Prečo všetci nabádajú mladých, aby s peniazmi riskovali

07.03.2018 (11:00)

Ak by sme dali Slovákovi do ruky desaťtisíc eur, namiesto toho, aby ich investoval a zariskoval, radšej si ich uloží na bezpečné miesto. Ukazujú to čísla – takmer 35 miliárd eur majú Slováci uložených na bežných účtoch a vkladných knižkách.

Naopak, v podielových fondoch, ktoré dokážu ročne priniesť niekoľkonásobne vyššie percentné zhodnotenie pri určitej miere rizika, majú len vyše 8 miliárd eur.

„Prílišná opatrnosť sa, najmä mladým ľuďom, môže vypomstiť,“ hovorí Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícii v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Čo však môže byť zlé na tom, ak si chceme sporiť peniaze bez rizika, že o ne prídeme?

„Pri dlhodobom sporení, napríklad na nové bývanie alebo na dôchodok, môžu peniaze pri nízkom úroku postupne stratiť svoju hodnotu kvôli inflácii. Ak si aj nasporíme 50-tisíc eur, ich hodnota v porovnaní s obdobím, keď sme sporiť začali, môže byť o niekoľko tisíc menej,“ dodáva Varga.

Ukazuje to aj nasledujúci príklad:

Len 18-ročný študent uvažuje, že si približne vo veku 33 rokov založí rodinu a bude potrebovať vlastné bývanie. S pomocou rodičov si chce na to nasporiť a mesačne si odložiť 50 eur. Sporiť si bude 15 rokov, preto hľadá najvýhodnejšie riešenie. Ak by si peniaze dával len na vkladnú knižku s úrokom napríklad 0,5 percenta, jeho výnos dosiahne 347 eur. Celý výnos a ešte čosi navyše mu však zmaže inflácia, ktorú sa centrálni bankári snažia približovať k dvom percentám.

PPSS_300X200_InvestovaniePeniaze si môže dať aj do podielových fondov. Ak by si však vybral konzervatívnejší fond s ročným zhodnotením 2 percentá, ktorý so sebou nesie minimálne riziko, opäť narazí na nevýhody inflácie. Celé zhodnotenie mu zmaže a za svoje nasporené peniaze si kúpi menej ako pred 15 rokmi.

Preto sú lepším riešením agresívnejšie, najmä akciové fondy. V jednom roku síce môžu byť v mínuse a v ďalšom sa dostať znovu do plusu, no pri horizonte, ktorý si študent stanovil, mu môžu zarobiť 8 až 9 percent ročne. Čo pri pravidelných 50 eurách predstavuje výnos 9000 eur.
 

Ako však správne investovať?

1. Nevyberajte iba podľa minulej výkonnosti.

To je veľmi bežná chyba. Okrem historickej výkonnosti sa musíte dôkladne oboznámiť aj so stratégiou a rizikovo-výnosovým profilom fondu, aby ste mali predstavu o rozmedzí možných výnosov. Neporovnávajte výkonnosť fondov navzájom bez zohľadnenia ich stratégie, zameranie a rizikový profil. A už vôbec ich neporovnávajte so sadzbami na termínovaných vkladoch.

2. Zvážte svoju ochotu a schopnosť znášať riziko.

Kým ochota je skôr psychickej povahy, schopnosť vyplýva zo životnej situácie, v ktorej sa nachádzate. Investujte len takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku.

3. Nebuďte prehnane konzervatívny, ani nepreceňujte svoju výdrž znášať výkyvy.

Prehnaná konzervatívnosť v kombinácii s dlhým investičným horizontom môže byť paradoxne rizikovejšia, ako iné alternatívy - inflácia vás môže predbehnúť a v reálnom vyjadrení dostať do mínusu. Rozhodne sa však nepúšťajte ani do rizikových investícií pri krátkom zamýšľanom investičnom horizonte. Hodnoťte všetky investície vždy v kontexte celého svojho portfólia.

4. Buďte trpezlivý a dodržujte odporúčaný investičný horizont.

Po uplynutí vytýčeného obdobia sa výrazne znižuje pravdepodobnosť negatívnej výkonnosti vašej investície. Čím dlhší je váš investičný horizont, tým rizikovejšie je možné investovať.

5. Nestavte všetko na jednu kartu.

Hoci fondy sami o sebe predstavujú už diverzifikované investície, mnoho z nich sa zameriava len na vybraný sektor, región, či triedu aktív. Pokúste sa nebyť v investovaní zbytočne obmedzený a úzko zameraný. Nerozkladajte však svoju investíciu nepremyslene. Konštrukcia portfólia musí odzrkadľovať vašu individuálnu toleranciu voči riziku, investičný horizont a finančnú situáciu.

6. Nepodliehajte emóciám.

V investovaní sú emócie zlým radcom. Nechovajte sa stádovite. Konajte čo najviac racionálne a buďte disciplinovaný. Nemajte prehnané sebavedomie ani v investovaní.


Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia