Banky.sk

Ako získať výhodnú pôžičku

Martin Podolák
Na vaše otázky odpovedá Martin Podolák, riaditeľ úverových produktov mBank. Otázky zasielajte na redakcia@novara.sk.
Otázka:
11.12.2019 - Je pre mňa výhodnejšie kúpiť si nový televízor na splátky, alebo radšej na úver z banky? Zdá sa mi, že úver je lacnejší, len sa obávam administratívy spojenej s vybavovaním úveru...
Odpoveď:
12.12.2019 - V drvivej väčšine prípadov je predaj na splátky ponúkaný priamo na mieste predaja výrazne drahší ako keby ste na rovnaký účel využili úver z banky. Vždy je nutné porovnať úrokovú sadzbu, prípadne RPMN, ktoré vám poskytovateľ ponúka. Čo sa týka administratívy, tej sa aktívni klienti mBank nemusia obávať a problémom nie je ani to, že si úver nevyriešia vopred. Úver je v mBank možné získať veľmi jednoducho cez našu mobilnú aplikáciu. Vyberiete si teda televízor, priamo v obchode cez mobilnú aplikáciu vyplníte krátku žiadosť, dáte si kávu a skôr ako ju dopijete, peniaze prídu na váš účet. Vďaka ďalším službám mBank, ako napr. Apple Pay či Google Pay, môžete svojim smartfónom za televízor v predajni rovno zaplatiť.



Otázka:
09.12.2019 - Mám pôžičku v banke s úrokom 7,5% a ešte ju budem splácať 3 roky. V práci dostanem vianočnú odmenu 1200 eur. Čo sa mi oplatí urobiť s týmito peniazmi: predčasne splatiť časť úveru, alebo ich mám investovať? Poraďte.
Odpoveď:
10.12.2019 - Je potrebné spočítať si náklady na predčasné splatenie, pokiaľ nejaké existujú – v mBank je táto možnosť zdarma - a porovnať ich s prípadnými výnosmi z investície a zaplatenými úrokmi za dané obdobie. Vzhľadom na čiastku, o ktorú ide, obávam sa, že nie je úplne reálne nájsť krátkodobú investíciu s ročným zhodnotením vyšším ako 7,5%. Z tohto čisto ekonomického pohľadu sa teda zdá byť výhodnejšie najskôr vyriešiť svoj záväzok. Na druhej strane je vždy dobré držať si určitú rezervu pre prípad náhleho výpadku príjmu. Štandardne je odporúčané, aby táto rezerva bola približne vo výške troch mesačných platov.



Otázka:
04.12.2019 - Je možné preniesť úver na inú osobu, ktorá by pokračovala v splácaní namiesto mňa za rovnakých podmienok ako mám ja? Ak áno, aký je postup.
Odpoveď:
06.12.2019 - Je potrebné uvedomiť si, že pojem úver je veľmi široký. To, či je možné preniesť ho na inú osobu závisí od typu úveru, produktového nastavenia, možností inštitúcie, v ktorej je úver vedený a od mnohých ďalších faktorov. Vždy je veľmi dôležité myslieť aj na to, že ten, kto žiada o pristúpenie k záväzku, musí rovnako spĺňať nároky na príjmy a platobnú disciplínu tak, ako keby išlo o nový úver. Tento proces býva mnohokrát komplikovaný, preto je dobré zvážiť aj iné možnosti, ako napríklad splatiť existujúci záväzok novým. Vzhľadom na náročnosť témy odporúčam poradiť sa priamo na pobočke mBank so špecialistom, ktorý vám pomôže riešiť vašu konkrétnu situáciu.



Otázka:
03.12.2019 - V roku 2014 som kupovala rodinný dom a celkovo som sa zadlžila. V dvoch bankách som si zobrala spotrebný úver a v tretej hypotéku. Následne ma čakalo ťažké obdobie - bola som bez práce, ovdovela som a starám sa o 3 deti. To bola príčina, prečo som úvery prestala splácať. Prvá banka poslala exekútora a zosplatnila celý úver. Ten som v 12/2018 vyplatila. Druhá banka, keďže som mala zablokované všetky účty a nemala som ako uhrádzať splátky, mi úver reštrukturalizovala a od 7/2019 ho opäť riadne splácam. Hypotéku by som chcela refinancovať, aby som mala nižšie splátky, čo by mi veľmi pomohlo. A teda otázka: môžem refinancovať hypotéku, keď nemám čistý register?
Odpoveď:
04.12.2019 - S ohľadom na fakt, že od začiatku riadneho splácania zatiaľ uplynulo málo času, odporúčame klientke s novými žiadosťami ešte vyčkať. Dobrá platobná disciplína, teda splácanie splátok včas, by mala byť dodržaná aspoň 24 po sebe nasledujúcich mesiacov. Aj napriek tomu však bude záležať na pravidlách danej inštitúcie, či bude posudzovať aj historické negatívne záznamy.

Reálnou možnosťou, ako úver teraz aspoň čiastočne prenastaviť, je obrátiť sa na banku, v ktorej úver máte. Banky totiž disponujú rôznymi možnosťami, ako s úverom pracovať, napr. predĺženie splatnosti a podobne.

V budúcnosti ako prevenciu navrhujeme využiť poistenie úveru. Poistenie úveru síce nie je povinné a banka k nemu pri poskytnutí úveru klienta nezaväzuje, ale práve v podobných situáciách dokáže klientovi pomôcť zvládnuť náročné obdobie.



Otázka:
02.12.2019 - Dobrý deň. Ocitla som sa v nepríjemnej situácii. Moja sestra s priateľom si zobrali úver a ja na ňom figurujem ako spoludlžník kvôli výpomoci s príjmom. Úver sestra spláca, ale s oneskorením. Ja by som si teraz chcela zobrať pôžičku, no bojím sa, že ju nedostanem kvôli tomuto sestrinmu úveru. Ja všetky svoje záväzky splácam načas. Myslíte, že mám šancu získať pôžičku?
Odpoveď:
03.12.2019 - V tomto prípade nie je vylúčené, že by ste pôžičku mohli získať. Nakoľko však nedisponujeme reálnymi záznamami, ktoré v úverovom registri máte, odporúčame vám požiadať o výpis zo Spoločného registra bankových informácií - http://www.sbcb.sk/ a následne tieto záznamy konzultovať priamo na pobočke mBank.

Vždy je potrebné myslieť na to, že spoludlžník v úverovom vzťahu má rovnakú povinnosť splácať záväzky včas ako dlžník. Je preto veľmi dôležité vždy na začiatku zvážiť, aký dopad bude mať zlá platobná disciplína na všetkých účastníkov.
 



Otázka:
29.11.2019 - Čo by som chcel vybaviť:
- Fix na 10 rokov
- Úrok najlepšie do 1%
- 0 EUR poplatky za poskytnutie úveru (RPNM do 1%)
- Banka zaplatí poplatok na katastri (cca 150 EUR)
- Banka zaplatí 1% pokuty za predčasné splatenie úveru (cca 460 EUR)
- 0 EUR poplatok za vedenie hypotekárneho aj bežného účtu
- Banka nebude potrebovať znalecký posudok, alebo ho bude 100% hradiť
V podstate mám záujem iba o refinacovnie hypotéky s tým, že budem mať lepšie podmienky a žiadne výdavky s tým spojené.
Odpoveď:
02.12.2019 - V mBank vieme klientovi aktuálne ponúknuť fixáciu na jeden, tri, štyri a päť rokov s jednotnou úrokovou sadzbou 0,69% s poistením úveru alebo 0,94% bez poistenia a LTV do 80%. mBank je známa tým, že vedenie bežného a úverového účtu je úplne zdarma a neúčtuje ani poplatok za poskytnutie úveru. Vďaka pohodlnému a intuitívnemu internet bankingu má klient svoju hypotéku neustále pod kontrolou a môže ju spravovať online kedykoľvek a kdekoľvek sa nachádza. Nemusí tak navštevovať pobočku ani volať na zákaznícku mLinku. Výhodou je, že mBank klientovi umožňuje realizovať mimoriadne splátky až do výšky 20% istiny úveru ročne. Znalecký posudok akceptujeme, pokiaľ nie je starší ako 72 mesiacov, nie je teda potrebné vyhotovovať pre účel refinancovania nový. Poplatok za zápis do katastra nehnuteľností si klient hradí sám a poplatok za predčasné splatenie vieme zahrnúť do výšky úveru.

Ďalšou nespornou výhodou je, že mBank poskytuje klientovi možnosť nastaviť si splatnosť úveru až na obdobie 40 rokov - v takomto prípade klient získava najnižšiu splátku a zvyšok svojich príjmov môže použiť na iný účel, napríklad svoje záujmy.



Otázka:
27.11.2019 - Ak nie som doteraz vašim klientom a chcel by som v mBank požiadať o hypotéku, budem potrebovať k žiadosti priložiť aj výpisy z účtu? Ak áno, za koľko mesiacov?
Odpoveď:
28.11.2019 - V prípade, ak vieme klientove príjmy overiť cez Sociálnu poisťovňu, výpisy nevyžadujeme. V ostatných alebo individuálnych prípadoch je nutné doložiť výpisy z účtu. Všetko, vrátane ich počtu (počet mesiacov, za ktoré je potrebné dokladovať príjem) závisí od vykonávanej činnosti, z ktorej príjmy plynú. O konkrétnych podmienkach vás budú radi informovať kolegovia na našich obchodných miestach, prípadne vás budú kontaktovať, ak vaše údaje vyplníte v kontaktnom formulári na našej webovej stránke.



Otázka:
25.11.2019 - Môžu dostať hypotekarny úver môj syn a dcera spolu, aby odkupili naš dom?
Odpoveď:
26.11.2019 - O hypotekárny úver môžu spoločne požiadať aj súrodenci. To, či úver skutočne aj dostanú však závisí od výšky ich príjmov a záväzkov, ktoré v súčasnosti majú a samozrejme na vhodnosti zábezpeky. Je však veľmi dôležité uvedomiť si, že hypotekárny úver je dlhodobý záväzok, v mnohých prípadoch na desiatky rokov a preto treba starostlivo zvážiť, na aký účel, s kým a kedy si úver vezmem. Takýto úver by neskôr mohol napríklad blokovať možnosť zaobstarať si vlastné bývanie.



Otázka:
21.11.2019 - Keďže mám na dlhodobom termínovanom vklade trojnásobne vyšší úrok, ako ponúkajú aktuálne banky na úveroch, chcel by som zobrať úver a ručiť vkladom do 100%, bolo by to možné?
Odpoveď:
22.11.2019 - Čo sa týka nástrojov na zabezpečenie úverov, mBank klientom aktuálne ponúka iba možnosť ručiť nehnuteľnosťou. Na trhu samozrejme existujú aj iné možnosti ručenia, avšak odporučil by som vám prekonzultovať to s odborným poradcom.



Otázka:
20.11.2019 - Chcela by som sa opýtať, manžel je živnostník a chcel by si zobrať hypotéku. Bude to problém ak ja už úver mám?
Odpoveď:
21.11.2019 - Nie je to problém, pokiaľ má manžel dostatočnú bonitu. Živnosť musí mať minimálne 12 mesiacov a tiež už musí mať podané aspoň jedno daňové priznanie, ktoré nevykazuje stratu. Pokiaľ ste manželia a nemáte zrealizované zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, musíte o hypotekárny úver žiadať obaja. Váš úver sa teda bude započítavať do úverovej schopnosti a ovplyvní to celkovú možnú čiastku hypotekárneho úveru. S konkrétnym výpočtom vám veľmi rád pomôže odborník na pobočke mBank.



1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve