Banky.sk

Čoraz viac Slovákov vlastní auto

Autor: redakcia
08.10.2018 (10:30)

Slovensko je lídrom v počte vyrobených áut na počet obyvateľov. Na tisíc obyvateľov vyrobíme 184 automobilov. Najnovšie však lámeme rekordy aj v nákupoch a vlastníctve áut.


Nakupujeme stále viac aát a rýchlejšie ako spotrebitelia v krajinách vyspelej Európy. „Tento rok bude zrejme rekordný z pohľadu počtu registrovaných nových áut, ktorých počet môže prekonať 100-tisíc nových automobilov za rok,“ zdôraznil Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB. Zvýšený dopyt po autách je viditeľný už dlhšie obdobie. Pri autách, podobne ako pri nehnuteľnostiach máme túžbu osobného vlastníctva. Kým v roku 2005 na 100 obyvateľov pripadalo 293 áut, v roku 2016 to bolo až 390 áut. Dobré ekonomické podmienky signalizujú, že zvýšený dopyt po autách bude naďalej pretrvávať.

Počet prihlásených nových osobných automobilov sa za posledné tri roky zvýšil o tretinu - zo 72 tisíc (v roku 2014) na 96 tisíc (v roku 2017). Súčasne rastie záujem aj o jazdené autá.

Rýchlejší rast predaja či vlastníctva automobilov sa prejavuje nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Predaje nových áut v Česku, Maďarsku či Poľsku za ostatné tri roky vzrástli ešte výraznejšie.

Odporucame

Trendy v západnej Európe

Možno teda označiť osobné auto za prejav ekonomickej sily? Podľa zistení analytikov to platí iba do určitej miery. Keď národ dosiahne určitú životnú úroveň, počet automobilov začne stagnovať, alebo dokonca klesať. Kým v krajinách s nižšou životnou úrovňou (napr. Slovensko, Maďarsko, Rumunsko) záujem o autá rastie, v krajinách s vysokou životnou úrovňou (napr. Rakúsko, Nemecko) dopyt stagnuje. Obyvatelia viac dbajú na kvalitu, ekologickosť, využívajú zdieľanie alebo volia inú, k prírode šetrnejšiu formu prepravy.

Neprehliadnite
- Rakúsko či Nemecko majú o štvrtinu výkonnejšiu ekonomiku ako priemer EÚ (HDP na hlavu), ale vlastnia len okolo 550 áut na tisícku obyvateľov podobne ako Poľsko, ktoré o tretinu za priemerným výkonom EÚ zastáva
- najviac áut vlastnia Taliani, Fíni, Malťania, je to viac ako 600 áut na tisíc obyvateľov
- Slovensko je štvrté od konca rebríčka EÚ s 390 autami na tisíc obyvateľov krajiny
- menej áut majú Maďari, len 340 áut na tisíc obyvateľov
- osobné auto je hlavným reálnym aktívom u chudobnejších domácností, s rastom bohatstva domácností podiel automobilov v portfóliu aktív klesá.

1


 

Dopyt po autách na Slovensku porastie

To, že slovenskej ekonomike sa darí sa premieta aj do vyšších platov. To umožňuje Slovákom dopriať si v rodine viac áut.

Druhý faktor, ktorý treba brať do úvahy je vekový priemer automobilov. Vlastníme autá staré 13,4 roka, kým v EÚ je to 10,7 rokov a v Luxembursku si doprajú nové auto častejšie a vekový priemer áut dosahuje len 6 rokov.

Možnosti financovania

Pokiaľ nemáte potrebnú hotovosť na kúpu nového auta, môžete využiť niektorú z nasledujúcich foriem financovania.

Spotrebný úver

Najnižšie sadzby na úveroch sa pohybujú od 5% do 9%. Pri kúpe auta na spotrebný úver sa okamžite stávate vlastníkom vozidla a úver splácate banke. Sami si riešite PZP, havarijné poistenie, servisné prehliadky,...

Finančný lízing

Pri kúpe automobilu na finančný lízing, majiteľom auta sa stáva lízingová spoločnosť. Tá zaplatí kúpnu cenu za auto priamo predajcovi. Vy si v podstate auto od lízingovej spoločnosti prenajmete s právom odkupu auta po skončení doby lízingu.

Na začiatku zaplatíte lízingovej spoločnosti jednorázovú akontáciu (môže sa pohybovať od 20% do 60% z ceny vozidla) a potom mesačne uhrádzate splátky. Majiteľom vozidla sa stanete až po uhradení poslednej splátky. Servis a údržbu si zabezpečujete na vlastné náklady.

Operatívny lízing

Operatívny lízing je inými slovami nájom. Nestávate sa majiteľom auta ani po skončení doby lízingu. Jednorázová akontácia je nulová, platíte iba mesačné splátky. V splátkach máte zahrnuté aj služby za servis, poistenie, výmenu pneumatík,.... Po skončení operatívneho lízingu nemáte starosti, čo so starým autom, postará sa o neho lízingová spoločnosť. Auto môžete vrátiť, prípadne vymeniť za iné. Tento spôsob financovania využívajú viac firmy ako súkromné osoby.

Kupovať auto na kreditnú kartu sa neoplatí. Patrí totiž k najdrahším úverom.
 
Zdroj: VÚB, Foto: Ivan Sedlák