Aké novinky prinesie rok 2020 v smart platbách?

Autor: redakcia
22.01.2020 (09:40)

Počet platieb kartou, mobilom, či hodinkami rastie každý rok. Na čo sa môžeme tešiť v najbližšom období?


 

Čo sa podarilo v roku 2019?

Jednoznačne dobrou správou bola akceptácia platobných kariet v štátnej správe a na poštách.

Bratislavčania dostali možnosť platiť kartou za lístky vo verejnej doprave.

Takmer všetky banky sprístupnili mobilné platby Google pay a Apple pay. Uviesť túto novinku uľahčil aj fakt, že na Slovensku je viac ako 90% terminálov bezkontaktných. Ďalším dôvodom bola nálada klientov, ktorí netrpezlivo čakali na tieto aplikácie. Niektorí boli dokonca ochotní zmeniť svoju banku, ak by mobilné platby neponúkla.

Ďalšou úspešnou novinkou bola možnosť platiť hodinkami Garmin Pay a Fitbit Pay. Pri platbácn na internete zas rezonuje novinka biometrického overovania platieb otlačkom prsta, či tvárovou biometriou.

Čo nás čaká v roku 2020

Spoločnosť MasterCard plánuje nové benefity pre klientov, ktorí vlastnia prémiové karty.

Zmenou by mal prejsť aj vernostný program pre zákazníkov, mala by sa znížiť administratíva pri registrácii a zároveň, klienti by sa mali dozvedieť o výhodách, ktoré môžu čerpať tak, aby ich mohli maximálne využiť.

Kým v obchodoch je dostupnosť platobných terminálov výborná, horšie je to v segmente služieb, ktoré poskytujú malé firmy, či živnostníci (inštalatéri, elektrikári, maliari, kozmetičky...) Ako dôvod prečo nemajú terminály uvádzajú, že ich prevádzka je drahá a vyžaduje si vstupné investície. Preto, MasterCard v spolupráci s bankami pripravuje projekt, v rámci ktorého malá firma/živnostník zdarma dostane terminál na pár mesiacov, aby si ho vyskúšal. Po uplynutí skúšobnej doby budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa vrátia k hotovostným platbám, alebo si ponechajú aj terminál na platobné karty. Podľa analýz vyplýva, že manipulácia s hotovosťou je drahšia, ako bezhotovostné platby.

Záujem rozšíriť bezhotovostné platby medzi malé firmy a živnostníkov má aj štát, pretože sa odstráni časť šedej ekonomiky. Nie každý živnostník vám totiž vystaví doklad (=účtenku) a takýmto spôsobom štát prichádza o nemalé príjmy na daniach.

Ľudia využívajúci prímestskú dopravu v Bratislave sa možno dočkajú akceptácie platobnej karty aj u ostatných dopravcov, ktorí sú súčasťou bratislavskej integrovanej dopravy a možnosti platiť kartou za jednorázový lístok priamo v autobuse MHD.

Prioritou v oblasti platieb na internete bude naďalej bezpečnosť. V kamenných obchodoch zas zjednodušenie nákupu a platby tak, aby zákazník mohol zaplatiť priamo v aplikácii a nemusel ísť do pokladne. Takáto aplikácia už funguje v obchodoch Glóbus v Čechách.

Naďalej budú pribúdať miesta, kde bude možné platiť kartou, napríklad na festivaloch, či trhoch.
 
Zdroj: MasterCard, Foto: Ivan Sedlák