Čo sa dozviete z kurzového lístka

Autor: Lucia Skysľaková
21.07.2015 (13:45)

Počas letnej sezóny nás pravidelne oslovujú čitatelia s otázkami týkajúcimi sa zmenárenských služieb bánk. Kde zoženiem chorvátske kuny? Vymení mi niektorá banka rumunské lei?
Ponúkame vám teda pár informácií o valutách, devízach a o tom, kde ktorú menu zoženiete.

Zmenárenské služby na Slovensku ponúka 8 bánk - ponuka mien je v každej z nich trochu iná.

Ktoré meny banky ponúkajú?

Slovenské banky postupom času zužujú ponuku cudzích mien, ktoré vám vedia zameniť.

„Odkedy Slováci v zahraničí čoraz intenzívnejšie využívajú platobné karty, záujem o lokálne meny postupne klesá. Stačí, keď si tí, ktorí cestujú do cudziny, zoberú eurá. Tie jednoducho zamenia vo väčšine dovolenkových destinácií.“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Máte otázku týkajúcu sa platobných kariet či platenia v zahraničí?


V globále však platí, že na všetky meny, ktoré banka uvádza vo svojom kurzovom lístku, ponúka tiež zmenárenské služby.

„Meny, ktoré nie sú uvedené v kurzovom lístku, nevymieňame,“ pokračuje Marta Cesnaková. Rovnako to funguje aj v Poštovej banke: „Klienti si môžu v banke zameniť české koruny, britské libry, švajčiarske franky a americké doláre. Iné meny v banke nezamieňame.“ informuje hovorkyňa Anna Tkáčová.

Výnimku tvoria situácie, keď banka v určitej mene ponúka bežný či termínovaný účet. Kurz danej meny uvádza teda aj v kurzovom lístku, zmenárenské služby však k tejto mene ponúkať nemusí. ČSOB zamieňa americké doláre, švajčiarske franky, britské libry a české koruny. Prijímame aj meny ako austrálsky dolár, kanadský dolár, švédske a nórske koruny. Pri nich je však podmienkou to, že účet musí byť vedený v danej mene. Ostatné meny uvedené v kurzovom lístku majú len informatívny charakter.“ uvádza hovorkyňa Zuzana Eliášová.

„Z kurzového lístku samozrejme viete vyčítať, aké meny banka ponúka.“ uvádza Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. „Všetky meny, ktoré UniCredit Bank zamieňa, sú uvedené v aktuálnom kurzovom lístku - v ponuke si treba všímať stĺpec valuty.“ V rovnakom zmysle nám odpovedala aj Zuzana Povodová, hovorkyňa Tatra banky: „V zozname mien na kurzovom lístku sú uvedené všetky meny, s ktorými Tatra banka obchoduje (nakupuje/predáva). Neposkytuje však výmenu inej meny – takej ktorá v kurzovom lístku Tatra banky nefiguruje.“ hovorí .

Jakub Mendel, manažér firemnej komunikácie Sberbank tiež uvádza: „Zoznam mien, ktoré je možné zakúpiť na pobočkách Sberbank Slovensko, môžu spotrebitelia nájsť na internetovej stránke banky.“ Podobne sa vyjadril aj Peter Ohrajter z OTP Banky: "Klient môže realizovať výmenu ktorejkoľvek cudzej meny podľa platného kurzového lístka uvedeného v informatívnej podobe na webovej stránke alebo v pobočke banky." 

V kurzovom lístku banky si však nestačí pozrieť iba samotný zoznam mien - skontrolovať treba aj uvedenú hodnotu valuty. „Kurzový lístok uvádzaný na našej webstránke je aktuálny a poskytuje úplnú informáciu o tom, s akými menami VÚB banka obchoduje. V prípade, že sa pri zvolenej mene za valutu nachádza nulová hodnota, znamená to, že VÚB banka takúto menu nepredáva ani nenakupuje.“ informuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Neprehliadnite

Kurzový lístok

Kurzový lístok obyčajne obsahuje pri každej mene 2 základné typy údajov – devízy a valuty. Pri každom z nich potom Nákup, Stred a Predaj.

„Na kurzovom lístku, keď zamieňam hotovosť, si treba všímať kolónku valuty, pohľad banky - predaj a dozviem sa, koľko cudzej meny dostanem za jedno euro.
Nákup si všímam, keď peniaze vraciam, teda koľko cudzej meny zaplatím za jedno euro.

Kolónka devízy je zaujímavá pri elektronickom styku - pri platbe kartou alebo výberoch z bankomatu. Táto transakcia sa prepočíta devízovým kurzom, ktorý je spravidla výhodnejší“
hovorí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„V prípade výmeny cudzej meny v hotovosti sa klient orientuje v hodnotách valuta predaj/valuta nákup v závislosti od toho, či má záujem cudziu menu v banke zakúpiť alebo predať.“ uvádza tiež Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Vymenia mi v banke peniaze aj naspäť?

„Drobné mince odporúčame klientom minúť ešte pred návratom z dovolenky. Bankovky dovolenkových mien na pobočke zameníme bezplatne späť na eurá.“ odporúča Zuzana Ďuďáková.

Ponuka mien v zmenárňach slovenských bánk

15 07 kurzovy listok - tabulkaFoto: redakcia