Banky taja škody pri krádežiach z bankomatov

Autor: Andrej Dorič
31.01.2012 (08:00)

Minulý týždeň sa niekto v Mlynskej Doline pokúsil vykradnúť bankomat OTP banky. Hoci napokon vysvitlo, že páchateľom ani tak nešlo o peniaze, ktoré v bankomate už neboli, ale iba o zničenie bankomatu, podobné prípady sa stávajú čoraz častejšie.  

Ako sa banky chránia proti krádežiam z bankomatov zaujímalo aj BANKY.sk. Oslovili sme viaceré banky, aby nám prezradili koľko krádeží z bankomatov zaznamenali za minulý rok, aké škody im vznikli a ako sa bránia voči krádežiam. Banky boli v odpovediach dosť tajnostkárske.

Čerstvo poškodená OTP banka  tvrdí, že údaje o škodách registruje, ale sú to interné informácie, ktoré nie sú určené na zverejňovanie. Viac prezradila Slovenská sporiteľňa, i keď peňažnú výšku škôd sme sa tiež nedozvedeli. V minulom roku Slovenská sporiteľňa zaznamenala päť pokusov o vlámanie sa do bankomatu a až 21 prípadov vandalizmu na bankomate. „ Páchatelia v týchto prípadoch poškodili bankomat, resp. objekt, v ktorom bol bankomat umiestnený, ale k peniazom sa nedostali,“ dodáva Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne. Páchatelia v týchto prípadoch zlomili antishuttera, poškodili čítačku bankomatu, poškriabali obrazovku či poškodili vstupné dvere do bankomatu.

Koľko bolo zaznamenaných bankových krádeží  v roku 2011?

Pri ochrane proti krádežiam už boli banky otvorenejšie. Hovorkyňa OTP banky Zuzana Krenyitzká tvrdí, že bankomaty sú chránené a monitorované najmodernejšou zabezpečovacou a monitorovacou technikou s prepojením na vzdialený bezpečnostný dohľad. „Všetky neštandardné stavy bankomatov sú okamžite registrované a riešené internými a externými zložkami zabezpečujúcimi ochranu bankomatov a ostatných objektov banky,“ dodáva. Slovenská sporiteľňa tiež chráni svoje bankomaty, konzultuje ich ochranu s dodávateľmi, ale detaily banka kvôli bezpečnosti nezverejnila.

Keďže na Slovensku boli v minulom roku bežné krádeže celých bankomatov, ich vytrhnutím zo steny mohli by sa naši bezpečnostní technici inšpirovať v zahraničí, kde sú pri budovách s bankomatmi vztýčené prekážky ako napríklad pätníky. Prípadne na ochranu bankomatov pred ich vytrhnutím z miesta sa používajú aj jednoduché kotviace mechanizmy napríklad priskrutkovanie k zemi. Banky na Slovensku už pristúpili na inštaláciu špeciálnych značkovacích zariadení, ktoré v prípade nedovolenej manipulácie zafarbia bankovky, a tým ich znehodnotia. Problém so znehodnotenými peniazmi je ten, že sa dajú vymeniť za čisté v parkovacích automatoch.
 

Pozrite si tiež:
Ako riešiť problémy s platobnou kartou v cudzine
Najväčšie bankové lúpeže v dejinách
Bratia Jamesovci - priekopníci bankových lúpež (1.časť)
Bratia Jamesovci- priekopníci bankových lúpeží (2. časť)
Správa o výskyte falzifikátov eurových platidiel za rok 2011

Zdroj: banky, Foto: redakcia