Investovanie do zlata len ako doplnok

Autor: Mário Skyba
19.05.2016 (09:45)

Jednou z možností, ako investovať voľné zdroje, ktoré súrne nepotrebujete, je vložiť ich do zlata. Tento žltý kov síce niektorí odborníci nepovažujú celkom za investíciu, lebo neprináša pravidelný výnos ako akcie či dlhopisy, ale napriek tomu sa dá na ňom zarobiť.

„Zlato nepovažujeme celkom za investíciu, ale za uchovávateľa hodnoty, ktorú dokáže preniesť na ďalšie generácie,“ myslí si riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková. Na druhej strane, zlato vám vie zarobiť, ak sa jeho nákupná cena časom zvýši a vy ho predáte so ziskom. „Zlato je možné považovať za druh investície. Je verejne obchodovateľnou komoditou, a preto je možné dosiahnuť zmenou ceny v čase kapitálové zhodnotenie,“ tvrdí Zdeněk Kovář, hovorca Fio banky.

Výnosnosť žltého kovu je najlepšie ukázať si na príklade. „Od roku 2000 vzrástla cena zlata štyri a pol násobne, teda pri investícii 1000 dolárov v roku 2000 by aktuálna hodnota vašej investície bola asi 4 500 dolárov,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

16 05 poradna 01

Kedy investovať

Odborníci odporúčajú do zlata vložiť peniaze vtedy, ak na trhoch vládne negatívna nálada a ekonomika stagnuje, pretože v neistých časoch cena zlata stúpa. „Nemalo by chýbať v žiadnom investičnom portfóliu a považujeme ho za dobrý nástroj diverzifikácie a stávku na istotu počas turbulentných čias,“ myslí si Macaláková.

Do tohto drahého kovu by ste však nemali vrážať všetky svoje úspory.  Zlato by malo skôr tvoriť doplnok k iným investíciám. Odborníci radia, že by jeho podiel na portfóliu nemal byť vyšší ako 10 %. Zlato môže slúžiť aj ako ochrana pred infláciou, i keď v súčasnosti je rast cien minimálny.

Investovanie do zlata je pre trpezlivých investorov, ktorý chcú stabilný výnos. Keď chcete rýchly a vysoký zisk zlato nie je pre vás vhodné.
„Ak sa investor rozhodne pre investíciu do zlata, mal by uvažovať o dlhšom investičnom horizonte aj viac ako 10 rokov a svoju investíciu rozložiť v čase, neinvestovať všetky prostriedky naraz,“ dodáva Cesnaková.

Odporucame

Nevýhody žltého kovu

S investovaním do zlata sú spojené aj negatíva. V prvom rade vás čakajú pomerne vysoké vstupné poplatky, keďže zlato sa zvyčajne kupuje vo väčších množstvách. Navyše, vysoké fixné náklady máte aj počas jeho držby za jeho skladovanie, dopravu či poistenie, ak ho máte vo fyzickej forme v odliatkoch či prútoch. Tiež likvidita fyzického zlata - teda jeho schopnosť premeny na hotovosť - je menšia ako pri cenných papieroch naviazaných na zlato. „Aj preto takúto formu investovania preferujú skôr väčší investori,“ vysvetľuje Cesnaková.

Do zlata však môžete vložiť aj menšie sumy. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť za 40 eur, je 1 gramová tehlička. Ak do zlata nechcete vložiť tisícky eur, zvoľte kúpu formou certifikátu alebo ETF (Exchange Traded Fund), čo sú cenné papiere, ktoré kopírujú cenu zlata. „V tomto prípade však podstupujete aj riziko krachu emitenta takéhoto cenného papiera,“ dodáva Cesnaková.

JT Macalakova 03Na príprave článkov o investovaní spolupracujeme s riaditeľkou J&T Banky Annou Macalákovou.
Foto: redakcia