Ďalšie otvorenie druhého dôchodkového piliera podľa analytika nie je vylúčené

16.04.2024 (17:45)

Vláda od nového roka znížila výšku príspevku do druhého dôchodkového piliera z 5,5 % na 4 %. Tým si pre seba podľa analytika INESS Radovana Ďuranu získala 400 miliónov ročne. No podľa jeho slov hrozí ďalšie zníženie príspevkov

Každý percentuálny bod predstavuje dnes okolo 250 miliónov eur. „Pre druhý pilier by to znamenalo presun do akéhosi zombie módu. Čím dlhšie by v ňom bol, tým menej relevantný by sa pre zabezpečenie budúcich dôchodkov stával,“ myslí si Ďurana.

Kreatívnejší môžu byť v snahe siahnuť na samotný majetok. „Drzé znárodnenie nepredpokladám, bolelo by právne aj politicky. No môže prísť ďalšie otvorenie druhého piliera. Štátny pilier totiž vďaka krížovému dotovaniu, solidárnym faktorom vo výpočte dôchodku a kreditke v štátnom rozpočte ponúka nízkopríjmovým sporiteľom vo vyššom veku potenciálne vyšší dôchodok,“ hovorí analytik.

Daňou je podľa neho to, že to bude musieť zaplatiť ďalšia generácia. Tento argument však na Slovensku príliš nefunguje. Takéto otvorenie môže potenciálne osloviť niekoľko desiatok tisíc sporiteľov a znamenať presun zhruba jednej miliardy eur do Sociálnej poisťovne. Dá sa to však opakovať každých pár rokov.

Vláda okrem toho môže manipulovať s regulačným rámcom sporenia. Napríklad donúti podľa analytika správcovské spoločnosti investovať do slovenských aktív. „To, že by to opäť znamenalo nižšie výnosy, je ten menší problém,“ hovorí Ďurana. Väčší problém by podľa neho bolo, že druhý pilier by sa týmto krokom stal vlastne len kópiou prvého piliera, pretože by dôchodkový systém naviazal na slovenskú ekonomiku a slovenské verejné financie. „To je presne to, čomu sa pri druhom pilieri chceme vyhnúť,“ uvádza Ďurana.

No regulačnou politikou by sa vláda mohla pokúsiť druhý pilier úplne zničiť. Stačilo by zaviesť také podmienky, ktoré by donútili DSS opustiť trh. „Napríklad povinnosť uhrádzať straty v investičnom portfóliu. Následne by založila štátnu DSS, do ktorej by sa aktíva previedli a voilà, 15 miliárd k dispozícii pre nich. A dôchodková potopa pre nás,“ uzavrel Ďurana.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák