Skryté poplatky pri účtoch a balíkoch

Autor: Mário Skyba
24.01.2018 (11:00)

Banky sa snažia klientov dotlačiť k tomu, aby si u nich zaplatili balíky služieb, v ktorých sú zahrnuté najbežnejšie operácie, zvyčajne v neobmedzenom množstve. Kto by chcel ušetriť - a platiť si len základný balík - môže napokon zaplatiť viac ako za balík.


Banky ponúkajú bez poplatkov najčastejšie používane operácie ako došlé a vyšlé platby, prevody z účtu na účet, či niektoré zmeny v nastaveniach účtu. Ich politika je taká, že operácie na pobočke sú drahšie ako tie robené cez internet. Na pobočke totiž majú vyššie náklady na prenájom priestorov či na ľudí. Napríklad ČSOB má v rámci balíka Pohoda len jednu odoslanú platbu na pobočke zadarmo. Ostatné sú spoplatnené dvoma eurami.


Skryté poplatky

Človek by predpokladal, že operácie cez internet budú vo väčšine balíkov služieb bez poplatkov, ale aj tu sú výnimky. Napríklad zmena denných limitov na karte či zmena trvalého príkazu (TP) nie sú vo všetkých bankách zadarmo. ČSOB spoplatňuje zmenu TP cez internetbanking 50 centami. Rovnakú sumu zaplatíte aj za zrušenie inkasa. Tento poplatok v rovnakej výške si účtuje aj VÚB banka. Poplatky za úkony na internete banky zdôvodňujú nákladmi na informačné technológie, ktoré treba udržiavať, obnovovať a zlepšovať.
 

PORADŇA: Bankový účet, či balík služieb? Vyberte si ten správny pre vás.

 

SMS-ky nie sú zadarmo

Tiež posielanie informačných SMS-iek majú niektoré finančné domy spoplatnené, pretože s tým majú náklady u mobilných operátov. Napríklad online banka mBank má síce účet bez poplatkov, ale za SMS notifikácie si priplatíte 1,50 eura za balík 30 správ. Na druhej strane Prima bankaúčet za 3,90 eura, ale v balíku služieb sú SMSky bez dodatočných poplatkov. VÚB banka si za jednu SMSku vypýta 15 centov. Poštová banka aj Slovenská sporiteľňa si vypýtajú za túto službu paušálne euro na celý mesiac.

Neprehliadnite


Poplatky za hotovosť

Hotovosť je pre banky drahá, preto si účtujú poplatky najmä za operácie na pobočke. Napríklad v ČSOB zaplatíte za vklad hotovosti 50 centov, ale za výber až 3 eurá. Aj za aktivity v bankomate, najmä cudzej banky si priplatíte. Tatra banka si účtuje aj za výber z vlastného bankomatu 1 euro a VÚB si vypýta 30 centov. mBank síce vlastné bankomaty nemá, ale zaúčtuje si 1 euro, ak z cudzieho bankomatu vyberiete menej ako 70 eur naraz. Bankomaty tiež niečo stoja, jednak ich údržba, ale aj bezpečnosť. Ak si bankomat banka požičiava od sprostredkovateľskej firmy, musí jej platiť nájom.

ČSOB si účtuje 50 centov za zobrazenie zostatku účtu na cudzom bankomate. Podobný poplatok má aj mBank. Podobne aj zmena PINu cez bankomat je bankami spoplatnená. Tatra banka túto operáciu mimo balíka služieb spoplatňuje až 5 eurami.


Zmeny limitov

Priplatiť si môžete aj za zmeny, ktoré robíte online na svojich kartách. Napríklad zmena denného limitu pri debetných kartách cez internet banking je v niektorých bankách spoplatnená. Napríklad v Tatra banke za ňu zaplatíte až 5 eur.


Odporucame


Lacnejší účet sa nemusí vyplatiť

Niektorí klienti bánk chcú ušetriť a zoberú si v bankách základné účty, ktoré sú za 3 eurá alebo bez poplatkov. Tie však majú obmedzené množstvo transakcií a ak ich využívate aktívne, môžete na dodatočných poplatkoch zaplatiť viac ako za balík služieb.


Ako sa vyhnúť poplatkom

Ak chcete ušetriť na bankových poplatkoch skúste dodržiavať tieto pravidlá:
  • Vyhýbajte sa najmä operáciam s hotovosťou
  • Čo najmenej navštevujte pobočku za účelom transakcií. (Napríklad v ČSOB zaplatíte za zriadenie TP na pobočke 2 eurá, cez internet je to zadarmo.)
  • Nechajte si posielať výpisy z účtu elektronicky, lebo poštou to stojí od jedného eura vyššie.
  • Ak nechcete platiť za SMSky, môžete využívať e-mailovú notifikáciu, ktorá je vo väčšine bánk bezplatná.
  • Robte čo najmenej zmien na internete k svojej karte či k účtu
Foto: Ivan Sedlák