Z bankomatu si naraz vyberiete len 40 bankoviek

Autor: Mário Skyba
10.06.2016 (11:20)

Čitateľ Banky.sk si potreboval  vybrať z banky naraz 5000 eur. Keďže jeho banka osobný vyber neposkytuje a pri službe cash advance má vysoký poplatok, skúsil si peniaze vybrať z bankomatu.

Nebol si však istý, či mu jeden bankomat dokáže vydať tak veľkú sumu naraz - alebo či by mal skúsiť viacero bankomatov. Pritom limit na účte si upravil tak, že uvedenú sumu mohol vybrať v jeden deň.
Spýtali sme sa bánk, akou sumou napĺňajú svoje bankomaty a ako funguje výber väčšieho množstva peňazí.

Väčšina bánk na Slovensku nemá stanovený limit na sumu, ktorú klient vyberá z bankomatu, ale isté obmedzenia tam sú. „Výber hotovosti je limitovaný maximálnou výškou limitu na výber hotovosti z bankomatu, ktorý sa štandardne prideľuje klientovi pri požiadaní o kartu. Túto výšku si vie meniť počas platnosti karty. Klient si vie teda vybrať celý hotovostný limit buď jednorazovo alebo na viac výberov z ATM.“ uvádza hovorkyňa Tatra banky, Zuzana Povodová a dodáva „Zároveň je tu ešte technické obmedzenie na strane samotného zariadenia, ktorého štandardné nastavenie pri vydávaní hotovosti (podávač bankoviek) je dimenzované na určitý počet bankoviek.“

Platobné karty doma aj v zahraničí – máte otázku?


Pri výbere z bankomatu nás teda limitujú 3 faktory:
  • Výška denného limitu na platobnej  karte alebo výška limitu na výber hotovosti za bankomatu (môže sa líšiť u jednotlivých bánk)
  • Technické obmedzenia bankomatu
  • Nominálne hodnoty bankoviek, ktorými banka svoje bankomaty dotuje. Niektoré banky majú najvyššie bankovky 50-eurové, iné aj 100-eurové.

Najviac 40 bankoviek

Ako to teda v praxi funguje? Anna Jamborová, hovorkyňa Poštovej banky, hovorí: „Z bankomatu sa dá v rámci 1 výberu vybrať maximálne 40 bankoviek. Najvyšší nominál je buď 50 alebo 100€ v závislosti od konkrétneho bankomatu.“

Ak je teda v bankomate dosť 100-eurových bankoviek, tak vám vie vydať 40x100 eur, teda 4 000 eur na jeden výber. Spoľahnúť sa však na to nemôžete, lebo bankomaty majú rôznu skladbu bankoviek. Ak tam dostatok stoviek nie je, zvyšok peňazí dostanete v 50-eurových bankovkách – ich celkový počet však bude len 40. Rovnako to pokračuje ďalej - ak tam nie je ani dosť päťdesiatok, „naskladá“ vám bankomat 40 kusov s použitím bankoviek aj nižších nominálnych hodnôt.

Pokiaľ máte denný hotovostný limit na karte vyšší ako je objem bankomatu, môžete transakciu opakovať aj viackrát na tom istom bankomate. Prípadne skúsiť iné najbližšie bankomaty. „Ak má na účte klient dostatočné krytie, môže urobiť neobmedzený počet výberov z ATM,“ dodáva Peter Ohrajter, hovorca OTP banky.

Tiež si musíte dať pozor na svoj limit na karte. Napríklad v Slovenskej sporiteľni je to pre väčšinu debetných kariet 500 eur na deň. Ak potrebujte vyšší, dá sa to zmeniť cez internet banking alebo na pobočke.

Neprehliadnite

Možnosť vyberať si bankovky 

Niektoré banky, ako napríklad Slovenská sporiteľňa alebo Prima banka, vám umožňujú vybrať si skladbu bankoviek. Môžete sa teda rozhodnúť, či chcete stovky, päťdesiatky, dvadsiatky alebo desiatky. Iný prístup zvolila VÚB banka. Tá ma v bankomatoch nastavený algoritmus, ktorý vám pri každom výbere kombinuje skladbu bankoviek tak, aby sa tam vždy nachádzali aj bankovky s nižšou nominálnou hodnotou.

Foto: Ivan Sedlák