Investovanie do zlata sa oplatí iba v ťažkých časoch

Autor: Mário Skyba
21.06.2017 (12:00)

Ak chcete investovať do zlata, nečakajte veľké a rýchle výnosy. Drahý kov vám skôr uchová hodnotu vašich peňazí.




Tento žltý kov síce niektorí odborníci nepovažujú celkom za investíciu v pravom zmysle slova, lebo neprináša pravidelný výnos ako akcie či dlhopisy, ale napriek tomu sa dá na ňom – pri nákupe a predaji v správnom momente - zarobiť. Ak sa jeho nákupná cena časom zvýši a vy ho predáte so ziskom, zarobíte.


Výnosnosť žltého kovu je najlepšie si ukázať na jeho historických cenách, ktoré nielen rástli, ale aj padali. Na začiatku roku 2000 bola cena zlata na úrovni 283 dolárov, potom začala rásť. Vrchol dosiahla v auguste 2011, teda na vrchole bankovej krízy v Európe, kedy sa zlato predávalo za 1828 dolárov. Pretože v časoch neistoty sa investori utiekali k istote. Lenže po vyriešení krízy hodnota žltého kovu prudko klesala a to až na 1223 dolárov v júni 2013. Dnes sa predáva unca zlata za 1254 dolárov. Takže kto si kúpil zlato pred 17 rokmi, stále na ňom slušne zarába.
 

Chceš efektívne sporiť či investovať? Poradíme!

Kedy investovať

Odborníci odporúčajú do zlata vložiť peniaze iba vtedy, ak na trhoch vládne výrazne negatívna nálada a ekonomika stagnuje, pretože je predpoklad, že v neistých časoch bude cena zlatastúpať. 

Do tohto drahého kovu by ste však nemali vrážať všetky svoje úspory. Zlato by malo skôr tvoriť doplnok k iným investíciám. Odborníci radia, že by jeho podiel na portfóliu nemal byť vyšší ako 10 %. Zlato môže slúžiť tiež ako ochrana pred vysokou infláciou, i keď v súčasnosti je rast cien minimálny.
 
Investovanie do zlata je pre investorov, ktorí chcú uchovať určitú hodnotu. Keď chcete rýchlejší a zaujímavejší zisk, zlato pre vás rozhodne nie je vhodné. Pri tejto komodite by ste mali uvažovať o dlhšom investičnom horizonte (aj viac ako 10 rokov) a svoju investíciu rozložiť v čase, neinvestovať všetky prostriedky naraz.

 Neprehliadnite

Nevýhody žltého kovu

S investovaním do zlata sú samozrejme spojené aj negatíva. V prvom rade vás čakajú pomerne vysoké vstupné poplatky. Navyše, vysoké fixné náklady máte aj počas jeho držby za jeho skladovanie, dopravu či poistenie, ak ho máte vo fyzickej forme v odliatkoch či prútoch. Tiež likvidita fyzického zlata - teda jeho schopnosť premeny na hotovosť - je menšia ako pri cenných papieroch naviazaných na zlato.
 
Do zlata však môžete vložiť aj menšie sumy. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť za 40 eur, je 1 gramová tehlička.
Foto: redakcia