Zarábate málo? Banka vám aj tak môže poskytnúť úver

Autor: Martin Piteľ
30.04.2015 (14:30)

Nie každý Slovák zarába toľko, aby mohol bez problémov splácať banke mesačne vysoké splátky. Aj takýmto klientom sú však banky pripravené poskytnúť úver.

Od 1. januára 2015 stúpla minimálna mesačná mzda na 380 eur. Okrem nej vzrástol na Slovensku aj priemerný mesačný plat. Ten sa podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky pohyboval v poslednom štvrťroku minulého roka okolo 918 eur.

S rastom miezd priamo úmerne stúpajú aj naše výdavky. Ľudia si totiž častejšie kupujú nehnuteľnosti i autá, prerábajú byty a doprajú si viac luxusných dovoleniek i elektronických vymožeností. Niektorí si však tieto veci nemôžu kúpiť len zo svojho platu a práve preto siahnu po pôžičke.

Klienti s nízkym príjmom nedokážu bankám mesačne splácať vysoké sumy. Avšak, aj takýmto ľuďom sú slovenské banky pripravené ponúknuť úver šitý na mieru.

Z našej poradne

V našej poradni nás pred časom kontaktovala mamička na materskej dovolenke, ktorá má mesačný príjem 426 eur. Zaujímalo ju, či by jej banka poskytla spotrebný úver.

Dobrú pôžičku od Poštovej banky môžu využiť aj mamičky na materskej dovolenke, pokiaľ majú k dispozícii aj iný príjem. Pokiaľ nie, odporúčame požiadať o pôžičku aj so spoludlžníkom,“ uviedla riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Angelika Farkašová.

Neprehliadnite

Pôžičky pre mamičky i dôchodcov

Okrem mamičiek patria do rizikovej skupiny pre banky aj dôchodcovia, či ľudia s nízkym príjmom. Aj tým však vedia finančné inštitúcie poskytnúť úver.

„Takýmto klientom môžeme napríklad poskytnúť nižšiu sumu úveru než o akú žiadali, predĺžiť splatnosť úveru či navrhnúť možnosť vziať si spoludlžníka,“ dodala Farkašová.

Pri penzistoch netreba zabúdať na to, že dôležitú úlohu zohráva okrem výšky dôchodku aj samotný vek. Žiadna banka im totiž neposkytne dlhodobý úver

7 zlatých pravidiel úverovania

Na záver, Angelika Farkašová aj klientom s nízkym príjmom radí, aby pri rozhodovaní o pôžičke dodržiavali 7 zlatých pravidiel úverovania:

1. Vec, na ktorú si beriete úver, by mala mať dlhšiu životnosť ako je splatnosť úveru.
2. Nesiahajte hneď po prvej ponuke.
3. Zmluvu si pred jej podpisom poriadne preštudujte.
4. V prípade akéhokoľvek problému komunikujte s bankou.
5. Viacero úverov si skonsolidujte do jedného.
6. Popri splácaní úveru si vytvárajte rezervu.
7. Poistite si schopnosť splácať úver.


Foto: redakcia Banky.sk