Všetko o úveroch a pôžičkách

mBank
V online úverovej poradni na vaše otázky odpovedajú špecialisti z mBank. Pýtajte sa, čo vás zaujíma, do 31. októbra 2018. Otázky zasielajte na redakcia@novara.sk.

 
 • 15.10.2018 - Koľko dní po tom, čo banka zruší kreditnú kartu, bude táto skutočnosť zaznamenaná v úverovom registri? Teda koľko potrvá, než ďalšia banka uvidí v registri kartu ako zrušenú a nebude brať úverový limit karty do úvahy pri prehodnocovaní nového úveru?
  16.10.2018 - Odpovedá Adam Kusý, produktový manažér kreditných kariet mBank:
  Aby banka zrušila úverový účet, ku ktorému bola vydaná kreditná karta, klient musí zvyčajne čakať 1 mesiac, čo je výpovedná lehota. Počkať je potrebné, pretože sa ešte môžu zaúčtovávať platby, ktoré klient síce už kartou zaplatil, ale obchodník si ich ešte nestrhol. Po ukončení kreditnej karty v bankových systémoch odošle banka informáciu o stave kontraktu do registrov. Informácie sa do registrov reportujú na mesačnej báze a posielajú sa vždy údaje platné ku koncu mesiaca. Tieto údaje sú v CBCB aktualizované 15. deň v nasledujúcom mesiaci. Príklad: Ak klient pošle žiadosť o výpoveď v 9. mesiaci k ukončeniu kreditnej karty dôjde v 10. mesiaci, údaje za 10. mesiac budú v CBCB aktualizované 15.11.

  Na kreditnú kartu je treba pozerať ako na jeden z typov úveru, ktorý je rovnako evidovaný v úverových registroch. Banka berie klientovi do ťarchy celý úverový rámec z kreditnej karty, pretože klient ho môže kedykoľvek vyčerpať. V úverovom registri sa evidujú všetky úvery (teda aj zrušená kreditná karta) ešte 5 rokov od zaplatenia poslednej splátky úveru, a to s históriou splácania daného úveru.
 • 11.10.2018 - Chcem sa spýtať, či je možné, aby mi banka poskytla úver, ak som doteraz bola na absolventskej praxi. Od decembra nastúpim do zamestnania, no zmluvu mám iba na dobu určitú 12 mesiacov.
  12.10.2018 - Odpovedá Soňa Holíková, produktová manažérka úverov na bývanie mBank:
  Pri žiadosti o hypotéku (úveru na bývanie) je dôležité mať stály zdroj príjmov – pokiaľ ste zamestnanec, nesmiete byť v skúšobnej ani výpovednej dobe. Absolventská prax nie je akceptovateľným príjmom pre poskytnutie úveru na bývanie. O úver je možné najskôr požiadať po 3 zaslaných mzdách na váš účet (a zároveň po ukončení skúšobnej doby ) avšak pre posúdenie max. možnej výšky úveru odporúčame, začať riešiť úver po 6 zaslaných mzdách na účet klienta.

  Doba určitá nie je prekážkou pre získanie úveru, avšak je posudzovaná individuálnejšie.
 • 10.10.2018 - Keď chcem požiadať o pôžičku, dostanem vo svojej banke, kde mám bežný účet, výhodnejšie podmienky alebo nie?
  12.10.2018 - Odpovedá Zuzana Knechtová, produktová manažérka spotrebiteľských úverov mBank:
  Z výskumov vieme, že keď si ľudia potrebujú požičať, často sa obracajú na svoju banku. V praxi je to tak, že väčšina bánk inzeruje sadzby "od" a často tiež započítavajú zbytočné poplatky. Neprekvapí fakt, že pôžička môže byť v skutočnosti omnoho drahšia ako inde. Napríklad u nás v mBank majú všetci záujemcovia o pôžičku rovnaké transparentné podmienky, ktoré sú vopred dostupné na webe a zbytočné poplatky u našich pôžičiek nevedieme. Vždy tak dopredu viete, aký úrok dostanete. Výhodou mPôžičky Plus je, že pokiaľ klient od mBank ešte pôžičku nemal, môže požiadať o úver od 350 do 1500 eur s úrokom 0% p.a. a iba 2% poplatkom, ktorý splatíte za 12 mesiacov. Pokiaľ ste v mBank už pôžičku mali alebo potrebujete vyššiu sumu, napríklad od 4001 do 16 tisíc eur na 6 rokov je garantovaná sadzba 6,9% p.a., pri pôžičke nad 16 tisíc eur dokonca 5,9% p.a. na 6 či až na 8 rokov. Jednorazový poplatok v tomto prípade neplatíte, vybavenie pôžičky je zadarmo. Všetky podrobnosti o úvere sú transparentne k dispozícii na našich webových stránkach www.mbank.sk.
 • 01.10.2018 - Musím mať pri žiadosti o refinancovanie úveru aj ručiteľa?
  01.10.2018 - Odpovedá Zuzana Knechtová, produktová manažérka spotrebiteľských úverov mBank:
  To, či je k úveru nutné prizvať aj ručiteľa, záleží od každej inštitúcie zvlášť. V mBank pristúpenie ručiteľa nevyžadujeme. Vzhľadom k tomu, že zmyslom refinancovania je ušetriť na splátkach, pripravili sme pre klientov v mBank veľmi zaujímavé ceny úverov, ktoré sú naviac veľmi transparentné. Sadzby, ktoré klienti nájdu na našich webových stránkach sú konečné. Preniesť do mBank si môžete jednu pôžičku alebo až 10 rôznych úverov. V mBank pri refinancovaní úveru môžete žiadosť vyplniť na internete, na obchodnom mieste alebo prostredníctvom mLinky. Nemusíte dokladať žiadne dokumenty, všetko vybavíme za vás. V prípade schválenia vašej žiadosti dostanete e-mail s finálnymi parametrami mPôžičky Plus. V mBank navyše za refinancovanie úverov neplatíte.

  Ak potrebujete okrem refinancovania ďalšie finančné prostriedky, v mBank si môžete k refinancovaniu úverov požičať aj peniaze navyše. A to až do celkovej výšky 24 000 eur!
 • 01.10.2018 - Môže klient kvôli nesplatenému spotrebiteľskému úveru v hodnote pár tisíc eur prísť o dom?
  01.10.2018 - Odpovedá Tereza Tomková, riaditeľka správy pohľadávok mBank:
  Každej banke záleží na tom, aby bolí úvery riadne splácané, v opačnom prípade sa dlh môže navýšiť o ďalšie náklady spojené s vymáhaním, ako sú úroky z omeškania, súdne poplatky a prípadne aj náklady na exekúciu. Meškať so splátkou sa aj tak veľmi neoplatí, pretože okrem záznamu v úverovom registri to stojí aj peniaze a dlh tak môže reálne niekoľkonásobne narastá. Ak nie je úver nehnuteľnosti zaistený, nie je možné len na základe tohto nesplateného úveru vymáhať jej predaj. K predaju nehnuteľnosti pri nezabezpečenom úvere dochádza až na popud exekútora či súdu. V mBank vždy odporúčame komunikovať, pretože v niektorých prípadoch je možné sa dohodnutú napríklad na splátkovom kalendári ešte pred tým, než dôjde ku krajnému riešeniu.
Ďalšie témy v poradenstve