Kto vládne rodinnej kase? Manžel, či manželka?

08.03.2016 (16:15)

Ženy stále zarábajú menej ako muži,. Neznamená to však, že o rodinných financiách nerozhodujú.





Financie vo väčšine slovenských domácností riadia obaja partneri spoločne, aspoň tak to tvrdí viac než polovica opýtaných (58 %) v prieskume UniCredit Bank. Samozrejme, sú domácnosti, kde rozhodujúce slovo má iba jeden z partnerov (viď detaily v grafe).

Podobné čísla ukazuje aj štatistika, kto z partnerov vyberá banku, v ktorej bude mať domácnosť vedený účet. V takmer polovica opýtaných sa vyjadrila, že banku si vyberajú spoločne.

2
 

 
Podľa prieskumu, zostatky na "mužských" a "ženských " účtoch nie sú zďaleka rovnaké. Stále ešte platí "muž živiteľ rodiny". Na svojom bežnom účte majú muži v priemere o 57 percent viac financií než ženy. „Zodpovedá tomu aj mesačný obrat, ktorý je na účtoch s mužským majiteľom o štyridsať až päťdesiat percent vyšší. Ženy menej využívajú aj ďalšie produkty. Priemerne si požičiavajú menej často, a ak sa na to odhodlajú, tak o 400 eur nižšie čiastky,“ uvádza Zuzana Ďuďáková, tlačová hovorkyňa UniCredit Bank.

3
 

Zatiaľ čo priemerná výška úverov u mužov presahuje 6 500 eur, u žien to je len 6 100 eur. O hypotéku najčastejšie partneri žiadajú spoločne (46 %). „Naše štatistiky ukazujú, že domácemu rozpočtu stále vládnu skôr muži. Častejšie na nich pripadá aj povinnosť vybaviť administratívu alebo žiadať o úver. Zaujímavá je aj situácia v prípade kreditných kariet, kde vo výdavkoch opäť vedú muži. Prax ukazuje, že účty alebo aj karty, ktoré sú používané v spoločnej domácnosti, sú často písané na muža,“ dodáva Ďuďáková. 


Neprehliadnite

Slovenské ženy stále zarábajú o 21 % menej ako muži

Jedným z dôvodov, prečo muži majú vyššie zostatky na účtoch a viac využívajú úverové produkty banky, sú rozdiely medzi oboma pohlaviami v mzdách. Podľa údajov Eurostatu zarábajú slovenské ženy v priemere o 21 percent menej než muži. To je po Estónsku, Rakúsku, Česku a Nemecku piata najväčšia hodnota v Európe. Za posledných päť rokov sa navyše rozdiel v mzdách znížil o jediné percento.

Ekonomická aktivita mužov v produktívnom veku je výrazne vyššia ako ekonomická aktivita žien. Pracovný život žien je kratší, kariéru im prerušuje materská dovolenka a starostlivosť o rodinu. To znamená, že v kariérnom postupe dominujú muži. Viac platené riadiace pozície tak stále častejšie obsadzujú muži ako ženy. Podľa štúdie Európskej komisie v roku 2013 bol podiel žien v predstavenstvách najväčších spoločností v EÚ menej ako 5 %, na pozície predsedu predstavenstva (CEO) menej ako 3 %. Ženy navyše častejšie pracujú v sektoroch a na pozíciách s nižšou priemernou mzdou - napríklad v zdravotníctve,  sociálnych službách, školstve, či ubytovacích a stravovacích zariadeniach.

Prieskum pre UniCredit Bank vykonala v 03/2016 agentúra Ipsos na reprezentatívnej vzorke 840 českých a 840 slovenských respondentov vo veku od 18 do 65 rokov.

POZRITE SI ĎALŠÍ ZAUJÍMAVÝ PRIESKUM - ŽENY VS. MUŽI


Zdroj: UniCredit Bank, Foto: redakcia