VÚB banka už tiež rozbieha druhú tranžu SIH antikorona záruk

05.06.2020 (15:40)

Navýšenie prostriedkov očakávajú aj niektoré ďalšie banky, ktoré sú do tohto systému zapojené.

VÚB banka tiež podpísala so spoločnosťou Slovak Investment Holding (SIH) dohodu k druhej tranži SIH antikorona záruk. Ako prvá ju pred pár dňami podpísala Slovenská sporiteľňa. Navýšenie prostriedkov očakávajú aj niektoré ďalšie banky, ktoré sú do tohto systému zapojené. O druhú tranžu sa banka pritom môže uchádzať až po vyčerpaní 70 % alokovaných prostriedkov z prvého balíka zdrojov, ktorý SIH na tento účel alokoval.

Keďže všetky finančné prostriedky z prvej tranže sú vo VÚB už prerozdelené, banka preto začala v predstihu rokovať so Slovak Investment Holdingom a výsledkom je podpísanie dohody o navýšení prostriedkov na pomoc podnikateľom. "Podarilo sa nám prerozdeliť takmer všetky prostriedky počas prvých dvoch týždňov a už teraz vieme, že záujem je tak veľký, že ani navýšenie prostriedkov nebude stačiť na to, aby sme uspokojili celý dopyt," hovorí vrchný riaditeľ divízie firemného bankovníctva a člen predstavenstva VÚB Andrej Viceník.

SIH antikorona záruka funguje tak, že banky na základe záruky vytvárajú a spravujú portfólio nových úverov, na ktoré sú poskytované záruky z fondu NDF II. Záručným produktom je kryté kreditné riziko na úrovni jednotlivých úverov a na úrovni celého portfólia úverov, čo prináša zvýhodnenie podmienok financovania pre malé a stredné podniky. Čiže štát neposkytne peniaze priamo, ale prostredníctvom tejto portfóliovej záruky pomôže viacerým firmám, ide o tzv. pákový efekt. Podnik však musí splniť rôzne podmienky.

Ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla Slovenská sporiteľňa. Okrem Slovenskej sporiteľne sa k programu pridali aj VÚB banka, BKS Bank, UniCredit Bank, Oberbank, ČSOB, OTP Banka a Tatra banka. Hlavný účel je podpora udržania pracovných miest.
Existuje viacero schém, prostredníctvom ktorých podnikatelia môžu, resp. budú môcť žiadať o úvery nevyhnutné na úspešné preklenutie negatívnych dôsledkov pandémie na ich biznis. ČSOB napríklad ako prvá banka na Slovensku začala poskytovať úvery z programov COSME Covid-19 a InnovFin Covid-19 s európskymi zárukami.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák