Ceny nehnuteľností naďalej rastú. Koronakríza ich zatiaľ príliš nezasiahla.

Autor: redakčne upravené
03.06.2020 (12:00)

Podľa štatistík NBS sa ceny na našom realitnom trhu zvýšili v prvom tohtoročnom kvartáli medziročne o 8,6 %, čo je druhý najrýchlejší rast od 3. kvartálu 2008.

Aj v kvartálnom porovnaní, teda v porovnaní so záverečným kvartálom 2019, sa ceny nehnuteľností zvýšili o 4,6 %. Začiatkom roku 2020 sa medziročne zvýšila priemerná cena bytov o 9,7% a domov o 6,4%. Aký je aktuálny vývoj na realitnom trhu? Ako ho ovplyvňuje koronakríza?

V prvom tohtoročnom štvrťroku sa ešte dopady koronakrízy na realitnom trhu neprejavili. Prvý prípad nákazy koronavírusom sa totiž u nás objavil až začiatkom marca, a až potom došlo k zatvoreniu obchodov, prevádzok a služieb. Zatvorené boli aj realitné kancelárie, ale obhliadky nehnuteľností sa mohli uskutočňovať. V marci na realitnom trhu došlo k výraznému prepadu dopytu po nehnuteľnostiach. Ľudia sa zamerali hlavne na riešenie aktuálnej situácie ohľadom pandémie, svojho zdravia a kúpu či predaj nehnuteľnosti odložili na neskôr. Predávajúci sa zase zaradili do vyčkávacej fázy, teda čakajú na to, ako sa bude situácia vyvíjať. Kto nutne nepotrebuje nehnuteľnosť predať, tak to počas krízy nerieši a radšej čaká na obdobie, kedy dopyt po nehnuteľnostiach opäť vzrastie. Dopad pandémie na realitný trh budeme vidieť až v nasledujúcich mesiacoch, predovšetkým v cenách nehnuteľností za druhý kvartál.

Záujem o nehnuteľnosti zvyšujú aj veľmi nízke úrokové sadzby na hypotékach, čo láka ľudí ku kúpe bytu alebo domu. To taktiež tlačí ceny smerom nahor. Ďalším faktorom je nižšia ponuka cenovo dostupných nehnuteľností.

Ako sa budú vyvíjať ceny bytov a domov v tomto roku?

Dopyt po nehnuteľnostiach je v súčasnosti oslabený a ich predaj sa znížil. Ľudia v období súčasnej krízy peniaze míňajú opatrne. Okrem toho, nárast nezamestnanosti či nižšie mzdy sa taktiež podpíšu aj pod slabší záujem o nehnuteľnosti. Na základe dostupných štatistík sa ale zatiaľ prepad cien na realitnom trhu nekoná a ceny neklesajú. A to napriek slabému dopytu. Môže za to nízka ponuka nehnuteľností, ktorá už dlhšiu dobu nedokáže uspokojovať dopyt.

Na základe súčasného vývoja predpokladáme, že ceny bytov a domov budú v najbližších mesiacoch stagnovať alebo môžu aj klesnúť (staršie byty). Vývoj cien závisí aj od typu nehnuteľnosti a od lokality. Čo sa bude diať s cenami, bude závisieť od toho, ako dlho kríza ešte potrvá a kedy dôjde k opätovnému naštartovaniu ekonomiky. Na rozdiel od krízy v roku 2009 je ale v súčasnosti na našom realitnom trhu nízka ponuka nehnuteľností, ktorá je slabšia ako dopyt, a to bude brzdiť cenový pokles. Po oživení ekonomiky, a teda aj realitného trhu, zamieria ceny bytov a domov zrejme opäť smerom nahor. Závisieť to ale bude aj od situácie na pracovnom trhu. Ak totiž aj po opätovnom naštartovaní ekonomiky zostane veľa ľudí bez práce, bude to brzdiť dopyt a teda aj cenový rast nehnuteľností.

Vývoj cien nehnuteľností v 1.Q 2020

V 1. Q 2020 oproti záverečnému kvartálu 2019 nás meter štvorcový nehnuteľnosti vychádza drahšie v priemere o 74 eur, teda o 4,6 %. zdraželi byty aj domy. Pri domoch sme si za meter2 priplatili o 32 eur viac (o 2,6 %), pri bytoch o 87 eur za meter2, teda o 4,5 %. Samozrejme pri bytoch boli rozdiely aj v nadväznosti na počet izieb.

Aj v medziročnom porovnaní nás nehnuteľnosti vychádzajú drahšie. Oproti začiatku roka 2019 sme si za meter2 priplatili v priemere 132 eur. Viac to pocítime pri kúpe bytu, kde priemerná cena za m2 je o 177 eur vyššia (o 9,7 %) ako v 1.Q 2019, pri domoch sme za m2 zaplatili o 76 eur viac ako v rovnakom období vlaňajška.

tab
Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa údajov NBS

V ktorých regiónoch zdraželi nehnuteľností najvýraznejšie?

Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave a jej okolí, kde sa cena nachádza na úrovni 2 231 eur za m2, teda je aj viac než dvojnásobná v porovnaní s inými našimi regiónmi. Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne s cenou 900 eur za m2 a v banskobystrickom regióne s cenou 923 eur za m2.

V kvartálnom porovnaní ceny najvýraznejšie vzrástli v Banskobystrickom kraji, o 12,2 %, ( o 100 eur za m2) a v Žilinskom kraji o 7,7 % (o 90 eur za m2). K poklesu cien došlo jedine v prešovskom regióne, a to o -35 eur za m2 [o -3,2 %].

Aj medziročne zdraželi nehnuteľnosti najviac v Žilinskom a tiež v Trenčianskom kraji, a to až o 16,5 % resp. 14,5 %. Z medziročného hľadiska nedošlo k cenovému poklesu ani v jednom našom regióne.

Ceny nehnuteľností v porovnaní s ich maximom z roku 2008

V 1. Q 2020 ceny nehnuteľností prekročili historické maximá z roku 2008 v priemere o 7,9 % (porovnanie s 2.Q 2008). Ceny v súčasnosti sú síce vyššie, no nerastú takým tempom ako pred krízou. V roku 2008 ceny stúpali veľmi rýchlo a dvojciferné rasty neboli ničím výnimočným. Napríklad, v prvom polroku 2008 ceny nehnuteľností vyleteli nahor medziročne až o viac ako 30 %. Pre porovnanie, za celý minulý rok nehnuteľnosti zdraželi v priemere o 7,5 %.

Drahšie ako v predkrízovom období sú predovšetkým byty. V prípade bytov si za m2 priplatíme 387 eur, teda takmer 24 %. Ceny domov sú naopak nižšie oproti predkrízovým úrovniam o -2,2 % (o -28 eur za m2).

Úrovne z roku 2008 už prekročili všetky typy bytov, no najvýraznejší náskok zaznamenali veľkometrážne byty. 5 a viac izbové byty totiž zdraželi oproti 2.Q 2008 o 687 eur za m2 (+48 %). O takmer 30 % drahšie sú aj 3 a 4-izbové byty. Tam si za m2 priplácame viac než 400 eur. Dvojizbáky presahujú svoje maximálne hodnoty z roku 2008 zhruba o 25% a jednoizbové byty o 20 % viac.

Drahšie nehnuteľnosti ako v roku 2008 ale nie sú realitou vo všetkých regiónoch. Výnimkou je Košický kraj, kde sú lacnejšie o takmer -8 % (-94 eur za m2) ako v predkrízovom období. Predkrízové úrovne najviac prekročili reality v Žilinskom kraji, kde je m2 drahší až o 30 % , t. j. o 290 eur.
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia