Za predčasný výber z termínovaného vkladu prídete o úroky

Autor: Andrej Dorič
13.05.2014 (12:50)

Za skorý výber peňazí s viazaného vkladu zaplatíte viac ako pri predčasnom výbere zo sporiaceho účtu. 
 
Ak si chcete vložené peniaze vybrať pred ukončením viazanosti vkladu, banka vám predčasný výber umožní, ale zaplatíte sankcie. Preto si treba dobre zvážiť, na aké dlhé obdobie si chcete peniaze do banky uložiť, neváhajte si pozrieť aj sankčné poplatky pri jednotlivých termínovaných vkladoch.

Výpovedné lehoty sú rôzne


Kým na sporiacich účtoch sú výpovedné lehoty veľmi flexibilné a pohybujú sa od niekoľkých dní do pár týždňov, na termínovaných vkladoch zvyčajne musíte držať peniaze niekoľko mesiacov až rokov, aby vám zarobili sľúbený úrok. 

ČSOB má napríklad na sporiacom účte Extra výpovednú lehotu len 7 dní a na sporiacom účte Depozit je výpovedná lehota 35 dní. 

„Klient má možnosť predčasného výberu bez sankcie raz za mesiac až do výšky 25 % zo zostatku z predchádzajúceho dňa,“ dodáva Zuzana Eliášová hovorkyňa ČSOB.

 Termínované vklady v tejto banke majú výpovedné lehoty od jedného mesiaca do troch rokov.

Sberbank aktuálne okrem dlhodobých termínovaných vkladov ponúka aj vkladové účty s výpovednou lehotou 32 dní alebo 3 mesiace. 

„Reagujeme na dopyt klientov po vyššom zhodnotení a zároveň po ich snahe mať peniaze flexibilne k dispozícii bez sankcií,“ informuje Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank. 

V Sberbank musíte zadať výpoveď vkladu priamo na pobočke, ale nemusíte si ho vybrať naraz. Vklad môžete vypovedať aj po čiastkach.

Na štandardných termínovaných vkladoch môžete vyberať bez sankcií iba v deň obnovy vkladu, respektívev lehote 7 pracovných dní od obnovy vkladu. 

„Nie je potrebné vypísať žiadne tlačivo, avšak ak klient plánuje vybrať vklad v hotovosti nad 10 tisíc eur mal by takýto výber nahlásiť vopred,“ dodáva Chmelová.

Odporucame

Sankcie za predčasný výber


Každá banka má svoju vlastnú metódu, podľa ktorej určuje výšku sankčných poplatkov za predčasný výber. Niekedy je sankcia určená ako percento z predčasne vyberaných peňazí, inokedy je to krátenie či úplné zrušenie úrokového výnosu alebo zníženie úrokovej sadzby.

Aké poplatky budete platiť za predčasný výber z termínovaného vkladu záleží od dĺžky viazanosti vkladu a typu produktu.

Pri najkratších viazanostiach môžete prísť o celý úrokový výnos pri dlhších viazanostiach iba o časť z neho. Zvyčajne vám banka siahne na nazbierané úroky za niekoľko dní či mesiacov. 

V Sberbank pri termínovaných vkladoch s viazanosťou 1 mesiac až 36 mesiacov sa sankcia za predčasný výber odvíja od viazanosti. Pri ročnom vklade je strata úroku za 180 dní (pol roka) z vyberanej sumy. Ak je do konca viazanosti počet dní menší ako 180 dní, tak stratíte úrok za aktuálny počet dní. 

Pri vkladových účtoch s výpovednou lehotou 7 a 14 dní predčasný výber nie je možný. Pri vkladových účtoch s výpovednou lehotou 32 dní a 3 mesiace je sankcia za predčasný výber 0,50% z vyberanej sumy. 

V ČSOB sankcie fungujú tak, že banka si strhne percento z vyberanej sumy, v závislosti od doby viazanosti vkladu. Pri ročnom vklade vám zoberie 1% na trojročnom až 1,5% z výberu.

Banky radia, že ak už musíte viazaný vklad  predčasne zrušiť, je výhodnejšie to urobiť na začiatku sporenia vtedy stratíte úroky len za krátky čas. Pri zrušení tesne pred koncom je sankcia vyššia. Najideálnejšie je vklad nerušiť predčasne alebo vyberať z neho priamo k ukončeniu viazanosti, vtedy o nič nepríde.
Foto: Ivan Sedlák