Na stole je nová reforma britského bankovníctva

Autor: Ľudovít Petržala
16.09.2011 (16:30)

Na začiatku týždňa zverejnila britská Nezávislá komisia pre bankový dohľad (ICB) svoje odporúčania pre anglický bankový sektor. Tým rozpútala búrlivú vlnu dohadov, či navrhované zmeny sú primerané a či to nebude až príliš veľký zásah do bankovníctva. 

Výsledok správy spočíva v tom, že všetky anglické banky by mali oddeliť svoje retailové aktivity od investičných. Na jednej strane budú všetky účty a vklady, či už od jednotlivcov alebo firiem na druhej zasa všetky investičné činnosti vrátane derivátov, dlhopisov, vlastného kapitálu upísaného na investovanie a obchodovanie s cennými papiermi. Banky si budú len môcť vybrať kam si dajú poskytovanie pôžičiek.
Navrhované reformy sa označujú za najväčšie v histórii britského bankovníctva a budú mať dopad na každú väčšiu banku. Najviac na to ale doplatia britské finančné domy Barclays a RBS, ktoré majú asi najviac diverzifikované činnosti. ICB odhaduje, že oddeliť sa bude musieť celkovo suma medzi 1,5 mld. libier až 2,3 miliardy.

Najviac samozrejme protestujú samotní bankári a tí argumentujú tým, že keď banky budú musieť oddeliť retail od investícií, tak ich to povedie k rizikovejším operáciám najmä na poli hypoték a pôžičiek. Tiež kritizujú termín, dokedy sa chcú zmeny uskutočniť, teda do roku 2015, lebo zavedenie reformy bude spojené s vyššími nákladmi a Veľká Británia je jediná krajina, ktorá plánuje túto akciu, pričom je rast stagnuje a nie sú ani úplne domyslené následky.

Reforma prináša aj nové kapitálové pravidlá. Banky budú musieť držať minimálne 10 percent najkvalitnejšieho kapitálu z celkových rizikovo zaťažených aktív na obidvoch stranách. Návrh tiež hovorí, aby banky absorbovali straty znížením vlastného imania najmenej o 17 až 20 percent. Bankári však považujú tieto hranice za vysoké a argumentujú tým, že sú prísnejšie ako aj medzinárodné štandardy a poškodili by tak ich konkurencieschopnosť.

Samotní analytici Financial Times hodnotia túto reformu za celkom potrebnú. Hovoria, že banky sa týmto smerom uberali aj samé, ale priveľmi pomaly. Ale dodávajú, že načasovanie a niektoré limity sú až zbytočne prísne.
 
Zdroj: FT.com, ICB,