Kedy je stavebný úver dobrým doplnkom k hypotéke?

Autor: Katarína Macková
26.03.2018 (09:30)

Na dofinancovanie hypotekárneho úveru sa často používa stavebný úver. Na čo slúži a aká je jeho úloha? Ako sa zmenili podmienky na poskytovanie úveru? Je ľahšie alebo ťažšie ho získať, ako tomu bolo v relatívne nedávnom období? Dnes vám prinášame práve tieto informácie.

Podmienky na získanie úveru sa zmenili

Dostať v súčasnosti hypotéku už nie je také ľahké, ako ešte pred časom bolo – ak máte stabilný príjem a nejaké vlastné prostriedky, máte veľkú šancu ju dostať, ale mnohí, ktorí by boli pred pár rokmi so žiadosťou úspešní, by už v súčasnosti nemuseli byť.
„Keďže Národná banka Slovenska prišla v uplynulom období s viacerými opatreniami, ktoré sa týkajú obmedzovania objemu hypotekárnych úverov, respektíve s opatreniami, ktoré sa týkajú skúmania bonity klienta, stavebné sporenie nadobúda čoraz väčší význam,“ vysvetľuje Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

690x65

Ako sa začiatkom tohto roka zmenila hranica?

Už od marca minulého roka museli žiadatelia o hypotéku preukazovať 5 % rezervu z výšky platu. Od 1. januára 2018 sa táto hranica zvýšila na 15 % a od júla to bude 20 %-ná rezerva. V rámci schvaľovacieho procesu banky vykonávajú aj stresové testovanie žiadateľov, inými slovami, banky skúmajú, či žiadateľ bude schopný splácať úver, ak by v budúcnosti úrokové sadzby vzrástli o 2%.
 

AKTUÁLNE ÚROKY NA HYPOTÉKACH

Stopercentné hypotéky sú minulosťou

Časy, keď si záujemca mohol zobrať hypotéku v plnej výške kupovanej nehnuteľnosti, sú už nejakú dobu preč. „Pri súčasných sprísnených podmienkach poskytovania úverov, keď klient už v podstate nemá možnosť 100%-ného prefinancovania nehnuteľnosti jedným úverom, je stavebné sporenie jednou z najdostupnejších foriem dofinancovania nielen nového, ale aj renovácie či modernizácie staršieho bytu/domu,“ vysvetľuje Daniela Vlčková z Komunikácie a PR Wüstenrot stavebnej sporiteľne a Wüstenrot poisťovne. Nejde tu teda len o samotnú kúpu domu či bytu, ale aj o prípadnú renováciu toho súčasného. Vo všeobecnosti však platí, že je ideálne, ak má záujemca okrem uvedených možností aj vlastné zdroje.

Odporucame

S koľkými percentami môžete rátať?

V súvislosti s dofinancovaním hypotekárneho úveru je zásadná ďalšia podmienka. Banky musia strážiť ukazovateľ LTV – Loan to Value. LTV vyjadruje pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Čím vyššie je LTV, tým viac peňazí na kúpu nehnuteľnsti dostanete od banky. Národná banka Slovenska začala limitovať počet hypoték s vysokým 90%-100% LTV. V súvislosti s týmito opatreniami sú podľa Radovana Slobodníka úvery zo stavebného sporenia, ale aj nasporené finančné prostriedky vhodným riešením na dofinancovanie hypotekárneho úveru. „Prostredníctvom nasporených prostriedkov si vie klient zabezpečiť potrebnú rezervu, respektíve pri uplatnení ukazovateľa LTV môže klient prostredníctvom úveru zo stavebného sporenia dofinancovať hypotekárny úver.“

Medziúvery. Kedy sú vhodné a komu sa poskytujú?

Ďalším produktom stavebných sporiteľní sú medziúvery, ktoré môžete využiť, keď ešte nespĺňate podmienky na poskytnutie stavebného úveru. O čo presne ide? Medziúvery sú doplnkovým produktom stavebných sporiteľní. „Poskytujú sa klientom, ktorí potrebujú svoju bytovú otázku riešiť okamžite, respektíve ešte nespĺňajú podmienky na poskytnutie stavebného úveru,“ vysvetľuje Radovan Slobodník s tým, že klienti ich najčastejšie využívajú na rekonštrukciu svojho bývania. Nejde teda len o samotnú kúpu bytu, ale aj o jeho úpravy.

Neprehliadnite

Ako si overiť vhodnosť?

Situácia každého klienta je individuálna, ako z pohľadu požadovaných úverových prostriedkov, tak aj z hľadiska jeho finančných možností splácania. Podľa Daniely Vlčkovej je preto optimálne, aby klient navštívil pobočku stavebnej sporiteľne, banky a zistil si, aké má úverové možnosti – s akými parametrami, garanciami, celkovými podmienkami a dobou splatnosti; mal by si nechať vysvetliť výhody/nevýhody jednotlivých možností financovania a prekonzultovať, ktoré riešenie je vhodné pre jeho situáciu. „Názov produktu, ani výška úrokovej sadzby automaticky neznamenajú, že je niečo „najlepšie“. Každý finančný produkt má svoju cieľovú skupinu, pre ktorú je vhodným riešením,“ hovorí s tým, že medziúvery sú porovnateľné s hypoúvermi z hľadiska okamžitej dostupnosti bez predchádzajúceho sporenia i porovnateľným úročením, pričom v prípade medziúveru od stavebnej sporiteľne klient pozná vopred náklady (výšku úrokovej sadzby a výšku splátky) na celú dobu splatnosti.

 
Foto: redakcia