Koľko zaplatíte za výber z bankomatu v Chorvátsku

Autor: Robert Bestro
27.07.2015 (16:00)

Výbery z bankomatov sa z roka na rok stávajú populárnejším prostriedkom pre získanie cudzej meny. Výnimkou nie sú ani chorvátske kuny.

Sezónny (ne)záujem spôsobil, že ich vo svojich zmenárňach momentálne ponúkajú už len 4 banky (UniCredit Bank, Sberbank, VÚB Banka a Tatra Banka) – ostatné banky sa spoliehajú na to, že si ich klienti kuny v Chorvátsku jednoducho vyberú z bankomatu.

„Záujemcovia o kúpu chorvátskych kún majú možnosť získať túto cudziu menu aj na pobočkách Sberbank Slovensko. Pre získanie chorvátskych kún stačí navštíviť ktorúkoľvek pobočku Sberbank Slovensko. Pri transakcií sa treba preukázať občianskym preukazom, alebo platným cestovným pasom.“ hovorí Jakub Mendel, hovorca Sberbank.

Máte otázku týkajúcu sa platobných kariet či platenia v zahraničí?

Poplatky za výber

Aj napriek tomu, že je výber z bankomatu lacnejšou cestou ako zmenáreň, môžu s ním spájať poplatky. Redakcia portálu Banky.sk zisťovala, za aký poplatok si môže bežný človek vybrať peniaze z bankomatu v zahraničí.

Výber zadarmo alebo za zvýhodnený poplatok

Nie všetky banky si účtujú poplatok za výbery v zahraničí. Tieto poplatky bývajú zvýhodnené najmä v prípade, ak má vaša banka v Chorvátsku partnerskú banku. Medzi takéto banky patrí VÚB Banka s partnerskou bankou Privredna Banka Zagreb, Slovenská sporiteľňa s partnerskou bankou Erste &Steiermärkische Bank a OTP Banka s partnerskou bankou OTP Banka Hrvatska.

„Majitelia balíkov služieb od Slovenskej sporiteľne neplatia za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste v Chorvátsku žiaden poplatok za výber. Partnerskou bankou v Chorvátsku je Erste &Steiermärkische Bank.“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

„V prípade výberu z bankomatu OTP Group v Chorvátsku (OTP Banka Hrvatska), platí zvýhodnený poplatok vo výške 1,00 €. Výber z bankomatu inej banky v krajine člena Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) platí aktuálny poplatok 1,50 €.“  konštatuje Peter Ohrajter z OTP Banka Slovensko.

Neprehliadnite
„Konkrétne v Chorvátsku môžu naši klienti (teda klienti s bežným účtom vo VÚB banke) s debetnou kartou Visa Inspire vyberať hotovosť úplne bez poplatku z bankomatov Privredna Banka Zagreb, keďže je to banka skupiny IntesaSanpaolo.“ odpovedá Alena Walterová z VÚB Banky.

Výbery bez akéhokoľvek poplatku v ktoromkoľvek bankomate v Chorvátsku ponúka UniCredit Bank a to prostredníctvom Ukonta.

Výber s poplatkom

Poplatok za výber z bankomatu v Chorvátsku účtuje Prima Banka (1,5 eura), Tatra banka (2 eurá) a ČSOB (2% z vyberanej sumy a zároveň minimálne 6 eur).

Poplatok účtuje taktiež aj vyššie spomínaná OTP Banka – v prípade, ak vyberáte z bankomatu jej partnerskej banky, zaplatíte 1 euro a v prípade, že vyberáte z bankomatu inej banky, zaplatíte 1,5 eura.

Na záver pripájame telefónne čísla užitočné v prípade potreby zablokovať vašu platobnú kartu.Foto: Ivan Sedlák