Hypotekárny certifikát

Autor: Katarína Macková
12.04.2018 (08:00)

Ak ste niekedy vybavovali hypotéku a robili ste si prieskum v ponukách bánk, zaiste ste sa už s týmto pojmom stretli. Čo to presne je, na čo slúži a čo k nemu budete potrebovať v prípade, že ho vami zvolená banka poskytuje? Dnes sa pozrieme presne na to.

Na úvod si teda povedzme, čo je to hypotekárny certifikát. „Je to potvrdenie banky o tom, že klient má dostatočný príjem na splácanie úveru hypotéky konkrétnej výšky,“ definuje tento pojem Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

690x65

V každej banke je to inak

Inak povedané, týmto spôsobom aj sám zistíte, či si tú-ktorú nehnuteľnosť môžete dovoliť a či ju budete vedieť aj dlhodobo splácať. Týmto dokumentom vám v podstate banka „kývne“ na to, že od nej konkrétny úver dostanete. Treba si však dať pozor na to, v ktorej banke má akú záväznosť; niekde vám v rámci tohto certifikátu dajú aj bližšie podmienky, niekde ho môžu brať iba informatívne a nezáväzne. Pri bankách, ktoré ho poskytujú, sa treba pýtať na podmienky individuálne; napríklad či je bezplatný a akú dlhú má platnosť – môže to byť mesiac a môžu to byť aj tri, preto je potrebné vopred sa informovať, aby vás neskôr nemilo neprekvapilo, že prepadol. Ak si nestihnete vybrať vhodnú nehnuteľnosť na kúpu do doby skončenia platnosti certifikátu, certifikát prepadne a je nutné vybaviť si nový.

Certifikát vám poslúži zorientovať sa vo vlastných možnostiach aj v prípade, že viete, že chcete napríklad kúpiť byt, ale ešte ste si ho nevybrali. Budete vedieť vyselektovať, čo si môžete dlhodobo dovoliť, čo bude veľmi užitočná informácia aj pre vášho realitného makléra, ak nejakého plánujete osloviť. Tiež ho môžete použiť aj v prípade, že si porovnáte konkurenčné ponuky a budete si v konkrétnej inštitúcii chcieť dohodnúť lepšie podmienky – ľahšie sa argumentuje s papierom, ktorý potvrdzuje, že niekde inde na ne máte nárok.

Niekde nedostanete certifikát, ale záväznú ponuku

Samozrejme, sú aj banky, ktoré hypotekárny certifikát neposkytujú vôbec. Zdeněk Kovář z Fio banky nám odpovedal, že ho síce neposkytujú, ale dokážu klientovi vytvoriť záväznú ponuku, ktorá platí po dobu tridsiatich dní pri zachovaní všetkých parametrov. 

Hypotekárny certifikát neposkytuje napríklad ani Tatra banka. Podľa Lindy Lalinskej z Oddelenia komunikácie a stratégie značky Tatra banka, a.s., však záväzná ponuka pre klienta znamená schválenú výšku úveru na základe jeho príjmov a záväzkov. „V danej ponuke nie je zohľadnená nehnuteľnosť, ktorá bude predmetom zabezpečenia a výška investičného zámeru - financovanej nehnuteľnosti.“

Predschválenie na základe výšky príjmov aj záväzkov

„V Poštovej banke klientovi pri podaní žiadosti o úver na bývanie vieme predschváliť výšku úveru na základe klientom deklarovanej výšky príjmu a jeho záväzkov,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky s tým, že ak je klient s ich ponukou  spokojný, má možnosť pokračovať v procese tejto žiadosti. Banke predkladá dokumenty k účelu úveru, napríklad kúpnu zmluvu a znalecký posudok k nehnuteľnosti. Na predloženie týchto dokladov má od podania žiadosti 30 dní, dovtedy je ich ponuka platná.

Hypotekárny certifikát vystaví banka aj tým záujemcom, ktorí nie sú jej klientami.
 

K

Foto: Ivan Sedlák