Výrazný pokles úrokov na hypotékach sa už neočakáva

Autor: redakcia Banky.sk
27.09.2016 (09:00)

Aktuálne úrokové sadzby hypoték sú na historických minimách a odhady na ďalšie obdobie predpovedajú ich ustálenie. Ako z tejto situácie môžu vyťažiť spotrebitelia?Trendom v Eurozóne sú momentálne fixácie nízkych úrokov na dlhšiu dobu.

Hypotekárnym úverom sa tento rok na Slovensku darí. Vplyv na hypotekárny boom majú veľmi nízke úrokové sadzby. Pred rokom klesli náklady priemernej hypotéky pod 3%, na jar tohto roku priemerný úrok bol už iba 2,5%, čím sme sa vyrovnali Eurozóne.
 
Keď k nízkym úrokovým sadzbám pridáme aj nízky poplatok za predčasné splatenie (max. 1%) mimo výročia fixácie úroku, dostaneme sa k záveru, že staré, menej výhodné hypotéky sú nahrádzané novými, lacnejšími. To potvrdzuje aj štatistika VÚB, ktorá hovorí, že každá druhá hypotéka je refinančná. Pozor, refinancovanie neznamená automaticky zmenu banky

Európania milujú dlhodobé viaznosti

Vo viazanosti sa hypotéky v Európe posúvajú k dlhším splatnostiam. Hlavnou výhodou je, že ľudia vedia, aká vysoká bude ich hypotekárna splátka počas dlhého obdobia vopred, a teda nenechajú sa zaskočiť zvýšenými nákladmi na hypotéku, pokiaľ by úroky stúpali. V Eurozóne má takmer 54% hypoték fixáciu nad 10 rokov! Na čele rebríčka sú Belgičania, kde až 76% hypoték má viazanosť 10 a viac rokov. Tento trend postupne prichádza aj na Slovensko. Podiel 3-ročných fixácií klesá a ľudia preferujú 5, 6 i 10 ročné fixácie.  

16 09 VUB hypo

Rozmýšľať dopredu sa oplatí

Fixovať si úroky na hypotéke na dlhšie obdobie má podľa odborníkov racio. „Úroky z úverov na bývanie v ostatných mesiacoch vo všeobecnosti stagnujú a podľa odborných odhadov sa očakáva po roku 2018 ich nárast s tým,ako sa postupne začne normalizovať úroveň oficiálnych úrokových sadzieb ECB,upozorňuje Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB. Jednoducho povedané, sadzby sa už pozerajú na dno, no strop nad hlavou nemajú. Podľa Štefanidesa je preto výhodné zafixovať si nízku sadzbu na dlhú dobu práve teraz. Extrémne nízke sadzby síce môžu ešte nakrátko mierne klesnúť, pravdepodobne to však nepresiahne pár desatín %. V priebehu ďalších rokov však môžu stúpnuť aj o 2,5 %. V prípade 60 000 eurovej hypotéky na 30 rokov môže klient pri úroku nižšom o 0,3 % bodu ušetriť mesačne 8 – 9 eur, pri náraste však môže jeho mesačná splátka narásť aj viac ako o 80 eur.
 
Pokiaľ si chcete využiť toto obdobie nízkych úrokových sadzieb, sledujte ponuky bánk a aktuálne zľavy, ktoré banky klientom ponúkajú. Nezabudnite si pozorne prečítať podmienky, za akých vám bude banka ochotná výhodné podmienky ponúknuť.

Odporúčame

Zdroj: VÚB BANKA, Foto: Ivan Sedlák