Ako si optimalizovať svoje výdavky? Pozrite sa, kde všade môžete ušetriť

Autor: redakcia
08.06.2022 (12:00)

Ak nemáte prehľad vo svojich výdavkoch, ťažko budete hľadať možnosti, ako na nich ušetriť. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických rád, ako nato.

Poznajte svoje výdavky

Na to, aby sme mohli výdavky optimalizovať, je potrebné najprv ich poznať. Jednoduchou pomôckou je spísať si všetky príjmy a výdavky na papier či do excelovskej tabuľky. Veľká časť výdavkov je pravidelného charakteru a vieme ju definovať prakticky okamžite. Ďalšie výdavky sa nevyskytujú až tak často, prípadne ich výška kolíše. Preto sa odporúča sledovať výdavky a zapisovať si výdavky aspoň 2-3 mesiace a skúsiť ich rozkategorizovať (bývanie, strava, drogéria, doprava, finančné produkty a pod). Následne sa môžeme zamerať na hľadanie úspor. Ak platíte kartou, výdavky vám pomôže roztriediť aj mobilná apka banky. Ak uprednostňujete hotovosť, musíte sa cez účtenky "prelúskať" sami.

Výdavky si rozdeľte na nevyhnuté a ostatné. Usporiť dokážete pri obidvoch.Snažte sa eliminovať alebo znížiť na minimum najmä výdavky, ktoré nie sú pre vás nevyhnutnosťou. Napríklad môžete úplne obmedziť obedy a večere v reštauráciách." radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Optimalizujte náklady na domácnosť

Je u vás permanentne zapnutý televízor, večer sa svieti v celom byte, riady umývate pri tečúcej vode, v zime si kúrite na príjemných 24 stupňov a kúrenie nevypínate, ani keď ste v práci či keď vetráte? Zamerajte sa na úsporné opatrenia, aby vás neprekvapila výška nedoplatku za energie.

Viete, koľko platíte banke a poisťovni?

Účet v banke, úver, poistenie bytu a auta, kreditná karta, životné poistenie,... máte vôbec prehľad o finančných produktoch, ktoré využívate? Naozaj ich potrebujete všetky? Možno niektoré sú príliš drahé a viete ich nahradiť lacnejšími. Typickým príkladom je bežný účet. Na trhu sú banky, ktoré ponúkajú účet bez poplatku a pokiaľ spravujete svoje financie cez internetbanking a využívate len bankomaty svojej banky, nemusíte na poplatkoch zaplatiť ani cent. Rovnako ušetríte, ak si svoje úvery zlúčite do jedného s najvýhodnejšou úrokovou sadzbou. Zbavte sa drahej kreditnej karty.

Pozornosť venujte aj poistkám. Ono sa to nezdá, no aj poistných zmlúv máte dosť - PZP, havarijné poistenie, poistenie bytu, životná poistka. Zvyčajne im nevenujeme veľkú pozornosť, každý rok zaplatíme šek, ktorý nám poisťovňa pošle a povieme si, že zas na rok máme pokoj. Aj tu viete ušetriť. Odporúčali by sme vám obrátiť sa na odborníka v rodinných financiách, ktorý má prehľad nielen o aktuálnych poistných produktoch a cenách, ale i o zľavách, ktoré môžete v poisťovni dostať. Osloviť ho však treba včas, aby ste v prípade zmeny stihli vypovedať starú zmluvu.

Plánujte

Ísť nakupovať bez zoznamu znamená takmer vždy vyšší účet, ako keď si doma spíšete, čo presne potrebujete nakúpiť. Obchodníci ponúkajú každý týždeň množstvo akciových ponúk a ak im neviete odolať, odídete z obchodu s dvojnásobným množstvom tašiek.

Plánovať môžete tiež nepravidelné výdavky. Poistku platíte raz za rok, na jar chodia deti na školské výlety, v lete idete dovolenkovať a od októbra nakupujete vianočné darčeky. Ak si vymedzíte, koľko na čo budete počas roka potrebovať a každý mesiac si príslušnú časť odložíte na sporiaci účet, žiadna z týchto “raz za rok“ udalostí vám nenabúra rodinný rozpočet.

Pozornosť venujte aj veľkým výdavkom

Človek má tendenciu najviac "mudrovať" pri nízkých sumách. Porovnávame cenu jogurtu, pričom na jednom ušetríme 8 centov. Avšak napríklad pri kúpe auta sme ochotní akceptovať cenové navýšenie o niekoľko stoviek eur. Len pre zaujímavosť, viete koľko lacnejších jogurtov o 8 centov musíte kúpiť, aby ste ušetrili stovku? 1250 kusov. Čítajte viac: Najväčšie finančné chyby Slovákov

Užitočné tipy ako ušetriť

  • šetrite na energiách v domácnosti
  • porovnajte si ceny mobilných operátorov
  • znížte si bankové poplatky na minimum, refinancujte, upracte si poistkách
  • obmedzte stravovanie v reštaurácii a zlozvyky ako fajčenie
  • využívajte lacnejšiu verejnú dopravu, zvážte, či potrebujete v rodine 2 autá
  • využívajte zdieľané veci
  • nakupujte len to, čo potrebujete, využívajte zľavové portály, alebo second hand
  • neplaťte za služby, ktoré nevyužívate (online teréningy, streemovacie služby,....), alebo si ich viete spraviť sami (upratovanie, maľovanie, žehlenie)

Pôžička nie je riešením

Riešiť nedostatok peňazí pôžičkou odborníci neodporúčajú. Je to krajné riešenie, ako si dočasne pomôcť. Ak jeden úver prekryjete druhým, je to prvý signál, že budete mať finančné problémy a môžete sa dostať do úverovej špirály. Do finančných problémov sa môžu dostať aj ľudia, ktorí nebudú kvôli stúpajúcim cenám v obchodoch zvládať splácať hypotéku či iný úver.
 
Foto: Ivan Sedlák