11 mýtov o investovaní a podielových fondoch

06.11.2017 (09:00)

O investovaní prostredníctvom podielových fondov kolujú rady nepravdivých informácií, nakoniec ako snáď o všetkom. Možno ste niektorú z nich počuli aj vy a uverili jej. Radi by sme vás vyviedli z prípadného omylu a preto sme spísali jedenásť najčastejších mýtov, kvôli ktorým sa ľudia boja investovania.



1. Investovanie je príliš veľký risk

Veľa ľudí si myslí, že investovanie je vždy riskantné. Vložiť peniaze do podielového fondu ale znižuje riziko. Okrem toho si mieru rizika určujete vy sami. Aj v tomto prípade síce platí, že čím väčší risk, tým vyšší zisk, ale tým, že fond vašu investíciu rozloží do rôznych podnikov, riziko výrazne klesne. Keď sa totiž rozhodnete investovať napríklad do potravinárstva, správcovská spoločnosť vášho fondu nenakúpi akcie len jednej, ale viac firiem v odbore - krach jednej znamená posilnenie konkurencie, ktorej akcie vlastníte tiež. A žiadny z klasických sporiacich produktov nesľubuje také vysoké výnosy.
 

2. Investovať sa má vo vhodný čas

Voľné finančné prostriedky je najlepšie investovať hneď. Nezabúdajte, že vzhľadom na infláciu strácajú na hodnote peniaze, ktoré len tak niekde ležia. Preto by sa mali neustále "točiť". Podielové fondy vám dávajú možnosť pružne reagovať v každom okamihu a v prípade potreby zmeniť stratégiu.
 

3. Peniaze v podielových fondoch sú dlhodobo viazané

Ako už sme si vysvetlili v článku Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu, toto tvrdenie platí len v prípade uzavretých fondov. Z otvoreného fondu môžete svoje peniaze získať späť kedykoľvek bez zadávania výpovednej lehoty - stačí predať svoje podielové listy. Len ich nepredávajte zbrklo (ako sme písali v článku Investujete prvýkrát). Poradíme vám, ako na to, ak klesne hodnota vašich investícií, až predajom svojho podielu túto stratu realizujete, pritom by ste mali skôr nakupovať, kým sú ceny dole.
 

4. Krátkodobé investovania je nanič

Jediný časový horizont, ktorý rozhoduje o výhodnosti investovania, je ten váš. Stačí, keď budete investovať, kým peniaze nepotrebujete, a svoj podiel predáte, akonáhle potreba financií príde. Podielový fond vám pomôže dosiahnuť aj krátkodobé finančné ciele.
Tip mBank: Rozdeľte svoje ciele na dlhodobé a krátkodobé a prispôsobte im svoju investičnú stratégiu.
 

5. Je lepšie investovať do toho, do čoho investuje kamarát

Nezmysel. Každý sme iný, naše potreby sú rôzne, túžime po rozličných veciach a máme inú toleranciu k riziku - to všetko by sme mali pri výbere investičnej stratégie zohľadniť. Príklad: Váš kamarát môže byť opatrnejší, pretože investuje väčší obnos, ktorý mu zverila jeho svokra, s ktorou príliš nevychádza, a teda nesmie šliapnuť vedľa, ale ani mu nijako zvlášť nezáleží na tom, koľko z investície získa. Radšej teda investuje do dlhopisov, ktoré znamenajú menšie riziko, ale aj menší zisk. Lenže vy máte náturu dobrodruha, nemáte čo stratiť a neinvestujete zase také veľké sumy - a či z tej stovky nakoniec budú dve, obe zostanú len a len vám ☺
 

6. Investovanie je len pre bohatých

Tým sa dostávame k šiestemu mýtu - investor sa nerovná boháč! Aj keby vám z výplaty zostala každý mesiac len malá časť, môžete ju investovať. Počiatočný vklad do mFondov je iba 15 EUR. Podielový fond združuje práve tiež drobných investorov, ako ste vy, a dáva im možnosť vkladať svoje peniaze do veľkých vecí. Pri tom na ne ale dohliada a prakticky nedovolí, aby urobili krok vedľa.
 

7. Investovanie je len pre skúsených "finančníkov"

Vôbec nemusíte byť finančný expert, kvôli tomu sa o vaše investície stará správcovská spoločnosť. Tá je plná expertov, ktorí majú na úspešnosti vašej investície úplne rovnaký záujem ako vy. Okrem toho vám aj my prinášame množstvo užitočných nástrojov, ktoré vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie a vybrať si podielový fond, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
 

8. Keď skrachuje fond, prídem o všetko

Vôbec nie - majetok fondu a majetok spoločnosti, ktorá ho spravuje, sú prísne oddelené. Ak skrachuje fond, znamená to, že skrachovala spoločnosť, ale na vaše peniaze vám nikto nesiahne, svoj podiel získate späť.
 

9. Podielový fond chce vysoké poplatky

Pri väčšine fondov sa platí len vstupný poplatok (ktorý je odvodený od investovanej čiastky, nie z tej výslednej) a priebežné poplatky. Vstupný poplatok neovplyvňuje vašu investíciu až tak veľmi, pretože ho platíte len raz a na celú dobu investovania. Z priebežného poplatku sú platení odborníci, ktorí sa starajú o vaše portfólio, a hlavne o to, aby ste na finančnom trhu boli čo najúspešnejší. Priebežné poplatky sa platia ročne z celého objemu vašich prostriedkov vo fonde. Výška poplatkov musí byť podľa zákona uvedená v dokumente Kľúčové informácie pre investorov a v Prospekte fondu.
 

10. Zaberie to príliš veľa času

Kdeže, nemusíte ani chodiť do banky. S mFondmi je všetko otázka len niekoľkých kliknutí vo vašom internet bankingu.
 

11. Zarábam si viac, keď budem investovať sám za seba

Áno, môžete si zarobiť viac, ale riziko takéhoto investovania je ďaleko vyššie, takže ak nemáte dostatok skúseností, je pravdepodobnejšie, že nezarobíte nič a ešte skončíte na nule.

=============================================================================
 

Prečítajte si tiež:

  1. K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

  2. Rýchlokurz: Ako sa stať investorom do podielových fondov - 1.časť

  3. Rýchlokurz: Ako sa stať investorom do podielových fondov - 2.časť

  4. Základy, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory - 1.časť

  5. Základy, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory - 2.časť

  6. Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu: RIZIKO

  7. Ako si vybrať ten správny typ podielového fondu: OTVORENÝ ČI UZAVRETÝ
  8. Slovník investora
  9. Podielové fondy sú tu aj pre vás – prečítajte si o nich a o výhodách investovania viac

=============================================================================


(PR servis)
 
Zdroj: mBank, Foto: mBank