Úvery na bývanie môžu čerpať aj dôchodcovia

Autor: redakcia
17.12.2010 (12:45)

Potrebu riešiť svoje bývanie majú zväčša mladí ľudia, ktorí nemajú problém získať od banky hypotéku a splácať ju niekoľko desaťročí. Má šancu získať úver na bývanie aj dôchodca?

Aj dôchodcovia niekedy potrebujú riešiť svoje bývanie. Či už potrebujú peniaze na opravu domu a bytu alebo sa sťahujú z väčšieho bytu do menšieho a potrebujú úver na preklenutie obdobia dokedy starý byt predajú. Banky. Sk zisťovali medzi stavebnými sporiteľňami, aké šance na stavebný úver má 60-ročný dôchodca.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) poskytuje úvery na bývanie bez rozdielu veku. Ale 60-ročný dôchodca má pri získavaní úveru isté limity. „Ak pôjde o samostatného dlžníka, tak 60 rokov musí dosiahnuť najneskôr v aktuálnom roku čerpania úveru. Ak je stavebný sporiteľ starší ako 60 rokov, potrebuje spoludlžníka mladšieho ako 60 rokov,“ vysvetľuje Robert Juriš, z komunikačného oddelenia PSS. Spoludlžník môže byť manželka, rodinný príslušník alebo aj cudzia osoba s dostatočnou bonitou.

Aj ČSOB Stavebná sporiteľňa poskytuje medziúvery a stavebné úvery dôchodcom nad 60 rokov, pričom maximálny vek žiadateľa v čase splatnosti je 70 rokov. „To znamená, že taký dôchodca môže dostať úver s maximálnou dobou splatnosti 10 rokov,“ dodáva Jana Langerová, členka predstavenstva ČSOB Stavebnej sporiteľne.

Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni (WSS) dôchodca ťažšie získa medziúver na urýchlené financovanie aj bez predchádzajúceho sporenia na dlhšiu dobu splatnosti. Ale má šancu na riadny stavebný úveru, ak má klasické stavebné sporenie. Samozrejme musia byť splnené pravidlá zaručenia úveru. „Keďže 60-ročný klient už môže, ale ešte nemusí byť dôchodca, jeho bonita, ako aj možnosti zaručenia môžu byť veľmi rozdielne prípad od prípadu, preto sú žiadosti o úver u starších klientov posudzované individuálne,“ vysvetľuje Daniela Vlčková z WSS. V tejto banke platí pravidlo o splatení úveru do veku 65 rokov. Klienti môžu získať stavebný úver so splatnosťou už od 3,5 roka až do 25 rokov. Náš modelový 60-ročný dôchodca s nehnuteľnosťou v hodnote 100 tisíc eur teda má šancu na úver. „Z tohto hľadiska je 5-ročná splatnosť úveru reálna, nemusí to však vychádzať pri konkrétnej výške dlžnej sumy a zvolených parametroch splácania (výške úroku a mesačnej splátky). Na základe výnimky je potom možné napr. predĺžiť splatnosť o 3 roky (celkovo teda na 8) s uvedením dieťaťa ako spoludlžníka alebo vinkuláciou životného poistenia,“ dodáva Vlčková.

Zdroj: Stavebné sporiteľne,