Banky.sk

Online banking

Lukáš Kiac
Lukáš Kiac, produktový manažér mBank, sa dlhodobo venuje vývoju internetových transakčných systémov a mobilných aplikácií. Bol súčasťou tímu, ktorý na Slovensko priniesol úplne nový internet banking mBank a v súčasnosti má na starosti rozvoj mobilnej aplikácie pre všetky hlavné operačné systémy.
Na vaše otázky bude odpovedať do 4.9.2015 a troch z vás za vaše otázky odmeníme malou pozornosťou.

mbank - male
Otázka:
09.09.2015 - Prečo v mobilnej aplikácii mBank nie je možné účet pre M sporenie používať obdobne ako M konto či eMax plus?
Odpoveď:
10.09.2015 -  V tomto prípade je potrebné rozlišovať medzi jednotlivými typmi účtov. Na bežnom účte mKonto sú povolené všetky druhy operácii v neobmedzenom rozsahu. mSporenie je špeciálny produkt určený na sporenie malých súm pri platbách kartou, nie je to teda klasický sporiaci účet. V prípade eMax, eMax plus a mSporenia je možné v mobilnej aplikácii previesť prostriedky na účet mKonto (pomocou ikony „Na vlastný účet“) a následne s nimi pracovať.

 Otázka:
08.09.2015 - Prečo niektoré banky zamietnu platbu kartou cez internet?
Odpoveď:
10.09.2015 - Niektoré banky majú prevažne z bezpečnostných dôvodov štandardne možnosť platby kartou cez internet vypnutú. V takom prípade je možné povoliť tento druh platby pomocou internet bankingu, alebo kontaktovaním banky.Otázka:
02.09.2015 - Je nejaké časové obmedzenie zadania SEPA platby počas dňa - alebo je možné platbu zadať 24 hodín denne?
Odpoveď:
03.09.2015 - V mBank je možné platbu zadať počas celých 24 hodín bez obmedzenia.Otázka:
02.09.2015 - Ponúka SEPA okrem prevodu a inkasa aj iné nástroje?
Odpoveď:
03.09.2015 - V súčasnosti sa v rámci pracovných skupín pripravujú aj ďalšie platobné nástroje súvisiace s iniciatívou SEPA, ako sú napríklad mobilné platby, zatiaľ však nie sú plošne nasadené a čaká ich ďalší vývoj.Otázka:
01.09.2015 -  Ako dlho trvá prevod do zahraničia cez SEPA platbu?
Odpoveď:
03.09.2015 - V prípade SEPA platieb sa uplatňuje jednodňová lehota na doručenie platby od odosielateľa k prijímateľovi bez ohľadu na to, či ide o platbu vnútroštátnu alebo cezhraničnú. Ak je platobný príkaz na realizáciu platby podaný v papierovej forme, táto lehota sa môže predĺžiť o ďalší pracovný deň.Otázka:
01.09.2015 - Aký je poplatok za SEPA platbu? Je poplatok v rámci SEPA rovnaký bez ohľadu na krajinu a banku, do ktorej peniaze prevádzame?
Odpoveď:
03.09.2015 - Poplatky za SEPA platby môžu v jednotlivých bankách líšiť, avšak platí, že poplatok za vnútroštátnu platbu musí byt rovnaký ako pri cezhraničnej SEPA platbe. V našej banke za SEPA platby poplatok neúčtujeme.Otázka:
01.09.2015 - Podľa čoho viem, že je v danom web-shope bezpečné platiť cez net platobnou kartou a v akom prípade to radšej neodporúčate?
Odpoveď:
02.09.2015 - Obavy z platby kartou vo veľkom a overenom eshope nie sú na mieste, naopak, pri malých a neznámych elektronických obchodoch si treba dávať väčší pozor. Jedným z riešení je si pred nákupom overiť referencie na eshop, ktoré môžu byť aj pomocníkom pri nákupe. Bezpečnou alternatívou, ak ju eshop poskytuje, je zaplatiť za tovar napríklad cez PayPal, v tomto prípade eshop nezíska číslo karty, ale len platbu sprostredkovanú cez PayPal.

 Otázka:
28.08.2015 -  Čo spôsobuje neohlásené výpadky internetbankingu?
Odpoveď:
02.09.2015 - Obvykle ide o neočakávané zlyhania hardvéru, na ktorom beží internet banking. Hardvér je však niekoľkonásobne zálohovaný, to znamená, že neočakávané výpadky trvajú vo väčšine prípadov iba veľmi krátky čas a ovplyvnia iba veľmi malú časť klientov. Ďalšou príčinou výpadku môže byť útok zvonku, keď server nezvládne mnohonásobne väčší počet pokusov o prihlásenie a zahltí sa. V extrémnom prípade môže server vypnúť samotná banka.Otázka:
26.08.2015 -  Môžem cez Viamo posielať peniaze aj ľuďom, ktorí majú účet v inej banke ako ja?
Odpoveď:
02.09.2015 - Áno, je to možné. Posielať peniaze pomocou služby Viamo môžu klienti troch bánk. Nejde o univerzálnu službu, navyše je potrebné toto použiť samostatnú mobilnú aplikáciu. Naša banka má podobné riešenie integrované priamo vo svojej aplikácii a umožňuje posielať peniaze klientom ktorejkoľvek slovenskej banky.Otázka:
24.08.2015 - Je používanie mobil/internet bankingu cez wifi v hoteli alebo v nákupnom centre bezpečné?
Odpoveď:
02.09.2015 - Vo všeobecnosti sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča pristupovať k citlivým údajom a službám pomocou nezabezpečených (nezaheslovaných) WiFi sietí. V prípade sietí chránených heslom je možné urobiť ústupok, ale je potrebné mať na pamäti trvajúce bezpečnostné riziko, pretože táto sieť je pre klienta neznáma.1 2 3 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve