Za kartu navyše si študent priplatí

Autor: Mário Skyba
11.10.2016 (09:00)

Pri výbere študentského účtu si zistite, aké karty vám banka k nemu ponúkne, či sú bez poplatku a aké iné výhody vám poskytujú.
Študentské účty ponúkajú banky buď úplne bez poplatkov alebo s výraznými zľavami, o čom sme písali v nedávnom článku. Na druhej strane je jeho obsah tiež skromnejší ako pri bežnom účte. To platí najmä pri platobných kartách.
Nečakajte, že vám finančné domy dajú k účtu zadarmo viac ako jednu kartu. Kreditku väčšinou ako študent bez pravidelného príjmu ani nedostanete a za embosovanú kartu si musíte priplatiť.
Debetná karta k študentskému účtu dokonca nemusí byť ani embosovaná s CVC kódom, ktorý je potrebný pri platbách cez internet. Preto si pred otvorením účtu preverte, aká karta na vás v študentskom balíčku čaká. Navyše, ak by ste chceli kariet k účtu viac, musíte si za to priplatiť niekoľko desiatok centov až euro za mesiac.  Embosovaná je drahšia a stojí okolo 20 eur ročne, karta bez vystupujúceho reliéfu stojí od 7 do 12 eur za rok.

Vlastný dizajn karty a bezkontaktnosť

Niektoré banky reagujú na dopyt študentov po výnimočnosti a ponúkajú karty  s vlastným dizajnom. Robí tak Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ale aj ČSOB.
V Tatra banke si študenti môžu vybrať pri platobnej karte VISA Electron originálny SWAG dizajn. Tiež majú možnosť zriadiť si bezkontaktné mobilné platby, ale za poplatok.
ČSOB tiež ponúka vlastný dizaj karty, hoci len tej s logom Visa. Priplatíte si za ňu 6 eur a každá zmena vlastného obrázku na karte je tiež spoplatnená. Aj v Slovenskej sporiteľni si môžete vybrať  k študentskému účtu Space vlastný obrázok na kartu. Táto banka vám to umožní dokonca bez poplatku, ale len k neembosovanej karte Visa Electron Sphere.
Pred rozhodnutím si zistite  tiež to, či je ponúkaná karta bezkontaktná – taká vám uľahčí a urýchli platenie najmä menších súm. Väčšina bánk už vydáva karty s touto funkcionalitou.

Neprehliadnite

Ako dlho sa na kartu čaká

Banky vám zvyčajne novú kartu doručia do týždňa, niektoré to zvládnu aj skôr s využitím služieb kuriéra a ďalšie - ako napríklad Tatra banka - aj na počkanie, hneď pri založení účtu.

Na kreditku treba  pravidelný príjem alebo ručiteľa

Banky vydávajú študentom aj kreditné karty, ale sú pri tom opatrné. Zvyčajne vyžadujú, aby študent  mal vlastný a pravidelný príjem aspoň niekoľko stoviek eur mesačne, viac ako 18 rokov, prípadne mal ručiteľa.
Foto: Ivan Sedlák