Základy finančného hospodárenia I.

Autor: redakcia Banky.sk
22.09.2017 (09:00)

Tešíte sa z prvej výplaty? Určite už máte plány, čo všetko si doprajete - nový outfit, piatkový večer s priateľmi v štýlovom bare, možno poškuľujete po novom telefóne...Veď ste zrazu pri peniazoch. Konečne! Hm,...a čo potom? Vrátite sa späť do mama-hotela?



Ak ste svoje posledné roky strávili na internáte mimo domova, máte obrovskú výhodu, lebo ste museli začať plánovať svoje príjmy a výdaje už počas školy. Pokiaľ stále bývate u rodičov, budete si musieť zvyknúť i na výdavky, ktoré ste doteraz neriešili. Prispievať na nájom, jedlo a chod domácnosti. Tieto výdavky vás budú čakať, aj keď sa jedného dňa od rodičov odsťahujete.

Poďme sa pozrieť na to, ako hospodárne naložiť s výplatou, aby ste na konci mesiaca nemuseli kupovať len suché rožky.

Najprv si treba odložiť až potom míňať.
Mnohí si povedia: z vysokej výplaty je čo odkladať, ale čo mám odložiť z malej výplaty?Dôležité je začať si odkladať aspoň malé sumy. Tak uvidíte, že sa to dá. Postupne sa snažte dopracovať k vyšším sumám, ktoré si každý mesiac pošlete na sporiaci účet.
Bez ohľadu nato, koľko zarábame, všetci potrebujeme mať rezervu v podstate na to isté - pokazená práčka, letná dovolenka, nové auto, rekonštrukcia bytu, rezerva na dôchodok...
Pozrime sa na to bližšie.

Krátkodobá rezerva vám slúži nato, aby ste mohli pokryť nečakané výdavky. Napríklad kúpiť si novú práčku, zaplatiť nevyhnutné výdavky, keď stratíte zamestnanie. Akonáhle začnete sporiť, zriaďte si sporiaci účet v banke. Nenechávajte si peniaze na svojom bežnom účte, pri najbližšom výpredaji by ste ich určite minuli na nepotrebné veci. Práve sporiaci účet je ideálny na tvorbu krátkodobej rezervy. Za jeho zriadenie a vedenie neplatíte žiaden poplatok. Odborníci odporúčajú, že na krátkodobú rezervu by ste si mali odkladať 10% vášho príjmu. Za svoj prvý úspech môžete považovať, ak sa vám podarí vytvoriť si krátkodobú rezervu vo výške aspoň trojnásobku vašich celkových mesačných výdajov.

Strednodobú rezervu si vytvárate cielene na výdaje, ktoré vás budú čakať o 5 až 10 rokov. Napríklad plánujete nákladnejšiu rekonštrukciu bývania. Alebo máte v úmysle požiadať o hypotéku a potrebujete si nasporiť vlastné finančné zdroje. Bez nich totiž hypotéku nedostanete. Pre vašu predstavu, banka od vás bude požadovať úspory vo výške 20%-30% z ceny nehnuteľnosti. Ak si budete chcieť kúpiť nehnuteľnosť za 75 000 eur, banka vám požičia zhruba 60 000 eur a vaše úspory budú musieť byť cca 15 000 eur. Na tvorbu strednodobej rezervy je vhodné využiť napríklad stavebné sporenie alebo investície do podielových fondov.

Dlhodobá rezerva, inými slovami rezerva na dôchodok je pre mladých ľudí úplné sci-fi. Jednak majú pocit, že dôchodok je v nedohľadne a chcú riešiť iné "urgentnejšie" veci - dovolenka, auto, bývanie,... A navyše, je tu Sociálna poisťovňa, ktorá predsa dôchodky vypláca. Tak prečo treba sporiť na dôchodok už mladom veku? Viac o dôvodoch si môžete prečítať tu. Podstatné pre mladých je vedieť, že pokiaľ si začnú sporiť na dôchodok včas, tak im na to stačí malá suma. Čím neskôr začnú, tým ich to bude stáť mesačne viac. Ak sa rozhodnete sporiť si na dôchodok, obyčajný sporiaci účet v banke nie je vhodný. Vhodnejšie sú investície do podielových fondov, životné poistky, či sporenie v 3. pilieri. Vo váš prospech hrá hlavne čas.
Zdroj: OVB, Foto: Ivan Sedlák