Ako mať bežný účet bez poplatkov

Autor: Mário Skyba
19.01.2018 (12:00)

Poplatky za účet v banke si môžete znížiť na nulu, ak ho využívate aktívne, sporíte, či využívate online novinky.Banky na Slovensku ponúkajú bežné účty za poplatky, ktoré sa pohybujú od 0 do 15 eur. Cenu za využívanie bankového konta si môžete znížiť, pretože finančné domy v rámci konkurenčného boja ponúkajú polovičné alebo 100% zľavy. Samozrejme musíte splniť viacero podmienok.

V prvom rade banky chcú, aby ste účet využívali aktívne. To znamená, aby ste si naň posielali výplatu, mali zriadených niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás či platili často platobnou kartou. Niektoré banky za lacnejší účet vyžadujú mať aj depozitné produkty či aktívne využívať ich online služby.

Podmienky zliav sú výhodné nielen pre vás, ale aj pre banku. Ak ste na účte aktívny, banka vie o vás viac a môže vám na základe zozbieraných dát ponúkať aj iné svoje produkty, ktoré už nemusia byť zadarmo. Ak platíte kartou, banka zarobí na poplatkoch od obchodníkov a kartových spoločností.


Neprehliadnite

Podmienky účtu bez poplatkov

Jednoducho a prehľadne

Z kamenných bánk si kladie najmenej podmienok na 100% zľavu z ceny účtu UniCredit Bank. Tá vám ponúkne svoje U Konto bez poplatkov, ak vám na účet chodí 400 eur mesačne. V prípade, že vám výplata v tejto sume nepríde, zaplatíte za účet 8 eur.

Táto ponuka zľavy je transparentná a jednoduchá.

Odmena za aktivitu

VÚB ponúka polovičné zľavy z účtu, ak ste na ňom aktívny a využívate aj jej online služby. 100% zľavu získate, len ak využívate tri z jej produktov, máte obrat na účte minimálne 500 eur, alebo máte účet a úver v sesterskej spoločnosti Consumer Finance Holding.

Podmienky na zľavy z účtu sú dosť neprehľadné a komplikované. Banka chce od klientov, aby mali aj iné jej produkty ako kreditku, sporiaci účet, hypotéku či životné poistenie.

ČSOB odmeňuje klientov za aktivitu, aj za vklady či investície. Za balík Pohoda si bežne zaplatíte 6 eur, ale môžete ho mať aj zadarmo, ak si skombinujete dve rôzne zľavy. Polovicu poplatku za účet vám táto banka odpustí, ak v nej máte úspory alebo úvery minimálne vo výške 20.000 eur.

Usporiť polovicu z ceny účtu môžete aj tak, že vám naň chodia platby v hodnote minimálne 400 eur mesačne (bez platobných operácií medzi vlastnými účtami) a súčasne máte na účte aspoň tri zrealizované platby cez inkaso alebo trvalý príkaz, a napokon musíte aj päťkrát zaplatiť kartou.

Podmienka úspor nie je veľmi realistická ani praktická, pretože v dnešnej dobe nízkych úrokov na vkladoch nemá skoro nikto na bežnom účte uložených veľa peňazí. Suma úverov je viac reálna, ak máte v tejto banke hypotéku. Polovičná zľava je reálna, ale treba splniť veľa podmienok naraz.


Odporucame

Bonus za využívanie noviniek

Tatra banka vsadila pri zľavách na účte na svoje technologické novinky. Jej účet, ktorý stojí až 7 eur, môžete mať za polovicu, ak využijete aspoň dve inovácie (ako napríklad mobilnú aplikáciu, službu Dialog, hlasovú biometriu alebo spending report). Ak chcete mať účet zadarmo, musíte mať v tejto banke úspory alebo úvery minimálne vo výške 20.000 eur.

Polovičnú zľavu dostane skoro každý aktívny a moderný klient, ktorý vie využívať bankové novinky. 100% zľavu získate, iba ak v banke máte hypotéku či vysoký spotrebný úver. Úspory v tejto výške nie sú až také bežné.

Vernostná zľava

OTP banka sa pri zľavách zamerala na aktivitu, vklady a manželské zľavy. Jej Aktívny účet, ktorý stojí mesačne 6 eur, dostanete za polovicu ceny, ak skombinujete tri podmienky: obrat 300 eur, 3 platby platobnou kartou a jeden trvalý príkaz. Bez poplatku bude účet vtedy, ak ste aktívny a zároveň vaše úspory v OTP banke sú min. 10.000 eur. Zadarmo môžete mať účet aj v tom prípade, ak vy aj vaša manželka má aktívny účet a zároveň vaše úspory sú aspoň vo výške 10.000 eur.

Podmienky na polovičnú zľavu sú splniteľné a bežné. Úplná zľava je komplikovaná a naviazaná na viacero účtov, čím banka chce dosiahnuť viac klientov.

Pravidelné sporenie

Slovenská sporiteľňa vám dá účet bez poplatkov, ak urobíte platby kartou vo výške minimálne 200 eur, máte zriadené tri pravidelné platby a sporenie. Ďalšou možnosťou je mať u nej uložených najmenej 15 000 eur. Na polovičnú zľavu vám stačí platba kartou minimálne 100 eur, mať jeden trvalý príkaz a pravidelne si sporiť.
Podmienka pravidelné sporenia je rozumná z pohľadu banky, ale v ére nízkych úrokov sa klientom sporiť nechce.

Úspory za platby kartou

Prima banka je už poslednou bankou, ktorá ponúka vrátiť na váš účet 0,5 % z objemu platieb kartou. V tomto prípade môžete ušetriť niekoľko centov, ale aj celý poplatok za účet, ak platíte kartou veľmi často. Účet bez poplatku získate aj vtedy, ak váš priemerný denný kreditný zostatok v mesiaci bude min. 10.000 eur.

Odmena za platbu kartou je lákavá, ale museli by ste ňou platiť naozaj často, aby ste usporili celú cenu účtu, ktorý stojí 3,90 eur. Podmienka vysokého denného zostatku je pre bežného klienta nereálna.

Poštová banka a Raiffeisen Bank neponúkajú žiadne zľavy z ceny účtu. Na druhej strane online banky mBank a Fio banka majú účty bez poplatkov a bez podmienok.

Základný účet

Účet môžete mať zadarmo aj vtedy, ak si v banke vyberiete základný účet. Ten je určený pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu bude základný balík za 3 eurá. Tento účet má však obmedzený počet kariet či transakcií. Ak ste v banke aktívny, neoplatí sa.

Všetky podmienky na zľavy z ceny účtov v bankách si pozrite v nasledujúcej tabuľke.

18 01 19 pic 01
18 01 19 pic 02
 
Foto: Ivan Sedlák