Čo všetko (ne)treba vybaviť spolu s hypotékou?

Autor: Viera Schleifová
18.03.2019 (10:00)

Hypotéka je zložitý finančný produkt a s jej vybavovaním súvisí množstvo krokov a niekoľko ďalších produktov. Nie je to len nízka úroková sadzba a dobrá splátka. Je to aj poistenie nehnuteľnosti, poistenie úveru a dobrý výber bankového účtu. Prinášame vám komplexný pohľad na vybavenie hypotéky , jednotlivé úkony a zoznam ďalších produktov, ktoré tiež ovplyvňujú celkovú cenu a komfort splácania.

1. Znalecký posudok

Súčasťou žiadosti o hypotéku je okrem iných dokumentov aj znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorú budete zakladať. To znamená, že jeho vypracovanie je jedným z prvých krokov, ktoré budete musieť absolvovať. Prakticky to prebieha tak, že nehnuteľnosť príde obhliadnuť znalec, ktorý potom vypracuje znalecký posudok. Pre znalca je vždy k obhliadke potrebné zabezpečiť potrebné dokumenty, ktorých zoznam vám vopred oznámi. Dokumenty potrebné k vypracovaniu znaleckého posudku sú rôzne podľa toho, či sa jedná o byt alebo rodinný dom a poskytujú ho buď vlastníci nehnuteľnosti alebo v prípade kúpy nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu jej makléri. Znalca vám vie odporučiť aj hypotekárny špecialista.

Interné ocenenie nehnuteľnosti bankou

Niektoré banky majú možnosť oceniť nehnuteľnosť aj interným spôsobom, v tomto prípade ale znalecký posudok do ruky nedostanete a pri internom ocenení býva hodnota nehnuteľnosti niekedy nižšia, ako by ste potrebovali. Interné ocenenia odporúčame vtedy, ak budete žiadať o hypotéku s nižším % financovania (nižším LTV).

2. Bankový účet

Väčšina bánk požaduje od klientov, ktorí budú mať v nej hypotéku, aj vedenie účtu. Tento účet a jeho aktívne využívanie býva niekedy zároveň aj podmienkou najnižšej úrokovej sadzby, preto sa oplatí, aby ste si ho v banke zriadili. Keďže niektoré banky majú v ponuke aj viac typov účtov s rôznymi službami a za rôzne ceny, vyberte si ten, ktorý je pre vás najvhodnejší a aj najlacnejší. Zároveň vždy klientom odporúčame otvorenie účtu až pri podpise úverovej zmluvy. Skôr to nemá význam, pretože sa môže stať, že z nejakého dôvodu v danej banke hypotéku nenačerpáte a s nevyužívaným účtom budete mať len zbytočné „naťahovačky“. Samozrejme, iná je situácia, ak vo vybranej banke účet už dávnejšie využívate. V tomto prípade nie je potrebné otvárať nový účet. Existencia osobného účtu pri schvaľovaní hypotéky nemá vplyv na jej schválenie, dôležité je splniť túto podmienku až k jej čerpaniu, ak ju banka požaduje.

3. Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti a vinkulácia poistného plnenia v prípade znehodnotenia zakladaného bytu alebo domu je podmienkou hypotéky v každej banke. Jedná sa o ďalší spôsob zabezpečenia spolu so založením nehnuteľnosti. Ak by sa nehnuteľnosť znehodnotila napríklad požiarom, povodňou, víchricou alebo iným prírodným živlom, stratila by sa podstata hypotéky, pretože by nebola založená nehnuteľnosťou s dostatočnou hodnotou. Na tento účel slúži vinkulácia poistného plnenia z poisťovne. Znamená to, že poisťovňa by uhradila plnenie z poistenia priamo banke a tým by sa úver stal vyplateným poisťovňou.

Poistenie nehnuteľnosti a vinkulácia pre banku

Súčasťou úverovej dokumentácie sú teda aj vinkulačné tlačivá, ktoré podpisuje klient a akceptáciu vinkulácie v prospech banky potvrdzuje poisťovňa. Do banky treba k čerpaniu hypotéky k vinkulačným tlačivám doložiť aj platnú poistnú zmluvu. Aby ste nemuseli behať po poisťovniach a hľadať najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti, hypotekárni špecialisti vám vedia v rámci kompletného hypotekárneho servisu navrhnúť a zabezpečiť aj poistenie nehnuteľnosti vrátane vybavenia vinkulácie vo vami vybranej poisťovni.

4. Poistenie schopnosti splácať hypotéku

Dnes už nepovinnou, ale vhodnou zložkou splácania hypotéky bez stresu je aj rizikové poistenie – teda poistenie vášho života a zdravia. Ponúkajú ho aj banky formou bankopoistenia, ktoré môže byť ale príliš šablónovité, všeobecné a nezohľadňuje individuálne požiadavky, možnosti a priority klientov. Toto poistenie je síce investíciou navyše, ale veľakrát už pomohlo klientom prekonať nepredvídateľné nepríjemné životné situácie. Aj keď je rizikové poistenie dobrovoľné, môže byť pre vás užitočné. S výberom tohto poistenia vám vedia pomôcť hypotekárni špecialisti.

Znalecký posudok, hypotéku, účet v banke aj poistenie si viete vybaviť sami. Ak však chcete ušetriť čas a dopracovať sa k najvýhodnejším produktom, oslovte hypotekárneho špecialistu, ktorý vám vie poradiť pri výbere hypotéky, účtu i poistenia, tak aby najlepšie spĺňali vaše individuálne potreby.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia