Čo podporujú bankové nadácie a ako môžete požiadať o grant?

Autor: redakcia
04.12.2023 (15:00)

Skoro všetky veľké banky majú svoje nadácie, cez ktoré štedro podporujú rôzne charitatívne a verejnoprospešné aktivity. BANKY.sk sa pozreli na to, čomu sa jednotlivé nadácie venujú a kto si môže požiadať o grant.

Ekológia a udržateľnosť

Nadácia Slovenskej sporiteľne prispieva k rozvoju zeleného Slovenska cez podporu projektov najmä v oblasti vzdelávania a udržateľnosti. “Máme tri verejné záväzky do roku 2025 v oblasti finančného vzdelávania, dostupného bývania a životného prostredia, preto sme si vybrali práve tieto oblasti,” vysvetľuje Lenka Pauliny z Nadácia Slovenskej sporiteľne. Eko vzdelávanie podporuje Nadácia Slovenskej sporiteľne cez Zelenú školu, ktorú organizuje centrum Živica.
Okrem vzdelávania Nadácia SLSP financovala aj výsadbu Vodného lesa vo Vysokých Tatrách, a i naďalej sa angažuje v sadení ďalších stoviek tisícov stromov po celom Slovensku.

Envirogranty poskytuje aj Nadácia VÚB. Grant majú šancu získať občianske združenia a ochranárske organizácie, ktoré majú dlhodobú víziu a plán chrániť prírodu, zvrátiť hrozbu klimatickej krízy a šíriť princípy udržateľného života.

V rámci spolupráce s Tatranským národným parkom sa ČSOB nadácia zaviazala finančne prispieť na výsadbu 150 000 nových stromov. Okrem toho podporuje revitalizáciu horských studničiek vo Vysokých Tatrách, Národnom parku Poloniny a Národnom parku Veľká Fatra.

365 banka prispela na vyčistenie Ružínskej priehrady od plastového odpadu.

Vzdelávanie a inovácie

Nadácia Tatra banky finančne podporuje študentov stredných a vysokých škôl, ktorí chcú študovať v zahraničí. Zároveň ponúka finančnú podporu slovenským vysokým školám, aby mohli zlepšiť alebo rozšíriť ponuku svojich vzdelávacích programov.

Nadácia Tatra banky podporuje aj mimovládne neziskové organizácie zamerané na rozvoj digitálnych a IT inovácií.

Vzdelanie podporuje aj 365 nadácia. Sústreďuje sa najmä na finančnú gramotnosť, kritické myslenie a rodovú rovnosť. Spolupracuje organizáciami Junior Achievment Slovensko, Komenského inštitútom, zmudri.sk a s OZ Mladý podnikavec.

Finančnú gramotnosť podporujú rôznymi spôsobmi viaceré banky. Nadácia Slovenskej sporiteľni spolupracuje na vzdelávacom programe FinQ. Cieľom banky je, aby sa doň v horizonte piatich rokov zapojila aspoň tretina všetkých žiakov a 15-tisíc pedagógov.

Nadácia Tatra banky vsadila na virtuálnu realitu a stredoškolákom ponúka zážitkovú VR Generation – finančné vzdelávanie s Egom.

Rozvoj digitálnych kompetencií učiteľov i žiakov podporuje Nadácia ČSOB.

Pamiatky a umenie

V podpore umenia a rekonštrukcie histrických pamiatok je aktívna Nadácia VÚB. “Podpore umenia a záchrane sa venuje málo slovenských nadácii, preto sme sa rozhodli pomôcť tam,” vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB.
Nadácia VÚB tiež podporuje súčasné výtvarné umenie (súťaž Maľba) a prispieva k záchrane kultúrneho dedičstva.

Mladých umelcov podporuje aj Nadácia Tatra banky. Každý rok oceňuje najvýraznejšie umelecké počiny slovenských umelcov v šiestich kategóriách. Tatra banka zároveň finančne podporuje mnohé kultúrne inštitúcie (divadlá a galérie) a podujatia (festivaly, výstavy,...).

Pomoc sociálne slabším, podpora športu a zdravia

Pomoc ohrozeným deťom v sociálne slabých či pestúnskych rodinách, chorým ľuďom a hendikepovaným poskytuje Nadácia J&T Banky.

ČSOB nadácia dlhodobo podporuje detské nemocnice v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Nadácia Slovenskej sporiteľne podporuje aj dostupné bývanie prostredníctvom sociálnych programov na prenájom bytov sociálne slabším občanom: “Veríme, že prostredníctvom bývania dokážeme pozitívne a merateľne zlepšiť budúcnosť sociálne znevýhodnených ľudí a ich rodín.“ Nadácia podporuje aj krízovú non stop linku v spolupráci s OZ IPčko a športové podujatie Detská tour Petra Sagana.

Milióny eur na desiatky projektov

Banky cez svoje nadácie rozdajú ročne obrovské sumy na desiatky rôznych projektov. Napríklad VÚB v roku 2023 už vyčlenila viac ako pol milióna eur na 63 projektov. Slovenská sporiteľňa vlani rozdelila takmer dva milióny eur, takmer pol milióna eur, venovala banka na vzdelávanie a udržateľnosť.

Nadácia Tatra banky vlani rozdelila 1,1 milióna eur. Nadácia J&T na verejnoprospešné účely vlani rozdelila 1,8 milióna eur.

Podporujú najmä neziskovky

Žiadať o peniaze od bánk môžu najmä organizácie z tretieho sektora (občianske združenia, neziskové organizácie), štátne inštitúcie (školy, samosprávy, kultúrne inštitúcie, verejné divadlá, galérie), ale v niektorých prípadoch aj súkromné osoby. “Podporuje aj individuálnych žiadateľov (študenti, slobodní umelci) a nepodporujeme podnikateľské subjekty,” vysvetľuje riaditeľ Nadácie Tatra banka Marcel Zajac.

Nadácia Slovenskej sporiteľne podporí aj neinvestičný fond či účelové zariadenie cirkvi. Naopak nepodporuje žiadosti fyzických osôb okrem zamestnancov Slovenskej sporiteľne v ťažkej životnej situácii.

Zameranie bankových nadácii

  • Ekológia: Slovenská sporiteľňa, VÚB, 365.banka, ČSOB
  • Vzdelávanie a inovácie: Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, VÚB, ČSOB, J&T Banka, 365.banka, UniCredit
  • Oprava pamiatok: VÚB
  • Podpora umenia: VÚB, Tatra banka
  • Rodina, zdravie a šport: Slovenská sporiteľňa, ČSOB, J&T Banka

Foto: Avelino Calvar Martinez, Burst.shopify.com