5 najčastejších otázok, ktoré si kladú začínajúci investori

20.11.2018 (11:30)

Dôvodov prečo investovať do fondov je hneď niekoľko. Sú zaujímavou a dostupnou alternatívou pre bežného investora a majú potenciál vyššieho výnosu ako je miera inflácie, čiže reálneho zhodnotenia peňazí. Patrí medzi ne napríklad tiež široký výber investičných stratégií, či profesionálna správa fondu.


Nie je žiadnym tajomstvom, že investovanie so sebou prináša aj isté riziká. Ich miera sa ale líši v závislosti od toho, do čoho a akým spôsobom investujete. Existuje cesta, ako zabezpečiť, že na mizine neskončíte.
 

1.Čo budem robiť, keď hodnota mojej investície klesne?

Nebudete panikáriť a budete nakupovať. Ide o úplne bežný jav, ktorý navyše môžete obrátiť vo svoj prospech. Stačí zaobstarávať, kým je to lacné, nižšia hodnota investície sa totiž môže zase zdvihnúť. Investičné spoločnosti sledujú vývoj trhu dlhodobo a snažia sa odhadnúť, kedy sa nákup oplatí a kedy sa naopak hodí predávať.
 

2. Kto mi zaručí, že zarobím?

Presné zisky vám samozrejme nezaručí nikto, ale podielové fondy vám v súčasnosti ako jediné ponúkajú možnosť zarobiť. S mFondmi si môžete svoje peniaze rozdeliť do viacerých podielových fondov. Výhodou je, že keď sa jednej investícii nedarí, druhá vám môže pekne zarobiť. Síce aj tu platí pravidlo: čím viac chcem získať, tým viac musím riskovať, ale neznamená to, že keď investícia nevyjde, nezostane vám nakoniec nič.
 

3. Nie je to príliš riskantné?

Riziko investovania ale nie je nič, čím by ste sa mali nechať odradiť. Čím dlhšie necháte svoje peniaze na finančných trhoch pracovať, tým viac sa zníži pravdepodobnosť volatility (výkyvu hodnoty) vašej investície. Najviac volatilné sú fondy akciové, vďaka ktorým môžete zarobiť najviac, najmenej rizikové sú fondy peňažného trhu, ktoré ale zase nesľubujú také veľké výnosy.

1

4.Môžem investovať, aj keď financiám príliš nerozumiem?

Samozrejme! Podielové fondy sú tu práve pre ľudí, ktorí nepovažujú finančníctvo za skvelú zábavu na dlhé večery a nemajú ho naštudované zo všetkých strán. Po prvé nejde o nič zložité a po druhé o vaše peniaze sa bude starať tím expertov, ktorého jedinou pracovnou náplňou je dobre spravovať vaše investície.
 

5.Aký fond si mám vybrať?

Pri výbere fondu zvážte všetky možné kritériá: akú čiastku chcete mesačne dávať bokom, ako dlho chcete nechať svoje peniaze pracovať na investičnom trhu, kedy ich zase budete potrebovať, či vám ide o vysoké výnosy alebo skôr hľadáte výhodnejšiu formu sporenia, než akú ponúka bežný sporiaci účet. V mBank určite nájdete fond, ktorý sadne práve vám.

(PR servis)
 
Zdroj: mBank, Foto: Samantha Hurley, Burst.shopify.com