Banky opäť menili svoje poplatky

Autor: Ľudovít Petržala
24.08.2011 (09:45)

VÚB, Slovenská sporiteľňa a OTP Banka v poslednom období menili svoje poplatky a ďalšie sa ešte len chystajú. Stálym problémom však zostávajú neprehľadné cenníky a absurdné poplatky.  

Asi najzarážajúcejšiu zmenu priniesla ČSOB tým, že zvýšila cenu internetbankingu z 0,10 na 0,15 eur. „Toto zdraženie je spojené s poplatkom za dobitie kreditu mobilného operátora,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Zuzana Francúzová,. K 1.10. tiež bude zrušená služba ČSOB Multicash 24, nebude uplatňovaná náhrada za nedodržanie výpovednej lehoty pri sporiacom účte 7D štandard.

Dexia plánuje zmenu poplatkov od 1. septembra. V balíku AXION nahradí dva výbery z bankomatov iných bank u nás a zahraničí dvoma výbermi z bankomatov v zahraničí a nebude účtovať poplatok, ak priemerne mesačne zostane na účte viac ako 10 eur.
Poštová banka zasa plánuje zmeniť ceny od 13. septembra. Zmeny sa majú týkať balíkov pre seniorov, kde pribudne nový balík služieb. Zavedie jednoeurový poplatok za zmenu z osobného účtu Postkonto Senior (bez balíka služieb) na dva nové produkty pre seniorov so službami.

Čo sa týka samotnej štruktúry bankových poplatkov tak na Slovensku, ale aj v Česku banky väčšinou zarábajú na poplatkoch za základné služby. Na západ od nás zohrávajú dôležitú úlohu zasa regulačné poplatky, povedal pre ČT24 analytik Patrik Nacher. Podľa neho je to aj vďaka disciplinovanosti pri splácaní úverov.

To čo v západnej Európe už ťažko budete hľadať sú najmä absurdné poplatky, ako napríklad poplatok za vklad hotovosti na vlastný účet alebo za pripísanie úroku. U nás zatiaľ len pomaly miznú. Napríklad ČSOB má buď istý počet takých úkonov zdarma alebo ich vôbec nespoplatňuje. Prvý kto napríklad zrušil poplatok za vklad na účet je Tatra banka. Podľa jej hovorcu Borisa Gandela, práca s hotovosťou sa považuje za najnákladnejšiu a ročne ich urobia zhruba 1,5 milióna, preto jej absurditu považuje za diskutabilnú. Unicredit bank zasa neúčtuje poplatok za pripísanie úroku.

Faktom stále zostáva, že poplatky vo všeobecnosti rastú a s tým aj zisky bánk. Podľa Národnej banky Slovenska nárast polročného zisku bánk predstavuje takmer 80%, čo je 431,4 milióna eur. Z toho čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 4,7%. Aj vďaka týmto číslam banky už niekoľko rokov čelia kritike za neprimerané zisky a vysoké poplatky. Protimonopolný úrad preto už začal prešetrovať ich možnú kartelovú dohodu. „Predmetom vyšetrovania sú najmä bankové poplatky a úrokové sadzby z bankových úverov na bývanie,“ potvrdila pre SME hovorkyňa úradu Alena Sedláková s tým, že kým sa neskončí vyšetrovanie, nebude ho bližšie komentovať. Zatiaľ teda nie je známe, akého obdobia sa vyšetrovanie týka. Na podozrenie z kartelu upozornil už začiatkom roka minister financií Ivan Mikloš. Následne úrad banky požiadal o poskytnutie potrebných podkladov.

Pozri tiež:
Banky vám skorý odchod zúčtujú 
Zdroj: ČSOB, Dexia, UniCredit, Tatrabanka, sme.sk,,