Banky.sk

Platobné karty

Lucia Suďová
logo Tatrabanka

Pýtajte sa Lucii Suďovej, riaditeľky odboru platobných kariet Tatra banky. Vaše otázky prijímame od 5.6. 2009 do 6.7. 2009.

Otázka:
03.07.2009 - VUB začala ponúkať flexisporenie pri platbe kartou. Je to výhodné aj pri častom platení kartou? Nie sú tam dodatočné poplatky?

Odpoveď:
03.07.2009 - Nakoľko uvádzate produkt inej banky, neprináleží mi ho hodnotiť. Princíp služby spočíva v tom, že každou kartovou platbou si klient zároveň sporí zo svojich peňazí na účte. Podľa mne dostupných informácií klient platí za konto, v ktorom je uvedená služba zahrnutá, a teda nie je osobitne spoplatňovaná. Na detaily spoplatňovania odporúčam pýtať sa priamo vo VUB.



Otázka:
03.07.2009 - Mám viacero kariet ( konkrétne VISA), na ktorých som poistený napríklad na zdravotné riziká. Chcem sa spýtať ako postupovať v prípade ak sa stane poistná udalosť. Zaplatia mi poisťovne poistku zo všetkých kariet alebo len z jednej? Ak iba z jednej dá sa brániť tým, že poistné k novej kreditke bolo povinné? Nechcem zbytočne platiť veľa poistiek.

Odpoveď:
10.07.2009 - Ak má klient viaceré cestovné poistenia zaplatené dostane podľa toho čo presne v tom cestovnom poistení je zahrnuté. Pri životných poisteniach ako je napríklad úmrtie alebo trvalé následky úrazu, tam klient dostane plnenie kumulatívne zo všetkých poistiek.
Čo sa týka neživotných poistení ako je napríklad poistenie batožiny, storno poplatkov, liečebných nákladov, tam si spravidla klient uplatní nárok iba u jednej, kde je mu to najvýhodnejšie. Môžu plniť aj viaceré poisťovne ale len pomerne, teda klient vo finále dostane maximálne toľko aká škoda mu skutočne vznikla alebo aké náklady skutočne vynaložil.
Povinné cestovné poistenie býva pri kartách vyššieho štandardu a má zvyčajne dobré parametre. Treba si však dobre preštudovať poistné podmienky. Záleží od konkrétnej banky či umožní klientovi v individuálnom prípade zrušiť poistenie pri produkte kde je jeho štandardnou súčasťou. Treba povedať že vo viacerých prípadoch aj samotné medzinárodné kartové spoločnosti VISA a MasterCard definujú povinnosť cestovného poistenia k určitým svojim vybraným produktom.




Otázka:
30.06.2009 - Viaceré banky už ponúkajú kartu s vlastným motívom. Je drahšia ako bežná?

Odpoveď:
01.07.2009 - Karta s vlastným dizajnom býva drahšia ako bežná, ale banky robia aj v tejto oblasti akcie kedy tieto karty vydávajú bez osobitných poplatkov.
Tatra banka zvolila cestu pravidelných limitovaných edícií s výnimočným dizajnom kreditných kariet. Ďalej študenti majú možnosť výberu z viacerých dizajnov debetných kariet v rámci balíka služieb TatraAcademy, v rôznom farebnom prevedení.





Otázka:
25.06.2009 - Aké doklady potrebujem na získanie kreditky?

Odpoveď:
26.06.2009 - Banky spravidla požadujú pri poskytnutí úveru okrem občianskeho preukazu určitý doklad o príjme resp. platobnej schopnosti klienta a môžu si vyžiadať aj ďalšie doklady potvrdzujúce napríklad adresu pobytu. Mnohé banky už v súčasnosti poskytujú kreditné karty svojim klientom na základe historie ktorú u nich majú napríklad ak im chodí pravidelne mzda na bežný účet. Banky vedia použiť aj ďalšie informačné zdroje ako sú údaje z medzibankového úverového registra, a tak mnohým klientom uľahčujú vybavenie úveru aj bez dokladovania príjmu či predkladania dodatočných dokladov.
Taktiež na základe dostupných informácií môže banka kreditnú kartu klientovi aj predschváliť, čiže klientovi ju aktívne ponúkne bez toho, aby od neho vyžadovala akékoľvek ďalšie podklady.





Otázka:
24.06.2009 - Ako sa odlišuje charge karta od kreditnej?

Odpoveď:
26.06.2009 - Základný rozdiel je v tom, že pokiaľ pri charge karte klient musí do stanoveného dátumu splatnosti banke zaplatiť celú dlžnú sumu ktorú kartou vyčerpal, pri kreditnej karte si ju môže rozložiť na splátky. Stačí, ak zaplatí aspoň minimálnu splátku stanovenú bankou.




Otázka:
19.06.2009 -

Chystám sa na dovolenku a neviem sa rozhodnúť či sa oplatí  do zahraničia zmeniť si peniaze v banke na hotovosť alebo vybrať si peniaze v cudzej mene priamo kartou v zahraničí?



Odpoveď:
22.06.2009 - V dnešnej dobe si už nemusíme pred cestou do zahraničia meniť hotovosť. Najvýhodnejšie a pre klienta aj najlacnejšie je platiť priamo u obchodníka platobnou kartou. V prípade ak potrebujeme mať k dispozícii aj hotovosť, je k dispozícii široká sieť bankomatov dostupná na celom svete. Vyberať peniaze v bankomate v zahraničí je však často dosť drahé. Oplatí sa vyberať peniaze v bankomatoch svojej banky alebo jej sesterských či materských bánk v zahraničí. Tatra banka napríklad od 1.1.2009 zjednotila poplatok za výber hotovosti z akéhokoľvek bankomatu v rámci celého sveta na jednotnú úroveň. V súčasnosti klient zaplatí za výber hotovosti debetnou kartou len 1,13 Eur.




Otázka:
16.06.2009 - Môjmu známemu sa stalo, že platil za stratu embosovanej debetnej karty až 1500 korún. Koľko ma bude stáť výmena bežnej debetnej karty pri strate? Záleží na druhu karty?

Odpoveď:
16.06.2009 - Poplatky za vydanie náhradnej karty sú rôzne, v závislosti od druhu karty. Väčšinou pri debetných kartách sú to nižšie poplatky okolo 6 až 7 EUR, pri kreditných o niečo vyššie. Taktiež klient platí za blokovanie pôvodnej karty.




Otázka:
16.06.2009 - Aký je rozdiel medzi kreditkou a debetkou?

Odpoveď:
16.06.2009 - Debetná karta je karta naviazaná k bežnému účtu klienta. Takže pri jej použití klient čerpá finančné prostriedky z bežného účtu, čo sú jeho vlastné peniaze, prípadne poskytnuté povolené prečerpanie.
Kreditná karta nie je naviazaná na bežný účet. Je vedená k osobitnému kartovému účtu, na ktorý klientovi banka poskytuje úverový rámec. To znamená, že klient počas určeného obdobia (spravidla mesiac) čerpá peniaze banky a banka mu raz mesačne pošle výpis. V ňom určí výšku dlžnej sumy a dátum, dokedy má klient vyčerpané prostriedky uhradiť. Spravidla mu stačí zaplatiť minimálnu splátku, ktorá je zadefinovaná buď fixne (napríklad 30 EUR mesačne) alebo variabilne (5% z čerpanej sumy). A klient sa môže rozhodnúť, či splatí všetko naraz alebo zaplatí len tú minimálnu splátku a ostatné mu banka vedie ako úver.





Otázka:
10.06.2009 - Aké sú výhody platenia za nákup kartou?

Odpoveď:
10.06.2009 - Hlavnými výhodami sú najmä neobmedzená dostupnosť finančných prostriedkov 24 hodín denne, klienta neobmedzuje suma hotovosti v peňaženke ale môže zaplatiť aj väčšie nákupy vtedy keď sa práve rozhodne, pri cestách do zahraničia si nemusí vymieňať veľa hotovosti, stačí mu malá pohotovostná rezerva.
Samozrejme, platiť kartou je bezpečnejšie ako nosiť veľké sumy peňazí so sebou v hotovosti.
Navyše pri platbe kreditnou kartou je ešte veľká výhoda možnosti čerpať určitý čas finančné prostriedky banky bezplatne, tj využívať bezúročné obdobie.
Banky sa snažia motivovať klientov k plateniu kartami aj rôznymi bonusmi, napríklad Tatra banka má pre klientov vernostný program, v rámci ktorého môžu kartu úplne bezplatne, ak ju aktívne používajú.





Otázka:
10.06.2009 - Ako sa môžem ochrániť pred načítaním údajov z mojej karty pri výbere v bankomate?

Odpoveď:
10.06.2009 - Základným pravidlom bezpečného používania platobnej karty je ochrana karty a PIN-u pred odcudzením, resp. odpozorovaním. Pri výbere v bankomate je potrebné všímať si, či nie je na bankomate nejaké podozrivé prídavné zariadenie, ktoré by mohlo zosnímať údaje z karty alebo zosnímať PIN kamerou.
V každom prípade pri akomkoľvek podozrení z možného zneužitia je treba kartu bezodkladne zablokovať a takto predísť prípadným škodám.
Tatra banka nainštalovala na všetky svoje bankomaty špeciálne zariadenie, ktoré už na vstupe karty do bankomatu zabraňuje akémukoľvek zosnímaniu údajov z karty podvodným spôsobom.





1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve