Prísnejšie poskytovanie hypoték sa blíži. Banky už bojujú o klientov

Autor: Mário Skyba
21.02.2017 (08:00)

Lov na hypotekárnych klientov sa v tomto roku opäť začal veľmi skoro - už vo februári.
Už tri banky zverejnili svoje akciové ponuky s nižšími úrokmi na hypotékach. Môžu za to aj blížiace sa prísnejšie pravidlá na poskytovanie úverov na bývanie.
 
Prima Banka láka zákazníkov na 1,2 percentný úrok na hypotéke pri štvorročnej viazanosti. Minulý týždeň išla dolu s úrokmi na hypotéke s trojročnou fixáciou aj Slovenská sporiteľňa. Znížila úrok na 1,39 percent.
 
VÚB banka oznámila už začiatkom februára, že bude ponúkať hypotéky s trojročnou viazanosťou už od 1,39 percenta (znížené z pôvodných 1,5 percenta). Je možné, že v rámci konkurenčného boja ich budú nasledovať aj iné banky. Hovorí sa dokonca o vstupe Poštovej banky na hypotekárny trh.

Bežné účty a balíky služieb - poradíme zdarma

 

Detailnejšie previerky príjmov

Podľa odborníkov sa finančné domy s jarnými akciami poponáhľali už vo februári, pretože od marca začnú platiť prísnejšie pravidlá na poskytovaní hypoték. Medzi ne patria napríklad prísnejšie posudzovanie príjmov žiadateľov o úver.
 
Banky budú skúmať príjmy už nie za posledné tri mesiace, ale až za pol roka. Podrobnejšie sa budú prezerať aj výdavky žiadateľov na domácnosť či na iné splátky úverov. Finančné domy budú vyžadovať, aby mal klient aj päť percentnú rezervu z príjmov, ktorá bude postupne do roku 2018 narastať až na 20 percent. Niektoré banky uplatňujú časť z týchto pravidiel už od začiatku tohto roka. Podľa odhadov bankárov cez tvrdšie pravidlá nemusí „preliezť“ od päť do sedem percent žiadateľov o hypotéku.
 

Úroky už na dne

Strach z prísnejších pravidiel ženie ľudí do hypotéky čo najskôr. Analytici však upozorňujú, že zadlžovanie sa na hrane svojich príjmov a možností sa môže vypomstiť, keď sa úroky odrazia od dna. Hoci sadzby ešte mierne klesajú, je to len pri hypotékach s kratšími viazanosťami úroku do troch rokov. Na dlhších fixáciách už úroky pomaličky rastú od decembra minulého roka.

Prísnejšie pravidlá na poskytovanie hypoték od marca 2017

  • Obmedzenie objemu 80 percentných hypoték na nových úveroch. To bude znamenať, že 20% z ceny bytu budete musieť mať nasporené alebo to vykryť drahším spotrebným úverov
  • Banky budú skúmať príjmy už nie za posledné tri mesiace, ale až za pol roka.
  • Podrobnejšie sa budú prezerať aj výdavky žiadateľov na domácnosť či na iné splátky úverov.
  • Banka od vás bude požadovať päť percentnú rezervu z príjmu, ktorá postupne narastie až na 20 percent. To znamená, že od vášho čistého príjmu sa odráta nielen životné minimum, ale aj táto rezerva. Na splátky vám teda ostane menšia suma príjmu.
  • Pri hypotéke na 30 rokov sa bude testovať aj prípadný rast úrokov o 2 % - teda či by ste boli schopný splácať úver, ak by sa úroky zvýšili.
  • Podnikatelia budú musieť podrobnejšie dokladať svoje príjmy. Nebude stačiť len daňové priznanie. Banky od neho budú chcieť aj výpisy z účtu za niekoľko mesiacov dozadu.
  • Prísnejšie skúmanie príjmov pri navýšení úveru o 2000 eur alebo o 5 percent zostatku úveru pri hypotékach nad 30 rokov.
Foto: redakcia