Čo robiť so starou vkladnou knižkou?

Autor: redakcia
14.10.2019 (13:00)

Vkladné knižky postupne miznú z ponuky bánk. Banky.sk vám poradia, čo treba robiť, ak máte vkladnú knižku, no vaša banka ju už vypustila z portfólia produktov.

Vkladné knižky už nemá v ponuke UniCredit Banka, ČSOB banka, Tatra banka a od 15.06.2019 ich prestala ponúkať aj VÚB banka.

Čo so starou vkladnou knižkou?

Čo treba robiť, ak máte vkladnú knižku, no vaša banka ju už vyradila zo svojej ponuky? Vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky: "VÚB od 15.06.2019 ukončila ponúkanie zriaďovania všetkých typov vkladných knižiek, t.z. VK bez výpovednej/s výpovednou lehotou a Detskej vkladnej knižky. Klientom, ktorí si do uvedeného termínu zriadili vkladnú knižku, naďalej platí zmluvný vzťah s bankou a môžu využívať tento produkt bez akéhokoľvek obmedzenia." To znamená, že ak vkladnú knižku máte, banka vám ju nezruší a môžete si na nej naďalej ukladať peniaze. Potvrdzuje to aj Boris Fojtík, hovorca Tatra banky: "Vkladnú knižku ako nový produkt už v ponuke nemáme, avšak ešte stále máme žijúce portfólio klientov, ktorí tento produkt u nás majú."

Modernejšie sporiace účty

V dnešnej dobe už existujú modernejšie formy sporenia, ako je vkladná knižka. Ak ste si zvykli peniaze ukladať len raz ročne, riešním pre vás môže byť termínovaný vklad. Výhodou termínovaného vkladu je to, že s ním nie sú spojené žiadne poplatky. Pokiaľ dodržíte dobu viazanosti, banka vám pripíše úrok a s peniazmi môžete voľne disponovať. Pokiaľ dobu viazanosti nedodržíte, príde o časť, alebo o celý úrok za posledné obdobie viazanosti. Pokiaľ chcete peniaze sporiť pravidelne, vhodná alternatíva je sporiaci účet. So sporiacim účtom taktiež nie sú spojené žiadne poplatky a peniaze máte kedykoľvek k dispozícii. Opäť D. Miša: "Detskú vkladnú knižku banka nahradila novým produktom VUB účet Junior spolu so Sporiacim účtom, kde pri splnení podmienok môže klient získať úrok až do výšky 0,60% p.a.".

Banky ponúkajú svojim klientom aj rôzne metódy sporenia, aby ich naučili vytvárať si rezervu spôsobom, ktorý "nebolí". Klienti 365.banky si môžu sporiť tak, že každú platbu si nechajú zaokrúhliť na 1, 5 alebo 10 euro a rozdiel im banka automaticky prevedie na sporiaci účet Syslenie, na ktorom je zaujímavý úrok až 3,65% ročne. Ďalšia možnosť sporenia (syslenia) je bezcentový účet. Funguje tak, že pri každej kreditnej a debetnej platbe sa zostatok na vašom účte zaokrúhli na celú sumu (smerom nadol) a rozdiel vám banka automaticky pošle na sporiaci účet Syslenie. Sporenie spojené so zaokrúhľovaním pri platení ponúka aj VÚB banka (Flexi sporenie) aj mBank. V mbank môžu klienti sporiť aj percentom z každej transakcie, na výber majú od 1% až do 10%. Alebo fixnou sumou od 0,5 do 2 eur, ktoré pri každej platbe banka automaticky prevedie na sporiaci účet klienta.

Ak chcete sporiť pravidelne rovnakú sumu, najjednoduchšie je zadať trvalý príkaz z účtu. Napríklad v Slovenskej sporiteľni je pravidelná platba na sporenie jednou z podmienok, aby ste mohli získať Osobný účet so zľavou.

Peniaze, ktoré máte uložené na termínovaných účtoch, sporiacich účtoch i vkladných knižkách sú chránené Fondom na ochranu vkladov do výšky 100 000 eur.

Od sporenia k investovaniu

Určite ste si všimli, že už niekoľko rokov úroky na sporení i termínovaných vkladoch sú veľmi nízke, nižšie ako inflácia. To znamená, že tieto peniaze postupne strácajú svoju kúpnu silu. Svoje peniaze môžete ochrániť pred znehodnocovaním tak, že začnete investovať. Takmer všetky banky ponúkajú svojim klientom aj investície do podielových fondov. Pokiaľ investovaniu zatiaľ veľmi neveríte, môžete si to vyskúšať cez kombinované produkty. Ak potrebujete čas, aby ste získali dôveru v investičné produkty, môžete začať pravidelne investovať malé sumy už od 20 eur mesačne. Neskôr, keď vaša nedôvera opadne, môžete sumu zvýšiť.
Foto: redakcia