Počas leta padajú rekordy vo výbere z bankomatov

Autor: Robert Bestro
22.07.2015 (14:00)

Dovolenky, športové a kultúrne udalosti, festivaly, nočný život, viac času stráveného v spoločnosti a viac cestovania – toto všetko každoročne spôsobuje zvýšené letné výbery z bankomatov. Výnimkou nie je ani toto leto.

Možno sa pýtate, prečo v tomto období Slováci často vyberajú ešte viac, ako pred Vianocami. Predvianočné obdobie je totiž typické skôr platbami za darčeky a za tie väčšinou platíme kartou. Leto je typické častými výbermi hotovosti za účelom využitia počasia na športové, kultúrne a zábavné činnosti.

Máte otázku týkajúcu sa platobných kariet či platenia v zahraničí?


Ide sa žiť!

Leto nie je typické len teplým počasím a dovolenkami, ale aj zvýšeným nočným ruchom v centrách miest. Centrum Bratislavy je v týchto mesiacoch zaplnené často aj o druhej v noci. Slováci, najmä mladí ľudia, vyberajú z bankomatu najčastejšie v piatok a v sobotu, čo sú dni, kedy má človek najväčšiu chuť zabaviť sa – keďže na ďalší deň sa väčšinou nepracuje. Aj keď, ako sa hovorí, za voľný deň môžeme označiť len taký deň, po ktorom nasleduje ďalší voľný deň. ;)

Dovolenky

Výbery hotovosti sú typické aj pre dovolenkárov. Zmenárne z roka na rok registrujú nižší záujem o vymieňanie eur za iné meny, čo je spôsobené práve väčšou popularitou výberov z bankomatu. Dávajte si však pozor na pravidelne opakujúce sa výbery rovnakej sumy. Banka v takom prípade môže vašu platobnú kartu preventívne zablokovať.

Neprehliadnite

Festivaly

Veľké množstvo výberov registrujeme aj počas obľúbených hudobných a kultúrnych festivalov. Banky si dokonca najnovšie objednávajú stánky alebo priestory na festivaloch, do ktorých umiestňujú svoje prenosné bankomaty.

Pre Slovenskú sporiteľňu sa tento nápad ukázal ako dobrá voľba. Táto banka sa totižto rozhodla svoj prenosný bankomat umiestniť na známy festival Pohoda. Z troch umiestnených bankomatov ľudia vybrali počas festivalového víkendu neuveriteľných 410 tisíc eur, čo je ešte viac, ako pred rokom.

Slováci na Pohode vyberali najviac v sobotu podvečer, kedy Slovenská sporiteľňa zaznamenala viac ako 3 výbery za minútu.

„Zaujímavosťou je, že v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi výrazne narástla najčastejšie vyberaná suma. Zatiaľ čo po minulé roky návštevníci najčastejšie vyberali 20 eur, tento rok to bolo 50 eur. Tiež narástol aj počet bankomatových transakcií, „pohoďáci“ ich urobili až 6 355. Rekordný výber z bankomatu bol 1000 eur.“  konštatuje Štefan Frimmer z oddelenia komunikácie Slovenskej sporiteľne.


Foto: Ivan Sedlák