Banky.sk

Online banking

Miroslav Endresl
Na vaše otázky do 4.9.2016 odpovedá Miroslav Endresl, šéf vývoja produktov a elektronického bankovníctva ZUNO banky.

Zuno
Otázka:
01.09.2016 - Dobrý deň. Chcem odoslať platbu v rámci SEPA, mám všetky údaje vrátane IBAN a adresy, až na meno držiteľa, s ktorým som si neni istý. Moja otázka teda znie: Môže sa mi vrátiť späť moja odoslaná SEPA platba, pokiaľ zle uvediem "meno a priezvisko" doručujúceho? Aj keď číslo IBAN účtu a jeho adresa je správna?
Odpoveď:
05.09.2016 - Názov príjemcu (meno a priezvisko alebo názov spoločnosti) sú pri SEPA platbe mimo SR povinné údaje. Ak však máte správne zadané číslo účtu IBAN, platba by vo väčšine prípadov mala byť pripísaná na účet príjemcu aj v prípade, že meno a priezvisko nebudú vyplnené úplne správne. Závisí to však na nastavení platobných systémov konkrétnej banky. V prípade, že banka príjemcu bude tieto údaje požadovať, po platbe Vás môže v niektorých prípadoch kontaktovať a údaje si vypýtať dodatočne.Otázka:
29.08.2016 - Dobrý deň, aké všetky údaje potrebujem uviesť pri zahraničnom prevode? Potrebujem zaplatiť pokutu za parkovanie do Maďarska, ale maďarsky neviem a jediné, čo z toho pokutového lístka viem vyčítať, je IBAN, meno banky, SWIFT a suma... bude to stačiť na prevod? Neviete náhodou, či a ako sa dá v aplikácii Tatrabanky urobiť SEPA platba? Alebo iba v internetbankingu?
Odpoveď:
02.09.2016 - V tomto prípade bohužiaľ nepoznáme detaily požadovanej platby, preto sa o jej detailoch a realizácii bude najlepšie poradiť na call centre svojej banky.Otázka:
26.08.2016 - Dobrý deň, potrebujeme poradiť, či je výhodné si otvoriť devízový účet v banke, ak priateľ pracuje v Anglicku a chce požiadať o úver na bývanie v SR. Dá sa tento účet vybaviť aj online alebo telefonicky?
Odpoveď:
31.08.2016 - Vo vybraných slovenských bankách je možné otvoriť si účet v cudzej mene kompletne online. V niektorých prípadoch je možné účet v cudzej mene otvoriť si však len vtedy, ak máte zároveň otvorený účet aj v domácej mene (EUR), ktorý je tiež možné otvoriť si online.
Čo sa týka úveru na bývanie, závisí od toho, či klient žiada o hypotéku alebo pôjde napr. o spotrebiteľský úver bez dokladovania účelu. V jednotlivých bankách sa navyše môže pri posudzovaní žiadosti líšiť aj to, či klientovi mzda chodí na účet v SR, akým spôsobom je posudzovaný príjem zo zahraničia a spôsob jeho dokladovania.
V prípade spotrebného úveru v ZUNO banke je napríklad akceptovaný aj príjem zo zahraničia, pričom nie je nevyhnutné, aby mzda bola posielaná na účet vedený v slovenskej banke.Otázka:
25.08.2016 - Dobrý deň, žijem v zahraničí a potrebujem účet na Slovensku. Viem si ho u vás zriadiť bez osobného kontaktu na pobočke alebo s kuriérom?
Odpoveď:
26.08.2016 - Otvoriť si účet bez osobného kontaktu je možné len pomocou online overania platbou, tu je však nutné mať účet v inej slovenskej banke, prípadne pobočke zahraničnej banky na Slovensku. Súčasná legislatíva nepovoľuje uskutočniť túto platbu zo zahraničia.Otázka:
25.08.2016 - Moja banka odporúča mazať maily o pohyboch na účte. Prečo? Nemám pocit, že sú v nich informácie, ktoré by niekomu pomohli dostať sa k mojim peniazom.
Odpoveď:
26.08.2016 - Mnohí poskytovatelia emailových služieb sú často v hľadáčiku útočníkov a môže sa stať, že dôveryhodnosť Vášho emailového účtu bude narušená. V takom prípade by útočník získať aj informácie o pohyboch na účte, čo mnoho ľudí považuje za citlivý údaj. Rovnako výpis z účtu obsahuje údaje, ktoré sú považované za dôverné aj z pohľadu legislatívy. Je ale na Vás, ako pristúpite k odporúčaniu banky a nakoľko dôverujete zabezpečeniu ochrany svojho emailového poskytovateľa.Otázka:
23.08.2016 - Ktoré aplikácie mobil-bankingu považujete na Slovensku za najlepšie a odporučili by ste ich čerstvému vysokoškolákovi?
Odpoveď:
25.08.2016 - Výber mobilnej bankovej aplikácie závisí predovšetkým od toho, aké funkcie chcete využívať. Pokiaľ je pre vás dôležitý počet funkcií mobilnej aplikácie, odporúčame Vám článok Bankové aplikácie pre Android a ich funkcie, ktorý porovnáva bankové aplikácie pre Android a ich funkcie.

Konkrétne ako čerstvému vysokoškolákovi by som Vám odporučil niektorú z bánk, ktoré ponúkajú aj funkciu posielania peňazí VIAMO (Tatra banka, VÚB, ZUNO banka), nakoľko okrem drobných výdavkov pomocou nej viete na vybraných VŠ jednoducho zaplatiť poplatky za stravu, poplatky za ubytovanie, alebo poplatky súvisiace so štúdiom (zoznam škôl nájdete po nainštalovaní aplikácie VIAMO v sekcii „Platba firme“).Otázka:
22.08.2016 - Dobrý deň, aký je maximálny limit prevodu peňazí cez IB a aký cez mobil?
Odpoveď:
24.08.2016 - Limity na platby sa líšia v závislosti od konkrétnej banky a jej interných pravidiel. Informácie má každá banka k dispozícii na svojej stránke. V niektorých prípadoch sa môže výška limitu líšiť aj v závislosti od použitého spôsobu autorizácie platby. Všeobecne pritom platí, že v prípade mobile bankingu sú limity nižšie.Otázka:
20.08.2016 - Ako funguje mobilná peňaženka? Je ich na trhu v ponuke viac druhov? Ktorú by ste mi odporučili? Vopred vďaka!
Odpoveď:
22.08.2016 - Platby mobilom ponúka na Slovensku niekoľko bánk, ich realizácia závisí od konkrétneho riešenia. Niektoré využívajú riešenia nezávislé od mobilného operátora, pri niektorých je nutné mať špeciálnu SIM kartu s bezpečnostným prvkom a podporu od operátora. Ďalšou možnosťou je využitie nálepky, ktorú si klient môže nalepiť napríklad na mobilný telefón. Čo sa týka bezpečnosti, tá je rovnaká ako pri štandardných platobných kartách. Všeobecne platí, že platby do 20 EUR klient realizuje bez PINu, nad 20 EUR s PINom.Otázka:
19.08.2016 - Dobrý deň, môžem sa prosím vás spýtať, môjmu priateľovi prišlo niečo zo zdravotnej poisťovne a banka je tam písaná, že štátna pokladnica a ja by som sa chcela spýtať, že či tam môžem previezť peniaze z hociktorej banky, nakoľko nemám internet banking... ďakujem
Odpoveď:
22.08.2016 - Keďže Štátna pokladnica je aktívnym účastníkom tuzemského platobného styku, je možné tam previesť peniaze z ktorejkoľvek banky. V prípade, že klient nemá k dispozícii internet banking, je možné peniaze vložiť v hotovosti na pobočke niektorej z bánk, prípadne poštovým poukazom.Otázka:
17.08.2016 - Môžem cez ZUNO mobile banking platiť cez QR kód? Ako to funguje - potrebujem si inštalovať nejakú čítačku QR kódov?
Odpoveď:
19.08.2016 - ZUNO mobile banking podporuje skener QR kódov, stačí mať ÚČET PLUS a funkcionalita je dostupná priamo v ZUNO aplikácii.1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve