Banky.sk

Ako dostať lacnú hypotéku

Zuzana Ďuďáková
UCB
Pýtajte sa Zuzany Ďuďákovej, hovorkyne UniCredit Bank. Vaše otázky prijímame od 1. februára do 15.marca 2015.
Otázka:
12.03.2015 - Ako funguje úverový bonus pri hypotéke pre mladých. Platím pri nej nižšiu splátku s úrokom o 3% nižším alebo platím splátku s vyšším úrokom a banka mi zľavu refunduje na konci mesiaca?Môžu byť úroky na hypotéke reálne nulové?
Odpoveď:
13.03.2015 - Najnižšiu úrokovú sadzbu môže klient UniCredit Bank získať pri 3 ročnej a súčasne aj 5 ročnej  fixácii ú.s.  – za 1,69 % p.a. max až najvyššiu 2,79%  p. a. Túto sadzbu získa po zohľadnení bonifikácie ú. s. od banky (1 %) a k tomu ešte získa príspevok od štátu, ktorý  zníži  úrokovú sadzbu o ďalšie 2% avšak maximálne na nulu. V praxi UniCredit Bank   to znamená, že klient   zaplatí splátku úveru vypočítanú za  ú. s. zníženú bonifikáciu 1% od banky  a následne mu banka na účet refunduje štátny príspevok 2%  na jeho účet. V prípade , že úroková sadzba od banky je nižšia ako  percento štátneho príspevku (2%) , tak  v zmysle zákona č. 483/2001 Z.z.  poberateľovi hypotekárneho úveru patrí štátny príspevok len do výšky úrokovej sadzby hypotekárneho úveru. Štátny príspevok sa vypočíta ako rozdiel  medzi anuitnou splátkou úveru za úrokovú sadzbu banky a anuitnou splátkou za úrokovú sadzbu zníženú o percento štátneho príspevku , teda  napríklad v prípade ú.s. 1,69% p.a. za nulovú úrokovú sadzbu. Anuitná splátka vypočítaná za nulovú úrokovú sadzbu  je v podstate splátka istiny úveru.  Mesačne vyplácaný  štátny príspevok sa počas dohodnutého obdobia fixácie úrokovej sadzby nemení , ak nedôjde k mimoriadnej splátke úveru. 



Otázka:
11.03.2015 - Akceptujete pri žiadosti o hypotéku príjem spolu aj s invalidným dôchodkom?
Odpoveď:
12.03.2015 - Áno, v prípade, že je vyplácaný plný invalidný dôchodok  (strata schopnosti vykonávať prácu nad 70%)



Otázka:
10.03.2015 - Chcela by som predať dom, na ktorom je nesplatená hypotéka. Mala by som dlžnú sumu komunikovať kupujúcemu? Ak áno, tak celú sumu vrátane úrokov do splatnosti, alebo iba výšku nesplatenej istiny?
Odpoveď:
11.03.2015 - Na základe skúseností z praxe predpokladáme, že kupujúci bude trvať na tom, aby z výplaty kúpnej ceny bola preukázateľne vyplatená hypotéka. V tomto prípade záložné právo, ktorým je zaťažený Váš dom.  Na preukázanie je vhodné jedine potvrdenie od banky, ktorá hypotéku na váš dom poskytla. Toto potvrdenie zahŕňa aj  sumu, ktorú  je potrebné  uhradiť a na aké číslo účtu, aby mohla banka následne vydať potvrdenie o zániku  záložného práva  na Vašom dome.  Banka vo vyčíslení uvedie zostatok nesplatenej istiny,  ale aj úrok k dátumu  predpokladaného vyplatenia celého úveru a prípadný poplatok za predčasné splatenie úveru. 



Otázka:
09.03.2015 - Chcem požiadať o hypotekárny úver účelový na kúpu bytu, avšak úver bude zabezpečený nie kupovanou nehnuteľnosťou, ale rodičovským domom,ktorý sa používa na podnikateľské účely. Bude s tým pri zabezpečení a podpísaní záložnej zmluvy problém, alebo je to v poriadku?
Odpoveď:
10.03.2015 - Podmienkou akceptácie nehnuteľnosti zo strany banky je, že nehnuteľnosť má byť využívaná na ten účel na ktorý bola skolaudovaná – ak je podnikaním v rodičovskom dome napríklad autoservis prípadne dielňa, tak taká nehnuteľnosť  nie je vhodným zabezpečením úveru, ktorý je poskytovaný na účely financovania bývania. 



Otázka:
06.03.2015 - V akom prípade je možné dostať hypotéku bez nutnosti zakladania nehnuteľnosti?
Odpoveď:
09.03.2015 - V zmysle platnej legislatívy je hypotekárny úver  dlhodobý úver, ktorého účelom je nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti. Podmienkou pri jeho poskytnutí je zriadenie záložného práva na nehnuteľnosť v prospech banky, vďaka čomu získa klient lacnejšie zdroje financovania v porovnaní so spotrebiteľským úverom. To znamená, že hypotéku nie je možné poskytnúť bez založenia nehnuteľnosti. Za týmto účelom banka poskytuje spotrebiteľské úvery. 



Otázka:
05.03.2015 - Aký je poplatok ak požiadam banku o skrátenie obdobia splácania úveru? 
Odpoveď:
06.03.2015 - Za túto zmenu si UniCredit Bank účtuje poplatok v zmysle platného cenníka pre občanov. (aktuálne 2,5 % zo zostatku úveru ku dňu podania žiadosti o skrátenie splatnosti, min. 80 eur)
Klient však môže ušetriť na mimoriadnych splátkach úveru, ktoré súčasná legislatíva umožňuje realizovať v období refixácie prípadne obnovy úrokovej sadzby bez poplatku. UniCredit Bank navyše mimo tohto termínu umožňuje kedykoľvek počas obdobia splácania úveru jeden krát predčasne splatiť 20 % zo zostatku úveru.



Otázka:
04.03.2015 - Aké poplatky ma čakajú pri refinancovaní a ako na nich môžem ušetriť?
Odpoveď:
05.03.2015 - Ideálny čas, kedy je vhodné zvažovať, či refinancovať hypotéku alebo nie, je v čase obdobia refixácie úrokovej sadzby, resp. obnovy úrokovej sadzby. V zmysle platnej legislatívy je totiž možné splatiť zostatok hypotéky bez poplatku. V opačnom prípade je treba rátať s tým, že pôvodná banka, ktorá úver poskytla, si zrejme bude účtovať za predčasné splatenie úveru mimo obdobia fixácie. Pri refinancovaní hypotéky klient ušetrí na poplatku za vypracovanie znaleckého posudku. UniCredit Bank akceptuje aj pôvodný znalecký posudok. 



Otázka:
03.03.2015 - Mám hypotekárny úver  s úrokom 3,36%, do refixácie úroku mám ešte 3,5 a keďže poplatok za predčasné splatenie úveru mimo tohto obdobia je vysoký  neoplatí sa mi to. V mojej banke však môžem raz za rok vyplatiť bez poplatku 20% z istiny môjho hypotekárneho úveru. Chcem sa spýtať či by vedela vaša banka požičať na toto predčasné splatenie s nižším úrokom ako mám teraz a či môže byť jedna nehnuteľnosť založená v dvoch bánk?
Odpoveď:
04.03.2015 - Jedna nehnuteľnosť nemôže byť založená v prospech dvoch rôznych bánk. Klientovi môžeme ponúknuť refinancovanie úveru a poskytnúť úver aj na poplatok za predčasné splatenie úveru v inej banke. 



Otázka:
02.03.2015 - Ako hlboko do minulosti idete pri skúmaní klientovej úverovej histórie?
Odpoveď:
03.03.2015 - Klientovu úverovú históriu  vidíme až za obdobie posledných 5 rokov. Jej posudzovanie je interná záležitosť banky. 



Otázka:
26.02.2015 - Aké iné  doklady k žiadosti o refinančný hypotekárny úver bude klient potrebovať?
Odpoveď:
27.02.2015 - Záleží, ako dlho úver spláca. Ak spláca dlhšie ako dva roky bez akýchkoľvek omeškaní, nežiada o navýšenie úveru  tak stačí, ak nám predloží vyčíslenie zostatku úveru z pôvodnej banky, pôvodnú úverovú zmluvu, pôvodný znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť, dva doklady totožnosti. V prípade, že mení zakladanú nehnuteľnosť - vyžadujeme aj nový znalecký posudok. 



1 2 3 »
Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve