Banky.sk

Bezpečnosť pri online platbách

Tomáš Janitor
Zuno

Pýtajte sa Tomáša Janitora šéfa oddelenia distribučných kanálov a vzťahov so zákaznikmi v ZUNO banke. Vaše otázky prijímame od 1. decembra 2012 do 20.januára 2013.  
Otázka:
17.01.2013 - Pri akej sume prevádzanej cez internet banking má banka upozorní, že ide o neštandardnú operáciu? 
Odpoveď:
18.01.2013 - Prostredníctvom online bankingu je možné posielať platby len do výšky nastaveného jednorazového a denného limitu. Klient si tieto limity nastavuje sám vo svojom online bankingu. Platby prevyšujúce tieto limity banka nespracuje. Všetky klientské operácie sú však dôkladne monitorované a v prípade akýchkoľvek neštandardných pohybov banka s okamžitou platnosťou prijíma v súlade so zákonom adekvátne opatrenia. 



Otázka:
16.01.2013 - Ako mám postupovať ak mi mailom príde výzva na zmenu hesiel v mojom internetbankingu? 
Odpoveď:
17.01.2013 - V takomto prípade je dôležité neklikať na žiadny odkaz uvedený v e-maily. Keďže môže ísť o pokus o phishing, je potrebné okamžite kontaktovať banku.  



Otázka:
15.01.2013 - Aký je rozdiel medzi phishingom a vishingom? 
Odpoveď:
16.01.2013 - Phishing slúži na získavanie osobných údajov, ako napr. prihlasovacie údaje, heslá, čísla platobných kariet alebo PIN kódy. Phishing je založený na veľkom množstve e-mailov, ktoré vyzerajú, ako by ich poslala banka. Klienta v nich žiadajú, aby navštívil stránku banky kliknutím na link v e-maile. Ak klient zadá prihlasovacie údaje na takejto stránke, môžu byť zneužité.

Vishing je metóda sociálneho inžinierstva, kde sa útočník snaží získať dôverné informácie klienta ako jeho prihlasovacie údaje či PIN kód pomocou hlasového hovoru.
 



Otázka:
11.01.2013 - Používa sa na Slovensku v bankách niekde elektronický podpis? 
Odpoveď:
14.01.2013 - Elektronický podpis zatiaľ nie je na Slovensku veľmi rozšírený, používa sa najmä na overenie pravosti dokumentov.  



Otázka:
10.01.2013 - Mnohé banky už prešli na čítacie zariadenie, kde treba zadávať viackrát číslo účtu či PIN. Nejde tu už bezpečnosť na úkor komfortu používateľa? 
Odpoveď:
11.01.2013 - Proces síce trvá o niečo dlhšie, avšak pre banky je bezpečnosť klietov najdôležitejšia.  



Otázka:
09.01.2013 - Čo je bezpečnejšie pri online platbe čítačka alebo sms notifikácia? 
Odpoveď:
10.01.2013 - Čítačka je považovaná za bezpečnejšiu z toho pohľadu, že je ďalším fyzickým zariadením, vďaka ktorému je potenciálne zneužitie komplikovanejšie.  



Otázka:
07.01.2013 - Prečo je bezpečnejšie na autorizáciu platby sms notifikácia ako grid karta?  
Odpoveď:
08.01.2013 - Grid karta má obmedzený počet hesiel, koré sú na karte pevne vytlačené a sú nemenné. Preto môžu byť jednoduchšie skopírované, napríklad ich odfotografovaním.  



Otázka:
02.01.2013 - Pri prihlasovaní sa do internet bankingu som sa tri krát pomýlil. Ako si banka overí, že je to moja chyba? 
Odpoveď:
03.01.2013 - Klientské operácie vrátane neúspešných pokusov o prihlásenie sú bankou dôkladne monitorované. 



Otázka:
28.12.2012 - Je bezpečné pri platení kreditnou kartou cez internet uvádzať jej číslo pre prijímateľa ak to vyžaduje? 
Odpoveď:
31.12.2012 - Pri platbe kreditnou kartou cez internet je vždy potrebné uviesť číslo karty. Kvôli zvýšeniu ochrany pred možným zneužitím karty preto odporúčame vždy si overiť reputáciu obchodníka. Bezpeční obchodníci sú na Slovensku registrovaní v Slovenskej asociácii pre bezpečný obchod (SAEC) a je možné overiť si ich na stránke www.saec.sk

V prípade, že klienti chcú maximalizovať bezpečnosť svojich online platieb, môžu využiť technológiu 3D-secure, ktorá je ochranou proti neoprávneným platbám kartou na internete. Na potvrdenie transakcie využíva osobné heslo, ktorým držiteľ karty potvrdzuje realizáciu transakcie. Prenos a spracovanie transakčných dát a dát o karte sú bezpečne zakryptované a chránené pred zneužitím.

Najjednoduchším spôsobom kotroly nad transakciami sú však sms notifikácie zasielané ihneď po potvrdení transakcie či možnosť nastavenia limitov pre platby kartou na internete. Klienti si tiež môžu vo svojom online bankingu zapnúť alebo vypnúť internetové platby kreditkou.
 



Otázka:
27.12.2012 - Ako rozoznám fiktívnu web stránku banky od originálnej? 
Odpoveď:
28.12.2012 - V prípade originálnej stránky sa adresa v adresnom poli prehliadača začína https:// a v zelenom prúžku je potvrdenie, že ide o stránku banky. V adresnom poli alebo v stavovom riadku prehliadača sa tiež nachádza ikonka bezpečnostného zámku. Kliknutím na zámok je možné overiť si platnosť certifikátu a jeho vydanie spoločnosťou VeriSign, Inc. Tento SSL certifikát zabezpečuje bezpečný prenos dát medzi klientom a bankou.  



1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve