V ktorej banke dostanete chorvátske kuny?

Autor: Mário Skyba
20.06.2016 (14:00)

BANKY.sk zisťovali, ktoré finančné domy ponúkajú na predaj chorvátsku kunu, keďže táto krajina je top dovolenkovou destináciou pre Slovákov.

Napriek popularite Chorvátska medzi slovenskými dovolenkármi nie je jeho mena dostupná vo všetkých bankách. Dostanete ich najmä vo veľkých bankách ako je VÚB banka, Tatra banka či UniCredit Bank. Chorvátsku menu má na svojich kurzových lístkoch aj Sberbank Slovensko či ČSOB. To ale neznamená, že budú mať menu aj na pobočkách. Pokiaľ chcete mať istotu, že na danej pobočke dostane kuny, je lepšie si výber vopred nahlásiť.

Na druhej strane, v Chorvátsku sa dá bežne platiť eurom, takže niekedy ani lokálnu menu nepotrebujete. I keď obchodníci hotovostné eurá zvyknú prepočítavať horším kurzom ako vám dá banka.

Platobné karty doma aj v zahraničí – máte otázku?

Ako rozlúštiť kurzy

Kurz chorvátskej kuny k euru sa v súčasnosti pohybuje od 7,2 do 7,4 za euro. Keď zamieňate hotovosť, na kurzovom lístku si treba všímať kolónku valuty a predaj, pretože vám banka predáva cudziu menu. Nákup si všímate vtedy, keď peniaze banke vraciate, lebo banka od vás menu kupuje.

Kolónka devízy je zaujímavá pri elektronickom styku - pri platbe kartou alebo výberoch z bankomatu. Táto transakcia sa prepočíta devízovým kurzom, ktorý je spravidla výhodnejší.

Kurzovú zľavu pre vlastných klientov banky neposkytujú. V prípade oboch transakcií ide pri prepočte o ten istý kurz – valuta nákup.

Neprehliadnite

Iné meny

Čo sa týka iných cudzích mien, tak banky ponúkajú zvyčajne meny susedných štátov alebo celosvetovo platné meny ako je napríklad americký dolár.
S nástupom dovolenkovej sezóny banky pociťujú zvýšený záujem aj o bulharské levy, maďarské forinty, ale napríklad aj nórske, dánske a švédske koruny a kanadské doláre. Umožňujú zameniť si tiež švajčiarsky frank, britskú libru a českú korunu, poľské zloté či austrálske doláre.

Limity a poplatky

Zahraničné meny pri menších objemoch majú banky k dispozícii okamžite. V prípade väčšieho objemu je potrebné si cudziu menu dopredu objednať. Zvyčajne si ich musíte zarezervovať minimálne dva pracovné dni vopred. Ak by ste chceli zmeniť späť zvyšnú hotovosť z dovolenky v Chorvátsku, pamätajte na to, že mince vám žiadna banka nezamení.

PR_20_6_2016

Foto: redakcia