Špeciál k MDŽ: Byť ženou je úžasné, ale nevýhodné

08.03.2018 (08:00)

Väčšina oslávenkyň MDŽ by pri tejto príležitosti prijala, okrem voňavej kvetiny, aj viac uznania od svojho šéfa. U nežnejšieho pohlavia prevláda pocit, že v pracovnej oblasti je nevýhodné byť ženou.
Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky*.

 

► Skoro polovica žien vníma znevýhodnenie pohlavia najmä v pracovnej oblasti.

► Muži sa prikláňajú k názoru, že majú vyšší plat ako ich kolegyne na podobnej pozícii.

► Chlapom sa nepáči, že čím viac ženy zarábajú, tým menej ich potrebujú.


Krivdu cítia ženy najmä pri hľadaní práce, kariérnom raste, hodnotení pracovného výkonu, v otázke platového ohodnotenia a stretávajú sa aj s neochotou vedenia umožniť im zladiť pracovný život so starostlivosťou o deti. So znevýhodnením v pracovnej sfére má skúsenosť až 40 % žien. U mužov je pocit sťaženia života v spomínaných situáciách pomerne zriedkavý, zažilo ho iba 12 % z nich. Oveľa častejšie sa prikláňajú k názoru, že podmienky v práci sú pre obe pohlavia rovnaké.

Ženy v prieskume upozorňujú na rozdielny meter aj pri finančnom odmeňovaní. 35 % z nich si myslí, že ich mužskí kolegovia na rovnakej pozícii sú lepšie ohodnotení, s čím súhlasí aj 27 % chlapov. Prieskum ukázal, že v príjmovej kategórii do 400 eur dominujú jednoznačne ženy. Naopak, výrazný rozdiel je v kategórii príjmu 1001 eur až 1500 eur, kde mužské pohlavie prevažuje nad ženským. Zvyšné príjmové kategórie sú celkom porovnateľné.

O rozdieloch v platovom ohodnotení svedčia aj fakty. „Podľa údajov Štatistického úradu z roku 2016 je priemerná mesačná mzda žien zhruba o pätinu nižšia ako príjem mužov. Kým priemerný zárobok „hlavy rodiny“ bol v danom roku 1160 eur, žena do rodinného rozpočtu prispela sumou 891 eur,“ dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Neprehliadnite PABK mdzNapriek tomu, že sa čoraz viac žien uplatňuje v kedysi „mužských“ povolaniach a rozdiely v nárokoch na ženy a mužov sa v mnohých odvetviach stierajú, aj dnes pretrváva presvedčenie, že existujú typické ženské a mužské práce. Kvalifikovaní pracovníci, remeselníci sú častejšie muži. Tí prevládajú aj v priemysle a v stavebníctve. Ženy sa mierne častejšie uplatňujú v službách, v obchode a vo verejnej správe. V podnikaní je však veľmi podobné zastúpenie oboch pohlaví a veľmi vyrovnaný pomer je aj v otázke nezamestnanosti.

Muži však vnímajú, že postavenie žien sa mení. V porovnaní s minulosťou je dnes omnoho bežnejšie, že obsadzujú aj vedúce pozície. „V Poštovej banke pracuje výrazne viac žien ako mužov, v percentuálnom pomere 68:32, ale na riadiacich pozíciách je to približne 50:50,“ upresňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Mužom nevadí, že ženy preberajú mužské roly, prekáža im, že na ich plecia hádžu tie svoje. Volaniam žien po rovnoprávnosti sa snažia vyhovieť, ale nepáči sa im, že to zároveň znamená preberať na seba čisto ženské povinnosti, ako je starostlivosť o deti a domácnosť. A posťažovali sa aj na skutočnosť, že čím viac ženy zarábajú, tým menej ich potrebujú.

Ženy takmer pri všetkých oblastiach s výnimkou pracovných vzťahov uvádzali mužov ako tých, ktorí majú na pracovisku lepšie podmienky. Podľa chlapov to zase nežnejšie pohlavie má omnoho jednoduchšie napríklad pri policajných kontrolách vodičov, na pracovnom pohovore, kde veľakrát vyhráva ženský šarm a sú úspešnejšie i pri predaji tovaru, pretože zákazníci lepšie reagujú na ženy.

*Prieskum realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 860 respondentov.

Analytický tím Poštovej banky pre vás pravidelne pripravuje analýzy trhu, ktoré vám poskytnú užitočné informácie o ekonomickom dianí doma i v zahraničí.

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia, Poštová banka