Sporenie

Odborníci kritizujú zmeny v dôchodkovom systéme

06.10.2022 - Okrem dôchodkového automatu a spomalenia rastu budúcich dôchodkov sú prijaté zmeny kombináciou viac alebo menej populistických krokov, ktoré nielen nezlepšujú dôchodkový systém, ale ho sčasti zhoršujú a zbytočne zaťažujú. Rodičovský bonus je príkladom nesystémovej zmeny, ale podobne nezmyselné je aj zvýhodnenie jednej časti dôchodcov oproti inej či zmrazenie výšky príspevkov do 2. piliera.

Peniaze: Ako vyžiť z výplaty? Praktické rady ako nato

19.09.2022 - Z každej strany počúvame rady, že máme šetriť. Na kúrení, doprave, strave,... Prvý krok, ktorý by ste však mali urobiť, je spraviť si poriadok vo výdavkoch, aby ste mali predstavu, načo peniaze míňate.

Dôchodkové sporenie sa aj pri dnešnej inflácii stále oplatí

29.08.2022 - Aktuálne stále viac ľudí rieši, ako predísť znehodnoteniu úspor, z ktorých odkrajuje pomerne vysokú časť inflácia. Ľudia majú v období zvýšenej neistoty tendenciu robiť radikálne rozhodnutia. Tie sa síce z krátkodobého hľadiska môžu javiť ako priaznivé, v dlhšom horizonte však môžu poškodiť schopnosť zaistiť si do budúcnosti dostatok prostriedkov.

Prečo vaša finančná rezerva má byť vo výške 3-6 mesačných výdavkov?

01.08.2022 - O finančnej rezerve sa veľa píše hlavne v spojení so správne nastavenými rodinnými financiami. O jej dôležitosti sa mnohí presvedčili v čase pandémie, keď zo dňa na deň sa zatvorilo veľa prevádzok a nikto nevedel, čo nás čaká. Ako odborníci vlastne dospeli k optimálnej výške rezervy?

Čo je to investičný vklad ?

10.06.2022 - Investičný vklad spája výhody termínovaného vkladu a investovania do podielových fondov . Vysvetlíme vám, ako funguje a v čom sa líši od termínovaného vkladu.

Oplatí sa držať hotovosť doma v neistých časoch?

13.05.2022 - Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa aj Slováci začali zamýšľať nad tým, či by nebolo dobré mať doma väčšiu finančnú hotovosť – pre pocit istoty, ak by potrebovali náhle opustiť svoj domov a mali tak prostriedky na život.

Dedenie úspor z 2. piliera

02.05.2022 - Úspory v 2. pilieri sú majetkom sporiteľa a v prípade jeho smrti ich zdedia príbuzní. Vysvetlíme vám mechanizmus, ako sa dedí 2. pilier a kto dostane peniaze.

Najväčšie finančné chyby Slovákov

27.12.2021 - Prečítajte si deväť užitočných tipov, ako pochopiť psychológiu peňazí a robiť správne finančné rozhodnutia. Vo financiách je totiž dôležitejšie to, ako sa správame, nie to, čo vieme
1 2 3 4 5 6 »