Pobočky zahraničných bánk budú poskytovať hypotéky aj naďalej

09.05.2013 (17:45)

 

Slovenská banková asociácia (SBA) víta zmenu stanoviska Ministerstva financií (MF) SR, ktoré sa na štvrtkovom finančnom výbore rozhodlo upustiť od plánu zakázať pobočkám zahraničných bánk poskytovať klasické hypotekárne úvery.

Novela zákona o bankách totiž navrhovala vypustiť z tohto zákona vykonávanie osobitných hypotekárnych obchodov pobočkami zahraničných bánk, vzhľadom na špecifický charakter týchto obchodov. "Slovenská banková asociácia dlhodobo podporuje myšlienku jednotného finančného trhu v rámci Európskej únie, a preto privítala zmenu stanoviska ministerstva financií," uviedla hovorkyňa bankovej asociácie Monika Klobušická.

Pôvodný návrh hovoril o tom, že v prípade, ak banka, ktorá poskytuje osobitné hypotekárne obchody, ukončí svoju činnosť a pretransformuje sa na pobočku zahraničnej banky, čím jej pohľadávky a záväzky prevezme nástupnícka zahraničná banka, nároky klientov z hypotekárnych obchodov zostávajú až do vysporiadania týchto obchodov zachované. No nové hypotekárne obchody by už pobočka nemohla vykonávať. Takéto rozhodnutie by sa dotklo napríklad UniCredit Bank Slovakia, ktorá je v procese transformácie na pobočku zahraničnej banky.

K tomuto pôvodnému ustanoveniu Slovenská banková asociácia uviedla, že je diskriminačné voči ostatným bankám. Neprimerane sa totiž podľa asociácie uplatňuje len na pobočky a môže byť v rozpore zo základným právom Európskej únie, a to slobodou usadiť sa. No národná banka Slovenska pred časom uviedla, že návrh nepovažuje za diskriminačný. Osobitné hypotekárne úvery v súčasnosti na Slovensku neposkytuje žiadna pobočka zahraničnej banky. Na trhu bývania môže podľa národnej banky konkurovať inými úvermi na bývanie, pričom osobitné hypotekárne úvery tvoria len 30 % úverov na bývanie.

Novela zákona o bankách zároveň rieši otázku poplatkov za úverové účty. Banky a iné finančné domy, ktoré poskytujú spotrebiteľské úvery, by nemali žiadať od klientov poplatky za vedenie úverového účtu. A to vtedy, ak je vedenie podmienkou úverového vzťahu a nebudú môcť pýtať poplatky za úkony, ktorých poskytnutie neslúži potrebám spotrebiteľa a slúži len potrebám finančnej inštitúcie.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 10. júna tohto roka. "Čo sa týka oprávnenosti poplatkov za úverové účty, novela rieši budúcnosť zákazom takýchto poplatkov. Oprávnenosť takýchto poplatkov v minulosti budú môcť rozhodovať len súdy, obdobne ako je to v Nemecku alebo Českej republike," povedala Klobušická. 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák