365 banka posúva štart ostrej prevádzky

Autor: Mário Skyba
13.10.2017 (09:00)

Online banka stále pracuje na neostrej beta verzii mobilnej aplikácie.
Tesne potom, ako zo slovenského bankového trhu zmizla ďalšia online banka Zuno, ohlásila nástup jej nasledovníčka 365 banka. Od júna, keď sa táto čisto mobilná banka mihla médiami, je okolo nej dosť ticho. Banky.sk preto zisťovali, v akej fáze sú prípravy na jej spustenie na trh.

Termíny meškajú

365 banka na jar tvrdila, že prví klienti si jej aplikáciu budú môcť odskúšať v beta verzii už v lete. Leto však prešlo, prišla jeseň a nič sa nedeje. Oficiálne mala banka štartovať na jeseň. “Momentálne interne testujeme alfa verziu mobilnej aplikácie a dolaďujeme vizuálnu stránku. Beta prevádzka bude spustená, akonáhle dokončíme testovanie. Termín spustenia ostrej verzie bude závisieť od štartu bety,” vysvetľuje postup Linda Gáliková, hovorkyňa 365 banky. Alfa verzia online bankovníctva je akousi predchodkyňou reálnejšej beta verzie, ktorú si už môžu testovať aj bežní používatelia. Podľa informácii, ktoré majú Banky.sk, zdržanie vydania beta verzie je kvôli tomu, že aplikácia je technicky náročnejšia, ako si bankári mysleli. Beta verziu však banka určite chce odskúšať a už majú aj prvých 365 dobrovoľných „testovačov“ prihlásených.“Do beta testovania prejavilo iniciatívu zapojiť sa viac ľudí, ako je jeho kapacita,” tvrdí Gáliková.

Prečo začali s kampaňou na novú banku tak skoro, vysvetľuje Gáliková tým, že chcú navnaďovať klientov na novinky dlhší čas. “Podobným spôsobom uvádzal aj Elon Musk Tesla Model 3. Cieľom nášho teasingu je navnadiť ľudí na 365 banku,” dodáva Gáliková.

Novinky na obzore

Beta verzia novej aplikácie by teda mala priniesť digitálny onboarding, teda možnosť založiť si účet cez aplikáciu bez potreby chodiť na pobočku. Účet s debetnou kartou bude pre každého zadarmo. V aplikácii si človek bude môcť realizovať všetky platobné príkazy, spolu s funkcionalitou inteligentného zobrazenia zostatku na účte. “Zároveň na výber hotovosti budú môcť klienti využívať vlastnú sieť bankomatov zadarmo,” dodáva Gáliková. Bankomaty budú v sieti Poštovej banky.

Už v neostrej prevádzke táto online banka sľubuje vysoký užívateľský zážitok. Aplikácia bude jednoduchá až intuitívna na používanie a aj vizuálne príťažlivá.

Banka bude prinášať nové funkcionality postupne, v niekoľkých vydaniach. V ostrej prevádzke budú doplnené sporenia a vernostný systém. “V budúcnosti máme v pláne uviesť ďalšie funkcionality, ako napríklad úverové produkty, digitálnu správu a manažment financií, inteligentný „chatbot“ či platformu na investovanie,” vymenúva plány Gáliková. Banka by mala ponúkať aj analytické nástroje na prácu s big dátami. Dobrý príklad, ako môže fungovať inteligentné bankovníctvo v praxi, je na aute. Predstavte si, že platíte už niekoľkýkrát v priebehu roka za opravu svojho starého auta. 365 banka vás bude informovať, že kúpa nového auta by mohla byť výhodnejšia, ako dookola opravovať to staré. “Navrhne na základe výšky vašich úspor, príjmov a výdavkov úver na financovanie obľúbenej značky auta, ktoré vás v konečnom dôsledku vyjde lacnejšie,” dodáva Gáliková.

Poradňa: Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o hypotékach

Ostatné online banky

Na slovenskom trhu po odchode Zuno banky zostali dve internetové banky – mBank a Fio banka. I keď aj tie majú kamenné pobočky, ich klienti dávajú prednosť digitálnemu prostrediu. mBank na jar ohlásila spustenie investičnej funkcie vo svojom internetbankingu. Investovanie do fondov si tam môžete vyberať ako v supermarkete.
Na Slovensku sa môžete stať aj klientom zahraničných online bánk. Známa je najmä nemecká N26 alebo Fidor bank.
Foto: redakcia