Ako Slováci nakupujú na Vianoce

Autor: VÚB BANKA
12.12.2016 (12:00)

Pred Vianocami zvykneme míňať viac a mnohí z nás si na darčeky aj požičajú. Ako vyriešiť predvianočné nákupy a pritom zbytočne neplytvať časom, ani peniazmi? Máme pre vás niekoľko tipov.



Vianočné nákupy bývajú silným náporom na našu peňaženku. Mnohí Slováci si preto zvýšené výdavky zvyknú doplniť pôžičkou. „Vyšší  záujem o pôžičky na nákup vianočných darčekov evidujeme už od novembra.  V porovnaní s inými mesiacmi v roku ide približne o 10 až 15 %-ný nárast,“ hovorí Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB. Ako ďalej uvádza, ľudia si v tomto období požičiavajú v priemere 6 500 € na 7 rokov, čo je asi o 15 % viac ako v rovnakom čase minulého roku. „Z hľadiska zdravého úverovania by však výdavky rodiny na splátky úverov nemali presiahnuť 33 % z čistého príjmu,“ dodáva A. Farkašová.
 
Slováci radi nakupujú aj prostredníctvom platobných kariet. „Nárast v platbách kartou zaznamenávame štandardne na konci roka. Najsilnejšie sú posledné týždne pred Vianocami – hlavne dni medzi 20.a 22. decembrom, kedy je používanie kariet najintenzívnejšie,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia Kartové produkty. Ľudia uprednostňujú rýchlosť a pohodlnosť, ktorú platba kartou prináša pri nákupoch.

Rovnako je tomu pri platbe kartou na internete. Každoročne narastá počet Slovákov, ktorí vybavujú vianočné darčeky cez internet. Dnes takto kupujú darčeky desiatky tisíc ľudí aj preto, že je to jednoduché, pohodlné, stačí si len správne vybrať, čím potešiť svojich blízkych. A predsa je tu niekoľko vecí, na ktoré by sme pri nakupovaní cez internet nemali zabúdať. Aby nás namiesto darčeka, nečakalo iné prekvapenie. Máme pre vás 6 tipov ako online nakupovať bezpečne na Vianoce:
 
1. Pripájajte sa z bezpečného miesta a zariadenia
Základným pravidlom bezpečného nakupovania cez internet je pripájanie sa z dôveryhodného a bezpečného zariadenia. Využívate mobilné bankovníctvo? Platby realizujte len zo svojho smartfónu či tabletu. Do služieb elektronického bankovníctva sa neprihlasujte cez free wi-fi.
 
2. Nepodceňte žiadne podozrenie
Nastavte si notifikáciu o pohyboch na účte. Keď vám príde správa o platbe, ktorá sa vám nepozdáva, ihneď reagujte. Aj pri najmenšom podozrení okamžite kontaktujte banku. Majte v telefóne uložené číslo na kontaktné centrum banky.
 
3. Kontrolujte stránky, na ktorých nakupujete
Pri e-shopoch, ktoré požadujú osobné informácie, vždy hľadajte https:// alebo zámku v URL lište prehliadača. Klikom na ikonu zámku si overte platnosť certifikátu. URL adresy Internet bankingu zadávajte vždy ručne. Vyhnete sa tak podvodným stránkam napodobňujúcim tie oficiálne. Po ukončení transakcie sa vždy odhláste.
 
4. Chráňte sa s 3-D Secure
Služba ponúka vyšší štandard zabezpečenia cez dodatočnú autorizáciu platieb kartou SMSkou alebo bezpečnostným kódom, ktorý vytvorí Token či jeho virtuálna verzia Mobilný Token.
 
5. Zabezpečte sa silnými heslami
Prihlasovacie heslo do internetového bankovníctva pravidelne meňte. Vytvárajte si také, v ktorých použijete minimálne malé, veľké písmená a číslice a budú mať aspoň 8 znakov. Nevyužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciách.
 
6. Nikomu nedávajte osobné údaje
Osobné údaje, prístupové heslá, ani údaje z platobnej karty neposkytujte iným osobám, neukladajte si ich v elektronickom zariadení.


Zdroj: VÚB BANKA, Foto: redakcia