Študenti chcú desať miliónov na študentské pôžičky

09.11.2015 (18:30)

V minulom akademickom roku prišlo od študentov na Fond na podporu vzdelávania 2 729 žiadostí o pôžičku za 6,29 milióna eur, uzavreli 1 906 zmlúv a vyplatili študentom 4,41 milióna eur.

V posledných rokoch nezískala peniaze na štúdium takmer polovica vysokoškolákov žiadajúcich o študentské pôžičky, ktoré rozdeľuje štátom zriadený Fond na podporu vzdelávania. Študenti preto rozbehli petíciu a žiadajú vládu, aby sa problémom začala vážne zaoberať. Agentúru SITA o tom informoval Patrik Lučan z redakcie portálu Študentské financie.

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, vysokoškolské štúdium stojí mladých ľudí približne 2 500 eur ročne. Presne túto sumu ponúka študentom Fond na podporu vzdelávania v podobe výhodných študentských pôžičiek. Lučan pripomína, že študentské pôžičky sú bežné aj v západných krajinách, kde takýmto spôsobom vláda pomáha pri hradení nákladov na štúdium najmä tým študentom, ktorým sa nepodarí získať sociálne štipendium. Internetový portál Študentské financie spolu so Študentskou radou vysokých škôl a Asociáciou doktorandov Slovenska rozbehli petičnú výzvu, ktorou žiadajú vládu SR o záchranu študentských pôžičiek. Študenti vyzývajú vládu, aby odoslala na účet Fondu na podporu vzdelávania desať miliónov eur, inak študentské pôžičky takmer zaniknú, píšu ďalej organizátori.

„Ak vláda dokáže financovať sociálne balíčky, verím, že dokáže podporiť aj vysokoškolákov, ktorí jej tieto peniaze po skončení štúdia ochotne vrátia späť,“ tvrdí Lučan, ktorý je jeden z iniciátorov výzvy. Od akademického roku 2011/2012 sa počet udelených pôžičiek Fondom na podporu vzdelávania neustále znižuje, informuje Lučan ďalej. "Každoročne žiada o pôžičku priemerne 3 000 študentov, v minulom akademickom roku však získalo pôžičku iba 1 906 študentov. Šancu získať pôžičku má každým rokom menej žiadateľov. Štát pomáha pri financovaní štúdia pomocou študentskej pôžičky menej než dvom percentám študentov vysokých škôl. Pre porovnanie, vo Veľkej Británii je to až 59 percent," dodal.

V školskom roku 2015/2016 mohli študenti vysokých škôl a pedagógovia získať pôžičku s lepšími podmienkami, úroková sadzba sa totiž znížila z 3,19 percenta na 2,07 percenta. Pedagógovia mohli o pôžičku požiadať do 30. septembra, študenti do 31. októbra. Študenti na prvom a druhom stupni vysokých škôl si môžu požičať od 500 do 2 500 eur. Doktorandi si môžu zobrať pôžičku až do 5 000 eur. Pedagogickí a odborní zamestnanci v regionálnom školstve, čiže z materských, základných a stredných škôl, si môžu zobrať pôžičku do 15 000 eur.

V minulom akademickom roku prišlo od študentov na fond 2 729 žiadostí o pôžičku za 6,29 milióna eur, uzavreli 1 906 zmlúv a vyplatili študentom 4,41 milióna eur.

Zdroj: SITA, Foto: redakcia banky.sk