Slováci si berú viac spotrebných úverov

20.04.2012 (12:00)

Objem spotrebiteľských úverov stúpol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o takmer 16 %. 
 
Po vlaňajšom oživení hypotekárneho trhu zažíva v súčasnosti boom aj spotrebné financovanie. Ako ďalej uviedol hlavný analytik VÚB banky Zdenko Štefanides, na rozdiel od úverov na bývanie, ktoré svoj rast v druhom polroku 2011 spomalili, dopyt obyvateľstva po spotrebiteľských úveroch sa od konca minulého roka zvýšil.

"Podľa prieskumov Národnej banky Slovenska banky na Slovensku očakávajú, že silné tempo rastu si spotrebiteľské úvery udržia aj v prvom polroku 2012, čo potvrdzujú údaje za prvé dva mesiace tohto roka, počas ktorých objem spotrebiteľských úverov stúpol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o takmer 16 %," dodal Štefanides.

Ako konštatovala národná banka v analýze finančného sektora za rok 2011, počas vlaňajška nastalo oživenie pri spotrebiteľských úveroch a v poslednom polroku sa nárast objemu úverov v absolútnych číslach dostal na úroveň roka 2008. "Pre porovnanie, v druhom polroku 2011 bolo vo forme spotrebiteľských úverov retailu poskytnutých 180 mil. eur, kým v rovnakom období v roku 2010 len 85 mil. eur," informovala centrálna banka. 

Výrazný rast objemu spotrebiteľských úverov sa však podľa národnej banky koncentroval len vo vybraných bankách. Pri spotrebiteľských úveroch bolo uvoľňovanie úverových štandardov výraznejšie ako v prípade úverov na kúpu nehnuteľností, sústredilo sa však len v niektorých bankách. 

Pozrite si tiež:
Prevod úveru pri predaji bytu je najlacnejšie riešenie
Koľko stojí rok v mínuse na účte
Nájsť si ručiteľa k úveru je výhodné, ale nie pre všetkých
Zdroj: SITA, Foto: archív redakcie