EURO

Online lupiči skoro vždy predbehnú ochranu

26.08.2011 - Klasické lúpežné prepady bánk spojené s násilím sú v súčasnosti na ústupe. Na druhej strane stále väčšie percento medzi lúpežnou kriminalitou predstavujú online krádeže.  

Najväčšie bankové lúpeže v dejinách

19.08.2011 - Ak hovoríme o najväčších lúpežiach, musíme si uvedomiť relatívnosť pojmu veľká lúpež a vziať do úvahy aj vývoj hodnoty peňazí v dejinách.

Lupičské legendy Bonnie a Clyde

22.07.2011 - Po prvých priekopníkoch bankových lúpeží na štýl divokého západu z druhej polovice 19. storočia sa s nástupom 20. storočia objavili nové metódy lupenia bánk a nový druh lupičov.

Bratia Jamesovci - priekopníci bankových lúpeží (1.časť)

03.06.2011 - Na Slovensku od krízy rastú pokusy o lúpeže v bankách. Či už to boli pokusy úspešné alebo nemej zdarené, je zaujímavé sledovať vynaliezavosť alebo naivitu dnešných lupičov. Ešte zaujímavejšie je priblížiť si niektoré bankové lúpeže z dejín.

Ochranné prvky bankovky a ich vývoj

15.07.2010 - Keď si bežný používateľ peňazí vezme do ruky napríklad stoeurovú bankovku, pravdepodobne si neuvedomí, koľko ochranných prvkov proti falšovaniu sa skrýva na tomto papieri.

Tŕnistá cesta bankoviek do obehu (2. časť)

21.06.2010 - O tom, že papierové peniaze mali ešte v 18. storočí ťažkú cestu vydobyť si dôveru medzi obyvateľmi, svedčia aj dva príklady ich zneužitia, ktoré sa obe spájajú s Francúzskom.