Sporenie

3 najväčšie dôchodkové chyby

27.09.2023 - Výška vysnívaného dôchodku je 1 165 eur*, aktuálny priemerný starobný dôchodok je na úrovni 637 eur. Znamená to, že Slovákom chýba do splnenej predstavy až 528 eur, čo je takmer polovica. Kde robíme chyby a čo by sme mali zmeniť?

Užitočné rady ako si vytvoriť finančný plán

09.08.2023 - Ponúkame vám praktické rady ako si vytvoriť osobný finančný plán. So správne nastavenými rodinnými financiami vás nezaskočia nečakané výdavky, ani dôchodok. Ak si na neho netrúfate sami, poradíme vám na koho sa obrátiť.

Finančná poradňa: Zdedili sme vkladnú knižku a nevieme ju nájsť. Čo s tým?

24.04.2023 - Otázka: Po mojom zosnulom ujovi ostala vkladná knižka, ktorú zdedila jeho manželka. V banke jej povedali, že nemôže peniaze vybrať lebo nemá vkladnú knižku -nevie ju nájsť. O existencii vkladnej knižky sa dozvedela od notára pri dedičskom konaní. V banke jej povedali, že bez vkladnej knižky jej peniaze nevyplatia. Ako je to vlastne v takom prípade?

Odborníci kritizujú zmeny v dôchodkovom systéme

06.10.2022 - Okrem dôchodkového automatu a spomalenia rastu budúcich dôchodkov sú prijaté zmeny kombináciou viac alebo menej populistických krokov, ktoré nielen nezlepšujú dôchodkový systém, ale ho sčasti zhoršujú a zbytočne zaťažujú. Rodičovský bonus je príkladom nesystémovej zmeny, ale podobne nezmyselné je aj zvýhodnenie jednej časti dôchodcov oproti inej či zmrazenie výšky príspevkov do 2. piliera.

Peniaze: Ako vyžiť z výplaty? Praktické rady ako nato

19.09.2022 - Z každej strany počúvame rady, že máme šetriť. Na kúrení, doprave, strave,... Prvý krok, ktorý by ste však mali urobiť, je spraviť si poriadok vo výdavkoch, aby ste mali predstavu, načo peniaze míňate.

Dôchodkové sporenie sa aj pri dnešnej inflácii stále oplatí

29.08.2022 - Aktuálne stále viac ľudí rieši, ako predísť znehodnoteniu úspor, z ktorých odkrajuje pomerne vysokú časť inflácia. Ľudia majú v období zvýšenej neistoty tendenciu robiť radikálne rozhodnutia. Tie sa síce z krátkodobého hľadiska môžu javiť ako priaznivé, v dlhšom horizonte však môžu poškodiť schopnosť zaistiť si do budúcnosti dostatok prostriedkov.

Prečo vaša finančná rezerva má byť vo výške 3-6 mesačných výdavkov?

01.08.2022 - O finančnej rezerve sa veľa píše hlavne v spojení so správne nastavenými rodinnými financiami. O jej dôležitosti sa mnohí presvedčili v čase pandémie, keď zo dňa na deň sa zatvorilo veľa prevádzok a nikto nevedel, čo nás čaká. Ako odborníci vlastne dospeli k optimálnej výške rezervy?
1 2 3 4 5 6 »