Pozor na podvodné maily z "bánk"

Autor: redakcia Banky.sk
23.02.2015 (07:00)

Buďte neustále ostražití a chráňte svoje bankové konto. Nenechajte sa oklamať podvodníkmi, ktorí posielajú maily tváriace sa, že sú z vašej banky.

V poslednom čase banky na Slovensku zaznamenali viacero prípadov podvodných mailov svojim klientom, ktoré sa snažia vylákať od dôverčivého majiteľa účtu údaje o jeho konte. Táto metóda lákania hesiel sa tiež nazýva phishing (z anglických slov password fishing teda rybolov hesiel).

BANKY.sk majú vlastnú skúsenosť s  podvodnými mailami, ktoré sa tvária, že sú z našej banky, ale nie sú. Pozrite si, na čo treba dávať pozor, aby ste nenaleteli podvodníkom a nevedomky im nedali prístup k vášmu bankovému účtu. Nemusíte byť internetový ani bankový guru, aby ste prišli nato, že je to podvod. Pozorne si všímajte detaily.

PreferujMuz

Prvý mail

podvod1

Adresa odosielateľa: ...@sk.cso.sk - toto určite nie je adresa ČSOB. Text hyperlinky, na ktorú máme kliknúť sa na spisovnú slovenčinu nepodobá. Banka by určite nekomunikovala takouto zlátaninou.

Keď sme si nechali zobraziť hyperlinku, na ktorú nás mail vyzýva kliknúť, dozvedeli sme sa, že smeruje na adresu boothbrothers.com/sk - ani toto sa nám nepozdávalo ako stránka ČSOB.

Druhý mail

podvod2
Ďalší mail nám prišiel z úplne inej adresy, napriek tomu, ze sa stále tvári, že je z ČSOB.

Keď sme si nechali zobraziť hyperlinku, na ktorú nás mail vyzýva kliknúť, dozvedeli sme sa, že smeruje na adresu szamviteli-egyesulet.hu/js/uploadify/s/ - ani toto sa nám nepozdávalo ako stránka ČSOB banky.

Neprehliadnite

Tretí mail 

podvod3
Keďže sme nereagovali ani na jeden z mailov, prišiel nám mail ďalší, ktorý nám oznámil, že náš účet bol zablokovaný!

Opäť si všimnite adresu, z ktorej bol mail posielaný: localhost@clubederiqueza.clubederiqueza.com.br. Komentár hádam už ani nie je potrebný.

Keď sme si nechali zobraziť hyperlinku, na ktorú nás mail vyzýva kliknúť, dozvedeli sme sa, že smeruje na adresu manningpark.com/s - neuverili sme ani tejto výzve.

Štvrtý mail 

podvod4
Okrem mailov, o ktorých sa zmieňujeme, sme dostali mail, ktorý sa tvári, že je zo Sberbank.

Opäť si všimnite adresu odosielateľa, ktorá nie je oficiálnou adresou Sberbanky. Po zobrazení hyperlinky, na ktorú nás vyzývajú kliknúť,  sme sa museli zasmiať. Tentokrát to bolo: icea-hockey.fr/sopi/

To, že ide o čisto podvodné maily nám bolo jasné hneď od začiatku. Účet v ČSOB ani Sberbank nemáme, ale chceli sme ukázať všetkým našim čitateľom, že vynaliezavosť a dotieravosť internetových podvodníkov nemá hranice.

Čo radia odborníci z bánk
 

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam s vybieleným účtom treba dodržiavať základné pravidlá obozretnosti pri internet bankingu.
  • Do internetbankingu sa neprihlasujte cez linky v e-mailoch. Elektronické bankovníctvo je síce bezpečné, no prihlasovať sa doň treba len cez oficiálnu stránku banky. Nikdy sa neprihlasujte prostredníctvom iných linkov, hoci môžu vyzerať maximálne dôveryhodne.
  • Ak vám prišiel e-mail, ktorý vyzerá dôveryhodne navodzujúc dojem, že odosielateľom je banka a poskytuje  link na prihlásenie sa do elektronického bankovníctva, pozor! Nenaleťte podvodníkovi! Banka e-maily tohto druhu nikdy neposiela!
  • V žiadnom prípade neposielajte mailom svoje heslá,číslo vašej GRID karty alebo overovací kód do internetbankingu. Banky na Slovensku nikdy nevyžadujú pravidelnú zmenu hesla pre internet banking cez email.
  • Banky si overujú klienta zvyčajne cez kontaktné centrum nie cez email
  • Ak vám takáto správa príde, rozhodne na ňu neodpovedajte a skontaktujte sa so svojou bankou. 
  • Ostražitosť je na mieste. Podvodníci sa môžu snažiť navodiť dojem dôveryhodnosti napríklad zámienkou v texte e-mailu ohľadom zvýšenia bezpečnosti a následného požiadania o prihlásenie sa do internet bankingu prostredníctvom priloženého linku. Ďalším z ich pokusov môže byť napríklad poplašná správa, ktorá klientovi evokuje dojem, že jeho účet je zablokovaný, banka overuje podozrivú transakciu a žiada od neho údaje.
  • Na e-mailu tohto druhu netreba nikdy reagovať! Finančné domy takéto e-maily nikdy neposielajú.

Ako spoznáte oficiálnu stránku svojej banky

  •  Pripájajte sa na internet cez bezpečné internetové siete a nie cez kaviarenské wifi siete
  • Skontrolujte si v prehliadači adresu stránky, na ktorej sa nachádzate.
  • Skontrolujte, či sa vedľa adresy stránky nachádza ikona bezpečnostného zámku. Dvojklikom na túto ikonu overte, že sa jedná o certifikát GlobalSign Extended Validation CA.
  • Skontrolujte, či je stránka šifrovaná, teda začiatok adresy by mal začínať https, nie iba http
  • Správne sa odhláste z elektronického bankovníctva
  • Investujete do počítača  s legálnym softvérom a s antivírusovým programom

    Zdroj: ČSOB, Sberbank